1. yüz (Toplam 1 yüz)

Abdullah Gül’ün CV’sindeki Bilinmeyen - Meyyal UYGUR

İletiGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2009 19:23
gönderen Oğuz Kağan
Abdullah Gül’ün CV’sindeki Bilinmeyen

Meyyal UYGUR, 26 Ekim 2009

AB üyesi ülkelerin Ankara’daki 14 Büyükelçisi geçenlerde, AB Türkiye Temsilcisi Marc Pierini başkanlığında Trabzon’a gidip, Sümela Manastırı’nı ziyaret etti. Çaktırmadan burasının yeniden ibadete açılmasını dayattılar. Bu arada Avrupalı elçileri gülme krizine sokan bir şey oldu; kilisenin içindeki Hz. İsa figürünün etrafındaki azizlerden birisini Abdullah Gül’e benzetmişler!.. Şaşırırsın, “aaaa..” falan dersin ama, bu gülme krizi neyin nesidir, anladıysam Arap olayım!.. Ya Müze yetkililerinin, “Burası 24 saat korunuyor, gece de kapalı” diyerek, adeta bu aziz figürünün orijinal olduğuna yemin billah etme çabalarına ne demeli?

Neyse… Geçen sene şöyle üstünkörü gündeme girip, çıkan bir konu aklıma geldi. ABD’den, galiba CHP’ye, Abdullah Gül’ün, oradaki bir “liderlik kursundan” mezun olduğuna dair bilgiler gelmişti. “Üzerine niye gidilmedi, acaba doğru muydu, doğruysa önemsiz miydi?” diye düşündükten sonra ABD Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde kısa bir tura çıktım.

O da ne; 22 Ekim 2009 tarihi itibariyle güncellenen bir liste gördüm. Listenin üstünde “ECA Alumni who are Chiefs of State/Heads of Government (60)”, yani “Eğitim ve Kültür Bürosu mezunu Devlet ve Hükümet Başkanları” yazıyordu. 60 isim vardı. “Afrika, Doğu Asya ve Pasifik, Avrupa, Yakın Doğu, Güney ve Orta Asya, Batı Yarımküre“ şeklinde sınıflandırma yapılmıştı.

Avrupa bölümünde “Türkiye” başlığı altında tek bir isim yer alıyor; Abdullah Gül… Mevcut pozisyonu için de “Başkan” deniliyor.

Listede başka kimler mi var; Gana, Kenya, Mozambik Cumhurbaşkanları, Çad, Uganda, Zimbave Başbakanlarından tutun, Avusturalya Genel Valisi, Japonya ve Güney Kore Başbakanına, Filipinler ve Tayvan Cumhurbaşkanına kadar kimler yok ki!..

60 ismin hepsini saymayacağım. Nasılsa göreceksiniz… Ama en dikkat çekici olanlardan bazılarını daha sayayım:

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer, Danimarka eski Başbakanı, yeni NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakasvili, Yunanistan’ın eski Başbakanı Karamanlis, Hollanda Başbakanı Balkanende, İngiltere Başbakanı Brown, Rusya’dan kopartılan veya Yugoslavya’nın dağıtılması ile ortaya çıkartılan devletlerin Başbakan ya da Cumhurbaşkanlarının tamamı… Bitmedi; Mısır Başbakanı, Afganistan Devlet Başkanı, Hindistan’ın hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakanı, Kolombiya, Kosta Rica, Meksika, Uruguay devlet başkanları ile devam eden koca bir liste…

Dünya siyasetini en doğru şekilde yorumlamak açısından bu isimlerin hepsi önemli elbette… Ancak bizim için ehem ve mühim olan bu listede Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı pozisyonunda olan Abdullah Gül’ün isminin bulunmasıdır.

Bu ne menem bir “mezuniyet” listesidir? ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi kayıtlarına dayanarak, sizlere özet bilgi arz edeyim. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu var ve bu büro yıllardan beri “Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı” adı altında bir kurs düzenliyor. Kursa öyle kendiliğinizden başvuramıyorsunuz, ABD Yabancı servis görevlileri, denizaşırı ülkelerden mevcut veya potansiyel lider adaylarını seçiyor. Hangi alanlarda mı; Hükümet, siyaset, medya, eğitim, sanat, iş dünyası ve diğer alanlar…

Programın tarihçesi de epey derin. 1940’da Nelson Rockefeller tarafından ilk olarak Latin Amerika için başlatılmış ve 130 gazeteci ABD’ye getirilmiş. Gelişerek, devam eden program daha sonra Truman doktrini kapsamında Muhabere Bilgi, ardından Uluslararası Bilgi ve Eğitim Değişim bürosuna dönüştürülmüş. 1952’de de ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesine alınmış. 1953’te Başkan Eisenhower tarafından ABD Bilgi Ajansı adı verilen program, daha sonra sırasıyla Eğitim ve Kültür İlişkileri Bürosu, ABD Uluslararası İletişim Ajansı, Uluslararası Ziyaretçi Programı ve son olarak 2004’te Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı ismini almış.

Kurslar gruplar halinde olduğu gibi, özel de verilebiliyor. Grup kurslarında meslektaşların bir araya getirilmesine dikkat ediliyor.

Açık misyonu belli; ABD eğitim ve kültürünü kamu diplomasisi yoluyla dünyaya yayma!.. Kapalı misyonu da geleceğin liderlerini peşinen kafakola alma veya “Başkanın adamlarını” yetiştirme olmalı!..

ABD’nin dünyayı yönettiği söyleniyordu da, herhalde böyle belgelisi görülmemiştir!.. Sadece şu anda dünyanın en önemli, en stratejik ülkelerinden üçte birinin yönetimlerinin ABD’nin rahleyi tedrisatından geçmiş olması ne demektir?

70 yıllık bilançoyu da vereyim… Resmi rakamlara göre, toplam 290 mevcut ya da eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile 2 bin bakan bu kurstan geçmiş. Dünyanın çeşitli ülkelerinden kursa seçilen kamu ve özel sektör liderlerinin miktarı için ise, “Çok sayıda” demekle yetiniliyor. Ve yıllık ortalama 5 bin kişi bu kurstan geçiriyorlar.

Yanlış anlaşılmasın, bu görevlerdeyken kursa alınmış değiller. Bu kurstan geçtikten yıllar yıllar sonra ülkelerinde etkin konuma gelmişler. En eski kursiyerlerden birkaç örnek vereyim; Filipinler Cumhurbaşkanı Arroyo ve Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer 1964, Hindistan Cumhurbaşkanı Patiel 1968, Kosta Rica Cumhurbaşkanı Sanchez 1971, Sri Lanka Başbakanı Wickemanyake 1975, Güney Kore Başbakanı Seung Soo 1977, Portekiz Cumhurbaşkanı Silva da 1978’de kurs görmüş.

En taze kursiyerlerin başında ise Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev geliyor. Bakiyev 2004’te kursa alınmış. Şu isimlerin yılları da şöyle: Makedonya Başbakanı Gruevski 2000, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe 2001, İsveç Başbakanı Reinfeldt 2002…

Bir kez değil, iki kez kurstan geçirilmiş iki isim de var; Biri Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-Jeou, önce 1971, sonra 2003’te kursa alınmış. İkinci isme çok şaşıracaksınız; İngiltere Başbakanı Brown…Brown da 1984 ve 1992 olmak üzere iki kez kurstan geçirilmiş.

Kursun Abdullah Gül kısmına dönersek; Bu kursa 1995 yılında seçilmiş. Yani Refah Partisi’nde olduğu dönemde. ABD Dışişleri kayıtlarında Gül’ün gördüğü kursun süresi veya özel mi, genel mi olduğu hakkında bir bilgi yok. Daha ilginci, Gül’ün özgeçmişinde, önemli, önemsiz bir yığın husus yer alırken, bu kurstan hiç söz edilmemiş, edilmiyor olmasıdır. Mesela İngiltere Exeter mezunu olması…Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı iken, Türkçe özgeçmişte Exeter’den söz edilmese bile İngilizcesinde vardı. Şimdi Cumhurbaşkanlığı sitesindeki özgeçmişin hem Türkçesi, hem İngilizcesinde Exeter var, ama bu kurs yok. Acaba Gül, ABD’nin, “Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı” kursundan mezun olduğunu neden gizleme ihtiyacı duymaktadır? Unutmuş olabilir mi?

Detaylı bilgi almak ve bu listeyi görmek isteyenler;

14 Nisan 2009 tarihli liste için
http://exchanges.state.gov/ivlp/alumni.html

22 Ekim 2009’da güncellenen son liste için
http://exchanges.state.gov/alumni/prominent-alumni.html

adreslerine bakabilir. ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu ya da bu kurs hakkındaki tüm bilgiler de http://exchanges.state.gov adresinde.


Açık İstihbarat, 26 Ekim 2009, Meyyal UYGUR