1. yüz (Toplam 1 yüz)

Meclis'te gizemli CD krizi

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 03, 2010 22:41
gönderen Oğuz Kağan
Meclis'te gizemli CD krizi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekillerine postalanan "Anadolu İslam Cumhuriyeti Anayasası" isimli CD kriz yarattı. Meclis Başkanlığı, toplatma kararı alınca yeni bir kriz daha yaşandı. CHP'li Turgut Dibek, milletvekillerinin odalarına izinsiz, hatta gizlice girildiği, arama yapıldığı iddiasını gündeme taşıdı. Ama Meclis Genel Sekreterliği odalara girilmediği açıklamasını yaptı.

Meclis'te iki kriz içiçe yaşandı. Krizlerin sebebi bu kez bir CD. Meclis'e posta yoluyla gelen ve tüm milletvekillerine dağıtılan CD.

Anadolu İslam Cumhuriyeti Anayasası isimli CD, milletvekillerine kapalı zarf içinde PTT kanalıyla ulaştırıldı. İlk kriz CD'nin içeriği. Atatürk'e hakaretler içerdiği iddia edilen CD'nin Meclis'e ulaşması. Ama kriz burada da bitmedi, hatta yeni bir krize yol açtı.

Zira Meclis yönetimi içeriğin suç olduğu düşüncesiyle CD'leri toplattı. Karara CHP Kırıkkale Milletvekili Turgut Dibek karşı çıktı. Dibek'in iddiası, CD'lerin milletvekili odalarına izinsiz girilerek toplatıldığı. Milletvekillerinin özel eşyarının da aramadan nasibini aldığı.

Dibek, endişelerini yazılı soru önergesi ile gündeme taşıdı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in açıklama yapmasını istedi.

Ve o açıklama yapıldı. Ama Şahin'den değil, Meclis Genel Sekreterliği'nden.

Genel Sekreterlik, içerikle ilgili uyarıyı bir milletvekili danışmanının gündeme getirdiğini vurguladı, içeriğin suç teşkil edebileceği endişesi ile CD'lerin toplatıldığını doğruladı.

Açıklamada, "Haberleşme özgürlüğü nedeniye ilk etapta müdahele edilemezdi" denildi, "Toplatma işlemi milletvekili sekreterleri ve danışmanları aracılığı ile yapıldı, odalara girilmedi" bilgisi verildi.


Haberiniz.com, 3 Ocak 2010

Re: Meclis'te gizemli CD krizi

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 03, 2010 23:50
gönderen Deli Haydar
Milletin kozmik odalarına girildiyse, milletvekillerinin makam odalarına da girilebilir, ne var bunda! Ne yani milletvekillerine dokunulamaz mı! Bu ülkede demokrasi var! Yoksa şüphen mi var...

Demokrasi ithalatçısı hükümetimizin tüm odalara rahatça girebilmesi ulusalcı-darbecileri endişelendiriyor tabii. Ama durmak yok, yola devam! Daha çalınacak çok kapı var. Hükümetimizin oda açılımı tüm hızıyla kapı kapı sürecek. Hem nereden bilsinler hangi odada darbe, hangisinde suikast planları yapıldığını. Böyle arada denk geliyor da girilip kolaçan ediliyor şer yuvaları. Yoksa bu milletvekillerini de boş bırakmaya gelmez, bahçeye gömdükleri roketatarlarla kuliste darbe yapıverirler kaşla göz arasında alimallah...

Çok dokunduysa milletvekillerine, bir dahakine odalarının tokmaklarına do not disturb yazısı asarlar, olur biter. Hem ne varmış bunda bu kadar abartacak! Dinleniyorsan telefonda adam gibi konuşursun, izleniyorsan hareketlerine dikkat edersin, aranıyorsan da odanda açıkta kroki, ajanda majanda bırakmazsın arkadaşım. Bu kadar basit.

Hem sidiler medeniyetin beşiği ta Fransa'dan yollanmış. Fransızlar incelik etmiş, cumhuriyet düşmanlarını koyunlarına almış, yedirmiş içirmiş, üstüne yeni kurulacak devletimiz için anayasa hazırlamalarına bile izin vermişler. Laik Fransızlar Kuran-ı Kerim'i yeni anayasamız olarak uygun görmüşlerse, bir bildikleri vardır elbet demek gerekir. Biz -bu dünyaya yoğurttan başka bir katkısı olmayan- barbarların ari Avrupa kavimlerinden öğreneceği daha çok şeyi var unutmayalım!