1. yüz (Toplam 1 yüz)

Üniversiteli kadınlardan 'Ulusal Uyanış' Platformu

İletiGönderilme zamanı: Pzt Mar 05, 2007 0:13
gönderen Yahya Han
Üniversiteli kadınlardan 'Ulusal Uyanış' PlatformuTürk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Birten Gökyay,siyasette eşitlik kampanyası başlattıklarını belirterek, “Ulusal Uyanış Platformu oluşturuyoruz. Madem nüfusumuzun yarısı kadın. Neden siyasette eşitlik sağlanmıyor” dedi


Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Genel Başkanı Birten Gökyay, “Ulusal Uyanış Platformu” oluşturduklarını, siyasette eşitlik kampanyası başlattıklarını belirterek, Türk Kadının her alanda yerini alması gerektiğini söyledi.

Türkiye Genelinde 15 şubeleri ve binin üzerinde üyeleri bulunduğuna dikkat çeken TÜKD Genel Başkanı Gökyay, şube ve üye sayısını her geçen gün artırma çabasında olduklarını kaydetti. “Amacımız, Atatürk’ün bütün devrim ve reformlarının korunması ve uygulanmasına hizmet etmek, kadınların insan haklarını elde etmelerini sağlamak, kadın-erkek eşitliğini gerçekleştir.” diyen Gökyay,”Türk Kadını Nasıl Bir Cumhuriyet İstiyor” sloganı ile bütün dernek üyeleri ile 13 Nisan’da Ankara’da Anıtkabir’de buluşacaklarını dile getirdi.

Adana Şubesi yöneticileri, Genel Başkan Yardımcısı Mutema Yörükoğlu ve Genel Sekreter Nigar Yaycıoğlu ile birlikte Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, bazı dekanlar ile Yüreğir Belediye Başkanı Ömer Topçu’yu ziyaret eden TÜKD Genel Başkanı Birten, “Ulusal Uyanış Platformu” ile ilgili sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde hareket edeceklerini, toplumun son gelişmeler karşısında silkinmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Gökyay, uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu (IFUW)yönetiminde bugüne kadar benelüs ülke temsilcilerinin yönetimde söz sahibi olduğuna dikkat çekerek, ilk kez Türkiye’den birinin 2. başkan seçildiğini, bunun da kendisine nasip olduğuna ifade etti. 81 üye ülkeden İngiltere, IFUW yönetiminin Kanada, ABD, Yeni Zelenda, Hollanda ve Türk üyeden oluştuğunu belirten Gökyay, Türk kadınının Atatürk’ün devrimlerinin bekçisi olduğunu sözlerine ekledi.

İletiGönderilme zamanı: Pzt Mar 05, 2007 11:13
gönderen mert..
kardeşim şu an ülkemizde sadece temsili bir cumhuriyet uygulanmakta..sadece bayanların değil erkeklerinde istediği cumhuriyet bu değil..ayrıca ülkemizde bu beyinler yaşadıkça kadın ve erkeğin eşit olabileceğine inanmak zor geliyor bana..bizim gibi düşünen kişi sayısı bir avuç denilebilecek kadar az değil mi??