1. yüz (Toplam 1 yüz)

İsrail'in K. Irak'taki Kürt Gruplara Verdiği Eğitim

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 06, 2008 17:41
gönderen Egeli
Paylaşımda,bahsi geçen konuda başrol sahibi oyuncu olan ''Yigal'' kodadlı,İsrail Savunma Kuvvetleri'ne bağlı,emekli bir komandonun İngilizce röportajı da yeralmaktadır...Kaynak:BBC

Not:Mossad'a yakınlığıyla da bilinen,debka.com adlı sitede,konuyla ilgili ahberin geçmesinin akabinde,medyada paylaşılmıştır!

İşte o haber

Resim

İsrail gizli servisi Mossad'a yakınlığı ile tanınan İsrail merkezli istihbarat sitesi Debka, Türkiye ve İran'ın Kuzey Irak'a ortak bir operasyon yapacağını iddia etti.
Debka'nın "Özel Askeri Rapor" olarak duyurduğu ve geniş yer ayırdığı haberde, "Yeni bir Orta Doğu savaşının ufukta olduğu" öne sürüldü. Debka'nın Irak'taki özel askeri kaynakları ve İran kaynaklarına dayandırılan haberde, Türkiye ve İran'ın hava birliklerinin yanı sıra zırhlı birlikler, hava indirme birlikleri, özel harekat birlikleri ve topçu birliklerinin Kuzey Irak'a koordine bir operasyon için hazır beklediği öne sürüldü.

"HEDEF KANDİL"

Haberde, Türkiye ve İran'ın hedefinde ise yaklaşık 5 bin terörist olduğu tahmin edilen Kandil Dağı'nın olduğu savunuldu. Debka, Türk ve İran ilk müdahale birimlerinin hali hazırda Irak'ın 7-8 kilometre içlerinde bulunduğunu iddia etti.

"TÜRKİYE KERKÜK'Ü ELE GEÇİRİRSE ABD ŞAŞIRMAZ"

Haberde, gelişmelerden haberdar olan Amerikalı yetkililerin ise, Türkiye'nin petrol zengini Kerkük'ü ele geçirme şansını değerlendirmesi halinde bundan şaşırmayacağı ifade edildi.
Debka'nın haberinde tehdidin "kesin ve sabırsız" olduğu ve Washington'un, Ankara'ya Kerkük'ü ele geçirme kararı ile ilgili olarak, bunun Bağdat'a ve ABD'nin Irak'taki çıkarlarına zarar vereceğini söylediği öne sürüldü.

Kuzey Irak'a söz konusu bir müdahalenin bir de İsrail boyutu olduğu dile getirilen haberde Türkiye'nin, İsrail'in Hizbullah'ı gerekçe göstererek Lübnan'a girmesini örnek göstererek, kendisinin de bu hakkının bulunduğunu savunduğu kaydedildi. Haberde Tahran'ın ise operasyon için herhangi bir meşruiyet arayışında olmadığı belirtildi.

"ABD VE İSRAİL ÇIKARLARI ETKİLENİR"

Debka, Türkiye ve İran'ın Kuzey Irak'a yapacağı bir operasyonun ise İsrail ve ABD'nin bölgedeki çıkarlarını üç yönde etkileyeceği değerlendirmesinde bulundu.
Haberde ilk olarak böyle bir operasyonda Türkiye ve İran'ın teröristleri hedef alırken kendini aynı anda aynı gemide bulacağı ve bunun ABD için daha kötü bir zamanlamada gerçekleşemeyeceği kaydedildi. Haberde, ABD ve belki de İsrail'in İran'a yönelik muhtemel bir operasyonunda Türk ve Kuzey Irak hava sahalarının kapanması halinde, bunun İran'ı hedefleyen Amerikan ve İsrail uçakları için ciddi bir sorun teşkil edeceği belirtildi.
Debka'nın haberinde böyle bir operasyonda Türkiye ve İran'ın zaferle çıkması halinde bunun, İran Devrim Muhafızları'nın iki ay içindeki ikinci zaferi olacağı değerlendirmesi yapıldı. Haberde ilk zafer olarak ise İsrail Devrim Muhafızları'nın Lübnan'da Hizbullah'ı komuta etmesi gösterildi.

"İSRAİL 2004'TEN BU YANA KÜRTLERİ EĞİTİYOR"

Haberde üçüncü ve son nokta olarak da İsrail'in, böyle bir operasyon halinde Kuzey Irak'taki askeri ve ekonomik varlığını kaybedebileceği belirtildi. Haberde, Debka'nın askeri kaynaklarına göre, 2004 yılından bu yana İsrail'in askeri eğitmenlerinin ve istihbarat yetkililerinin Kürtlere Peşmerge ordusunun ve anti terör birimlerinin kurulması için yardım ettiği ifade edildi.

İran ve Türkiye'nin, İsrail'in Kuzey Irak'ı kendilerine karşı muhtemel bir İran saldırısı için gözlem ve erken uyarı merkezi olarak kullandığına inandığı belirtilen haberde, bunun gerçek olması ve bu noktaların Türkiye ve İran tarafından vurulması halinde İsrail'in İran'a karşı anahtar bir istihbarat noktasını kaybedebileceği kaydedildi.

"RALSTON'UN HEDEFİ TÜRK MÜDAHALESİNİ ERTELEMEK"

20 Eylül'de BBC'de yayınlanan bir programda Kuzey Irak'taki Kürtleri eğiten İsrailliler'in gösterildiği bir bandın yayınlandığı hatırlatılan haberde, bu görüntülerin "gelecek bir operasyonu meşru göstermek için" Türk yetkiler ya da İran'a yönelik bir operasyondan kaygılı olan Türk veya Avrupalı birimler tarafından sızdırıldığının tahmin edildiği belirtildi.
Haberde, ABD'nin atadığı terörle mücadele koordinatörü General Joseph Ralston'un hedefleri arasında Ankara'nın Kuzey Irak'a müdahalesini "ertelemek" olduğu da iddia edildi.

"İRAN MÜDAHALE İÇİN TÜRKİYE'Yİ BEKLİYOR"

Debka'nın haberinde son olarak İran'ın, Kuzey Irak'a ilk müdahale için Türkiye'yi beklediği ve İran birliklerinin ancak ilk Türk askeri ve tankının hareket etmesinden sonra eyleme geçeceği öne sürüldü.

(ANKA)

--------------------------------------------

Haber bayağı bir eski...Kandil'e operasyon yapıldı, artık yerinde yeller esiyor. Ama bu paylaşım, olayların gelişimi ve bazı tartışmaya açık konuların, görsel ispatlarla açıklanması ve bazı kesimlerin ''seviciliklerini'' dizginlemeleri bakımından önemlidir diye düşündüm.

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 06, 2008 19:05
gönderen shadow39
Aslinda tepki olarak filistinlileri orgutleyeceksin ama nerede o cesaret

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 06, 2008 19:56
gönderen Ram
Egeli, Nurcular Acemlerden, daha doğrusu Şialardan nefret eder. Musa'nın çocukları iktidar, Musa'nın Gül'ü cumhur... Ne diyordu Fetullahçı sevgi kelebeği Selman KAYABAŞI: "ABD, İran'a girdikten sonra, tüm anti-demokratik yönetimler düşecek, yerlerine demokrasiye bağlı yönetimler gelecek ve Orta Doğu'ya barış/kardeşlik tohumları saçılacak. Türkiye'deki Teşkilât bunun için aktifleşti. Tıpkı Menderes ve Özal zamanında aktif olduğu gibi..."

Türkiye'nin İran ile Irak'a ortak girebilmesi için, önce Türkiye'de ihtilâl olması gerekir.