1. yüz (Toplam 1 yüz)

PKK Adana'yı kana Bulayacaktı !

İletiGönderilme zamanı: Cum Mar 09, 2007 15:37
gönderen |Kuralsız|
Resim

ADANA Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı operasyonda, yasadışı PKK-Kongra-Gel üyesi 4 kişi, 4 kilo 100 gram plastik patlayıcı ve bomba yapımında kullanılan malzemelerle birlikte yakalandı.

İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Kuzey Irak’ta bomba eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye giren ve Adana’da kanlı eylemler yapmaya hazırlanan bir kişinin Hurmalı Mahallesi’nde saklandığı istihbaratını aldı. Özel Harekat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin eve yaptığı baskında, kanlı eylemler için örgütten talimat bekleyen Baz, Doğan, Cemal ve Ahmet kod adlarını kullanan 35 yaşındaki Yıldırım Çelebi’yi 4 kilo 100 gram plastik patlayıcı, 1 Rus yapımı el bombası, 13 ateşleme fünyesi, 3 dijital kol saati, 2 el telsizi ve bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzemeyle birlikte yakalandı. Kendisini gizlemeye çalışan ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Yönetim’inden yardım aldığı belirlenen bombacının saklandığı evi, parti yöneticilerinden 29 yaşındaki Sima Dorak’ın kiraladığı saptandı. Örgüt üyesinin deşifre olmasını engellemek amacıyla evi kiralayan Dorak’ın, bombacıyı ev sahibine ‘ağabeyim’ diye tanıttığı ve birlikte yaşadıkları ortaya çıktı.

KANLI EYLEMLER YAPACAKTI
Üzerinde Bülent Karataş adına düzenlenmiş sahte kimlik ele geçirilen bombacı gözaltına alındı. Sorgusunda 4 yıl Tunceli kırsalında silahlı eylemlere katıldıktan sonra Irak’a geçtiğini itiraf eden Çelebi’nin, bomba eğitimi aldıktan sonra metropollerde kanlı eylemler yapması için Adana’ya gönderildiğini itiraf ettiği açıklandı. Türkiye’ye 6 ay önce Suriye’den geriş yaptığını söyleyen Çelebi’nin, “Örgüt bana şifreli mesajla eylem için talimat gönderecekti. Eylem talimatı gelene kadar da deşifre olmamak için hiç bir faaliyete katılmadım. Emir geldikten sonra ise eylem yapacaktım'' dediği kaydedildi. Çelebi, Türkiyeye giriş yaptıktan sonra yanında getirdiği patlayıcının bir kısmını Antakya’ya 20 kilometre uzaklıktaki Bedirge Köprüsü altına sakladıktan sonra Adana’ya geçtiğini açıkladı.
Çelebi ile Dorak’ın ifadeleri üzerine bombacıya yardım ettiği belirlenen 21 yaşındaki A.Y. ile 39 yaşındaki M.S. de gözaltına aldı.
Sorguları tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi.


Etik haber