1. yüz (Toplam 1 yüz)

Merkez Bankası'nın dolar dilendiği ortaya çıktı

İletiGönderilme zamanı: Prş Tem 14, 2022 17:59
gönderen İlteriş Kağan
Merkez Bankası'nın iş insanlarını arayarak dolar satmalarını istediği ortaya çıktı. Dünya Gazetesi'nden Hakan Güldağ durumu "Türkiye'nin artık her şeyi açık açık konuşması lazım" diyerek özetledi.
Resim
Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, iş insanlarının Merkez Bankası’ndan “Şu anda sıkışıklığımız var, bir miktar dolar satın” içerikli telefon çağrıları aldıklarını aktardı.

Hakan Güldağ, “Bu tablo bana işlerin düzgün gittiğini anlatmıyor. Türkiye’nin artık her şeyi açık açık, çok net konuşması lazım” dedi.

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Bloomberg HT televizyon kanalında yer alan röportajında ilginç bir gelişmeyi anlattı. Birçok iş insanının Merkez Bankası’ndan aranıp “Bir miktar dolar satın” telefonu aldığını duyduğunu aktaran Güldağ, tanıdığı bir iş adamının yaşadığı deneyimi şu sözlerle anlattı:

“SİZE MİNNETTARIZ’
“Türkiye’nin artık her şeyi açık açık, çok net konuşması lazım. Genç bir iş insanı anlattı, ‘Geçenlerde bir telefon aldım, önce şaka sandım’ dedi. Merkez Bankası’ndan birisi aramış, ‘Bir kısım dolar satmanızı istiyoruz’ demiş. ‘Bizim ihracatımız var, yakınlarda alım yapmamız lazım’ demiş. ‘Evet, sizi çok yakından biliyoruz ama şu an bir sıkışıklık var, bir kısım dolarınızı satın’ demiş arayın. Onun üzerine ne yapıp edip bir miktar dolar satmış. Arayıp teşekkür etmişler, ‘Size minnettarız’ demişler. Bu tablo bana işlerin çok düzgün gittiğini anlatmıyor. Ben burada iş insanlarının bana aktardıklarını anlatıyorum, hiçbir katkı yok. Bu bana bir başarı tablosu gibi görünmüyor.”

YENİÇAĞ YAZARI DA AÇIKLAMIŞTI
Yeniçağ yazarı ekonomist Evren Devrim Zelyut, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile ekonomideki korkunç gerçeği açıklamıştı.

Zelyut, "Bir Merkez Bankası tek tek firma arayıp durum iyi değil biraz dolar satın diyorsa o ülkede ekonomi çöküşe doğru gidiyor demektir ve bu gerçeği çıkarı için örten ve makamından, geleceğinden korkup dile getirmeyen de dilsiz şeytandır!" sözleriyle durumu özetledi.