1. yüz (Toplam 1 yüz)

RTÜK ''Sırlar''için fetva istedi

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 21:49
gönderen Hasta
Radyo Televizyon Üst Kurul'u (RTÜK), çok tartışılacak bir uygulamaya imza attı. RTÜK, 'hurafe içeriyor ve çocuklara kötü örnek oluyor' gerekçesiyle şikayet edilen Samanyolu TV'deki 'Sırlar Dünyası' programı ile ilgili işlem yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan fetva istedi.

İNTİHAR VAK'ASI

Şanlıurfa'da ilköğretim 4'üncü sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Hatice Demir, bu programdaki intihar sahnesini görüp etkilenerek hayatına son vermişti. Gelen şikayetlerin yoğunluğu üzerine inceleme başlatan RTÜK Yönetimi, kendi kanunlarına göre değil, Diyanet'ten gelecek fetvaya göre hareket etme yolunu seçti. RTÜK'ün bu amaçla geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı makamına resmi yazı gönderdiği öğrenildi. Bu yazıda, 'Samanyolu TV'de yayımlanan bu tür dizilerin İslamiyet'te yeri var mıdır? Bu diziler dine uygun mudur?' sorularının yer aldığı bildirildi.

Şikayet konusu olan programlar için normalde RTÜK Kanunu'na göre hareket etmesi gereken Üst Kurul Yönetimi, 'Sırlar Dünyası' adlı programla ilgili kararını almak için şimdi Diyanet'ten gelecek fetvayı bekliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın henüz bir karara varmadığı, RTÜK'ün talebi doğrultusunda konuyu uzmanlarına incelettiği bildirildi.
--------------------------------------------------------------------------------Masası çiçeklerle süslendi

'Sırlar Dünyası' programında gördüğü intihar sahnesini canlandırmak isterken ölen Hatice Demir'in (12) sınıf arkadaşları, masasını çiçeklerle süsledi. Mimar Sinan İlköğretim Okulu 4-B sınıfı öğrencileri, arkadaşlarının ölümünden duydukları üzüntüyü, tahtaya 'Seni Asla Unutmayacağız Hatice' yazarak, dile getirdi. Yıllardır aynı sıraları paylaştıkları Demir'in öldüğüne inanmakta güçlük çeken arkadaşları, derslerinde başarılı bir öğrenci olan Hatice Demir'in ölümüne üzüldüklerini belirttiler.--------------------------------------------------------------------------------İslami basının cifte standardı

ŞANLIURFA'da 12 yaşındaki Hatice Demir'in, Samanyolu TV'de yayımlanan 'Sırlar Dünyası' adlı dizide gördüğü intihar sahnesinden etkilenip kendini eşarpla pencereye asarak canına kıydığı haberleri, bir kısım medyada ilgi görmedi. Samanyolu TV ile aynı gruba bağlı olan Zaman gazetesi, habere 5'inci sayfasının eteklerinde yer verirken, intihar için 'bir diziden etkilendi' ifadesini kullandı. Haberi sürmanşetinden veren Yeni Şafak gazetesi, tıpkı Zaman gibi çocuğun etkilendiği filmin adını kullanmadı. Vakit gazetesi ise olayda haber değeri görmedi.

AA'DAN ALINTILADI

Zaman gazetesinin haberi şöyle: 'Bir filmde gördüğü intihar sahnesini canlandırmak için oturma odasının penceresine bağladığı eşarbı boynuna geçiren Demir, hayatını kaybetti. Kardeşi ve kuzeninin ağlaması üzerine eve gelen komşuları polisten yardım istedi. Evde inceleme yapan polis ekipleri, Demir'in cesedini Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna kaldırdı. Olayın ardından korktuğu gözlenen, yakınları ve polis tarafından teselli edilmeye çalışılan Gülbahar Demir'in, ablasının oyun oynarken boğulduğunu söylediği öğrenildi.'

Yeni Şafak ise haberinde programın adını vermedi. Gazetedeki haber şöyle: 'Olayın şokunu üzerinden atamayan olayın tanığı küçük bir kız, 'Kardeşim odada oynuyordu. Gelip bize Hatice ölmüş dedi. Biz de yanına gittiğimiz zaman mosmor olmuştu. Ölüm oyunu oynuyorlardı. Hatice arkadaşlarına, 'şakacıktan ben kendimi asacağım siz de ağlayacaksınız' demiş' dedi. Öte yandan, Hatice Demir'in amcası Cuma D. ise korkunç bir iddia ortaya attı. Cuma D., kız çocuklarının odada televizyonda yayınlanan dizileri izlediğini belirterek, 'dizideki ölüm sahnelerinin oyun olduğunu zannederek kendileri de bunu gerçekleştirmek istemişler' şeklinde konuştu.'--------------------------------------------------------------------------------'Hurafe' diye RTÜK'e şikayet edilmişti

ÇOCUKLARI şiddetten korumak amacıyla Meclis bünyesinde kurulan komisyonun başkanlığını yapan AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara, Samanyolu TV'deki 'Sırlar Dünyası' programını, RTÜK Başkanı Zahid Akman'a şikayet etmişti. İncekara, 'Bu dizi, çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Mantık dışı bir dizi' diyerek tedbir istemişti. RTÜK de dizi hakkında 'hurafe' incelemesi başlatmıştı.--------------------------------------------------------------------------------Star hedef saptırdı baba ağız değiştirdi

STAR gazetesi, Hatice Demir'in (12) intiharını, Show TV'de yayımlanan 'Yaralı Yürek' dizisine bağlayarak hedef saptırdı. Oysa intihar günü yayımlanan dizide böyle bir sahne yoktu. Olay sonrası küçük kızın yanında bulunan kardeşi Gülbahar Demir (11), ablasının 'Sırlar Dünyası' isimli diziden etkilendiğini söylemişti.

SIR DOLU ZİYARET

Hatice Demir'in ailesi dün sabah Samanyolu TV ekibinin ziyareti sonrası ağız değiştirdi. Baba İbrahim Halil Demir ile babaanne Adile Demir çocuklarının Show TV'de yayınlanan 'Yaralı Yürek' dizisini seyrettiğini ileri sürdü. Buna karşın Show TV yetkilileri, 3 Mart Cumartesi günü 'Yaralı Yürek' dizisinin 4. bölümünün tekrarının yayınlandığını belirterek, 'Bu bölümde intihar ile ilgili ne bir konuşma ne de bir görüntü yer almaktadır' açıklamasını yaptı.

Müslüm ABACI-Ali Ekber ERTÜRK

Akşam-06.03.2007

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 21:59
gönderen Efe
bu ve bunun türevi tarzı dizileri ne zaman kaldırıcaklar acaba, birde diyanetten fetva istiyorlar sanki İslamiyeti doğru düzgün anlatıyorlar. Bunlar yüzünden herkes yapılan iyiliğin karşılığını bu dünyadan istemeye başladı. İnsanların duygularıyla oynayıp reyting peşinde koşmaya örnek gösterilebilecek ilk programlar bunlardır. Sözde, din adına yapıyolar bunu değil mii, sonra günaha girmeyelim :)

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:00
gönderen Panzehir
Bu programın sadece çocukları etkilemediği aşikâr. Yetişkenlerde de olumsuz yönde iz bırakıyor. Tamamen sömürü söz konusu. Ben programı dilencilerin hal-i vaziyetlerine benzetiyorum. Bazı dilenciler sahip oldukları durumları örterek kendilerini aciz, bakımsız göstermeye çalışıp insanların dini duygularını sömürüyor. Sırlar Dünyası vb. programlarda aynı o görevi görmektedir. Farkı, televizyonlarda yayınlanıyor olması. Toplum açısından zarar olarak görüyorum. Etkilenen insanlar çok... Sanki o tarafa gidilmiş de, ceza kesiliyormuş da. ( -mış, -miş, -muş, -müş vb. mastar ekleri... )

Teşekkürler nurdi..

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:05
gönderen Hasta
Bakalım Diyanet'ten nasıl bir fetva çıkacak?Bir gariplikte şu:Kurtlar Vadisi dizisini şiddet içerdiği için apar-topar yayından kaldıran RTÜK,kurallara bakmayıp,kararını beklemeye alıyor,söz konusu olan,İslami medya olunca.Kurtlar Vadisi ile ilgili sadece iddialar varken,ortada,ölen gencecik bir insan var.Bu nasıl bir çifte standart?İşin içinde,din olunca,günaha girmekten mi korkuyorlar acaba?

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:11
gönderen Çetin Taş
Samanyolu'nda daha ne saçma sapan,cehaletlerle dolu ve cahil insanlarımızı yanlış işlere sevk edici yayınlar var.Ama bunların yasaklanmasını beklemek hayal tabi.İşimiz fetvaya kaldıysa vay arkadaş vay!....
Haber için sağol nurdi.

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:19
gönderen Hasta
Teşekkürler arkadaşlar,değerli yorumlarınız için...Aslında bu tip olaylar televizyonun,toplumun ruh sağlığına olan etkisini açıkça ortaya koyuyor ama medya sorumluluğunu gözardı etmekte ısrarlı...

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:22
gönderen |Kuralsız|
Kurtlar Vadisi için neden fetva istemedi Satılmış RTÜK :evil:

Zaman ve benzer tayfanın haberle ilgili yorumu da gülünç doğrusu :twisted:

nurdi,haber için tşk

İletiGönderilme zamanı: Sal Mar 06, 2007 22:25
gönderen Yahya Han
Sakla Samanı gelir Zamanı :wink:

İletiGönderilme zamanı: Çrş Mar 07, 2007 12:15
gönderen Türk-Kan
nurdi, RTÜK, RTE'nin "Ulema'ya sorsunlar" sözünden etkilenmis olsa gerek, Diyanet'ten fetva istedigine göre :twisted:

İletiGönderilme zamanı: Çrş Mar 07, 2007 12:23
gönderen Hasta
Gayet Müslüman medya,gidip çocuğun ailesini ziyaret edince,aile ağız değiştiriyor,bu nasıl bir İslami anlayışsa,ayrıca... :roll:

Teşekkürler arkadaşlar...Evet,saman birilerine lazım...Evet,RTE'yi dinlemek lazım,ulemaya sormak lazım... :mrgreen: Bazılarına,demokrasinin,bazılarına da Allah'ın görünmez sopası lazım... :wink:

İletiGönderilme zamanı: Çrş Mar 07, 2007 14:22
gönderen Türk-Kan
Kanunları bırak ‘Ulema’ya bak!

İNANMADIM. Yalanlama bekliyorum RTÜK’ten.
Saat: 13.00
Yok.
Saat: 14.00
Ses gelmiyor.
Saat: 15. 00
I ıh...
Saat: 16. 00
Tık yok tık!..
Saat: 17. 00
Dut yemiş bülbül ötmüyor.
Saat: 18. 00
Yazmaya karar verdim.
*
NEYİ yalanlamadı RTÜK?
Akşam’ın manşetini...
Neydi dünkü Akşam’ın manşeti.
“RTÜK Sırlar’a fetva
istedi”
Yani:
Devletin kuruluşu, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Samanyolu TV’de yayınlanan bir dizinin yayından “kaldırılıp kaldırılmaması” konusunda Diyanet’ten “fetva” istiyor...
*
ARKADAŞLAR:
Neden inanmadığımı ve inanmak istemediğimi anladınız mı?..
Bir devlet kuruluşu için “fetva” isteniyor.
Hani “laik”tiniz. Hani “değişmiş”tiniz hı!..
*
NE demişti bunların başbakanı?..
“Türbana ulema karar verir.” (16 kasım 2005)
Yakındır:
Faiz oranlarına,
Bankacılık sistemine,
“Ulema kararı” bekleyeceğimiz günler...
Yakındır:
Hortumcuya, soyguncuya, vurguncuya, çukurcuya, gaspçıya,
“Ulema kararı” bekleyeceğimiz günler...
*
BİLMEM TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?..

Kenan Sönmezler, Tercüman, 07.03.07

İletiGönderilme zamanı: Çrş Mar 07, 2007 19:38
gönderen SULEM
nurdi çok doğru bir noktaya parmak basmışsınız :mrgreen:
gerçekten de K.V.yi izleyerek canı adam öldürmek isteyenler zaten psikolojik rahatsızlıkları olan ya da buna meyilli insanlardır ki konu KURTLAR VADİSİ ise orda anlatılmak istenen:
örnek alın, böyle yapın
değil
değil
ibret alın ve siz böyle yapmayındır
biraz akıllı olalım , tv dizilerinden önce de insanlar öldürülüyordu , yine öldürülecek kaldıki;
böyle bi kafa yapısıyla düşünecek olursak; o halde;
SIR KAPISI , üçüncü göz ....gibi bilumum programların yayınlandığı dönemlerde cinayet oranlarının yarıya düşmesi gerekirdi , umudum yok ama dilerim bu 'ulvi' programı kaldırırlar, Allah'tan ümit kesilmez :mrgreen:

İletiGönderilme zamanı: Çrş Mar 07, 2007 19:44
gönderen DAVUD
Ey televizyon yöneticileri!Görün,ibret alın.Bakın nasıl RTÜK program kaldırıyor yayından veya fetva yayınlatıyor tv programlarıyla ilgili! :)

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 7:04
gönderen Hasta
Türk-Kan, paylaşım için teşekkürler.Evet,devletin resmi bir kuruluşunda karar anti-lâik bir uygulamaya bırakılıyor,devlet eliyle Atatürk İlkeleri çiğneniyor,hiçbir adli merci ses etmiyor,bu ne iştir ya?
SULEM, medya gerçekleri istediğince saptırıyor ve adli makamlar buna ses çıkarmıyorsa,gerçekten işimiz Allaha kalıyor...
DAVUD, yaparlar...Halktan ses çıkmadığı sürece isteyen istediği gibi at oynatır......

Neyse,bir süreliğine,sabır!!!
RTÜK adlı kurumun başındaki molla, bugünlerde çok zor durumda. Mollanın kendisinden olarak gördüğü bir televizyon kanalı da bu aralar suçlanıyor çünkü

Televizyon dizilerine cezalar kesen, kanallara tehditler yağdıran RTÜK adlı kurumun başındaki molla, bugünlerde çok zor durumda.

Mollanın kendisinden olarak gördüğü bir televizyon kanalı da bu aralar suçlanıyor çünkü.

Samanyolu Televizyonu'nda seyrettiği 'Sırlar Dünyası' adlı dizideki kendini asma sahnesinden etkilenen Şanlıurfalı 12 yaşındaki Hatice, anne ve babasının evde olmadığı bir akşam kendisini asıp öldü.

Molla ne yapsın şimdi? Kanalı suçlasa olmayacak, ona gücü yetmiyor... Ceza kesse, ona da korkuyor... Çünkü o camianın içinden ya molla; kendisine verilecek cezanın ağır olacağından korkuyor.

Sonra 'molla' lakaplı Zahid Akman ne yapıyor biliyor musunuz? Konu hakkında Diyanet'ten görüş istetiyor. Eğer bu gibi konularda onların lafıyla hareket ediyorsa keşke Kurtlar Vadisi'ni sansürletmeden önce Diyanet'e görüş sorsaydı. Ben eminim ki; Kürt-Türk arasında 'barış tema'sını işleyen o programın ikincisini bile yayınlayamadan sansürlenmesine gerek olmayacaktı.

Molla şimdi fetvayı bekliyor. Eminim ki; 'sakıncası yok' fetvası gelecektir. O da Samanyolu Televizyonu'na cezalar kesmek zorunluluğundan kurtulur.

Bizim, 'televizyon kanallarını görüşlerine göre ayırmak, madem bizimkine ceza geliyor, onlara da ceza verilsin' demek gibi bir tavrımız yok, bu olamaz da... Bu gibi ilkel tavırlar bize yakışmaz, ama maalesef RTÜK'ün başındaki mollaya tam da bu yakışıyor. Çünkü o insan, bu tür tavırlardan ibaret. Hayatı boyunca kendisinin itilmiş, kakılmış olduğuna, şimdi geçmişin öcünü alma zamanının geldiğine inanıyor. O gibi insanlardan ilkeli, rasyonel tavırlar beklemeyin. İşleri geldiğinde bir kanalı kapatabilir, işlerine gelmediği zaman ise karar almamak için fetva beklerler.

Onların böylesine bir hayat tarzları var, ne yapacaksınız?.. Bu utancı da biz bir süre taşıyacağız ne yapalım?... Biz bu yükü taşıyacağız da arada olan Türkiye'ye oluyor. Bu utancın maliyeti de Türkiye'ye çıkıyor ne yazık ki... Bu tür insanlar nedeniyle bir türlü modernleşemiyoruz.

Serdar Turgut/ Akşam