1. yüz (Toplam 1 yüz)

Liseye geçiş sistemi sil baştan

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:29
gönderen Veled
Liseye geçiş sistemi sil baştan 8 Mart 2007


Kamuran ZEREN/ANKARA

İşte Çelik'in yarın tartışmaya açacağı OKS sistemi.


Liseye geçiş sistemi sil baştan değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, her yıl 800 bini aşkın çocuğun, Anadolu ve Fen gibi liselere girebilmek için yarıştığı OKS'nin kaldırılacağını açıklamasının ardından, yerine konulacak yeni sistem için hazırlanan modeli yarın basın toplantısı ile tartışmaya açıyor.

Gelecek yıl uygulamaya konulacak yeni modele göre, merkezi sistem sınav tarihinde bir ilk olarak, lise türlerine yerleştirmede, öğrencinin davranış ve yönlendirilmesi de etkili olacak. Okulların rehberlik merkezleri ve rehberlik öğretmenleri full-time çalışacak. Her çocuğun, "rehberlik puanı" hesaplanacak. Bu puan, yerleşme puanına belli yüzdeyle etki edecek.

ÜÇ YIL SINAV

Liseye geçiş sisteminin sil baştan değiştirilmesini öngören yeni modele göre, "tek sınav" dönemi tarihe karışacak. Gelecek öğretim yılı 6. sınıflardan başlamak üzere 6, 7 ve 8. sınıfta "Seviye Belirleme Sınavı" (SBS) yapılacak. Bu yıl dahil iki kez uygulanacak OKS, 2009'da tamamen kaldırılacak.

YIL SONUNDA

SBS'ler, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilecek. Öğretim yılı sonlarında yapılacak sınavın uygulama yöntemi tıpkı OKS gibi olacak. Buna göre, hiçbir öğrenci kendi okulunda sınava giremeyecek.

ÜÇ KRİTERLİ PUAN

Her öğrenci için ayrıca "ilköğretim başarı puanı" (İÖBP) hesaplanacak. Lise türlerine yerleşme, ilköğretim başarı puanının da esas alınacağı üç kriterli puanla olacak. Buna göre, bir öğrencinin yerleşme puanı olan SBS puanı, İÖBP ve rehberlik puanının belli yüzdelerde katılmasıyla hesaplanacak.

TÜRKÇE'YE EK KATSAYI

Bu arada, lise türlerinin tümüne yönelmede Türkçe ve Yabancı Dil dersleri önemli olacak. İÖBP hesaplamasının yanısıra SBS'lerde de bu iki derse ağırlık verilecek. Türkçe ve Yabancı Dil dersinin katkısı ek katsayılarla sağlanacak.

PUANA GÖRE YERLEŞME

Halen sınavla öğrenci alan, "Anadolu" ibareli tüm genel ve mesleki liseler ile düz genel ve mesleki liselere kayıt, yerleşme puanına göre yapılacak. Uygulamaya yönelik ayrıntılar, daha sonra tespit edilecek.

FEN LİSELERİNE DERS BARAJI

Başta fen liseleri gelmek üzere Anadolu öğretmen liseleri ve sosyal bilimler liselerine girişte "ders barajları" uygulanacak. Buna göre, örneğin fen derslerinde konulacak barajı aşanlar fen liselerine başvurabilecekler. Kayıt sıralaması buna göre yapılacak

Hürriyet

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:31
gönderen Hasta
Yine mi yaa?Yaz boz tahtasına çevirdiler,çocukları...Amaç,eğitmek değil,diplomalı cahil yetiştirmek.Bir sistem kuramaz mı koskoca bir devlet??? :evil:

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:34
gönderen Veled
nurdi, çok çok haklıısn bu sistemden bende benim yaşıtlarımda çok çekti bir ülkenin belli bir sistemi olmalıdır her gelen yeni bir sistem kuruyor ancak birileride bundan açıkça faydalanıyorlar işte böyle diplomalı cahilleri kullanıyorlar bunun da nedeni eğitimden geçiyor eğitim şart herşeyin başı eğitim bu arada haberi okudugun için sagol

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:47
gönderen |Kuralsız|
nurdi yazdı:diplomalı cahil


bu sıfata uyan o kadar çok kişi varki...

Türk Eğitim Sistemi hiç bir zaman düzlüğe çıkamamıştır.

Çıkarabileceklere duacıyız...


haber için tşk.

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:52
gönderen Veled
Efsane_38, eyvallah kardes haklısın ülkemizin çok büyük sorunu var bu konuda

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 08, 2007 17:53
gönderen Hasta
Eğitim sistemi ile ikide bir oynamalarının amacı zaten değiştirilen ders kitapları üzerinden yakınlarını zengin etmek,gençleri okumaktan soğutup,düşünmeyen koyun sürüsü haline getirmek vs...Kimsenin,sistem filan düşündüğü yok.Milli eğitimimiz zaten,taaa İnönü zamanında,Fullbright komüsyonuna,yani ABD uzmanlarına teslim edildi... :evil: O gün bu gündür de,bizi istedikleri gibi biçimlendiriyorlar... :? Rehber öğretmenlerle saptanacak,çocuğun yeteneği,başarısı kriter alınacakmış...Bu,eğitimimizdeki,fırsat eşitsizliğini körükleyip,ekonomik düzeyi sayesinde uyarıcı zenginliği içinde,her türlü kendini geliştirme olanakları ile büyümüş çocukları,geleceğin yönetici sınıfı olarak hazırlayacak,alt Sosyo-Ekonomik Düzey'den gelenlerin daha baştan önünü kesecek...