ABD'nin Resmi Dili Ve Etnik Açılım! / Prof. Dr. Nurullah AYDIN

ABD'nin Resmi Dili Ve Etnik Açılım! / Prof. Dr. Nurullah AYDIN

İletigönderen Balasagun » Cum May 15, 2009 16:18

ABD'nin Resmi Dili Ve Etnik Açılım!

Sahi Türkiye'yi kimler yönetiyor ? Bir kez daha sorgulayın olmaz mı?

Güneydoğu'da kan akmaya devam ederken herkes kendine göre, bağlı olduğu ülke istihbarat ülke sözcülüğüne göre yorumlar analizler yapıyor.

Bir kesime göre bölge sorunu bir etnik kimlik sorunu ve talepler makul ölçüde yerine getirilmeli. Diğer kesime göre ise bu ülkenin bölünüş sürecini hızlandırır.

Gazeteci Hasan Cemal'in ülkeyi yönetenlerin bilgisi dahilinde yaptığı röportaj ve terör başının Kandilden verdiği mesajlarla İmralı'dakinin verdiği mesajlar karar verilen bir düşüncenin öncü yansımaları olarak yankı yaptı.

Türk kelimesini ağzına almamaya özen gösteren ve Türk kelimesine tepkisini geçmişte vurgulayan devletin zirvesi ise açıkça iyi şeyler olacak deyimini kullanıyor.

Abdullah Gül'ün fırsat dediği şeyin ne olduğunu bilmiyoruz. Belki yakında açıklar. açıklayacaktır.

Fırsat dedi, üzerinden kaç gün geçti başkada bir şey demedi. Anlaşılan Gül'ün söylediğini, icra makamı anladı, o gerçekleştirecek.

AKP iktidarı, Kürtçe açılıma hazırlanıyor. Nedir onlar derseniz, sayalım.
- Kürt Enstitülerinin kurulması
- Yerel televizyonlarda Kürtçe sınır saati kalkacak
- Kürtçe okullarda seçmeli ders olacak

Peki yarın öbür gün her etnik unsur benzeri talep de bulunursa, hayır mı denilecek?

Baksanıza Kürtçe TRT şeş de program yapılıyor Kırmança'nın Diyarbakır ağzıyla . Peki Diyarbakılılar ve diğer bölge halkı anlıyor mu hayır. Ya ne yaptılar bu kez Zazaca da yayın yaptılar o da bölgede dinlemedi, anlaşılamadı. Şimdi ise Sorhanice yayın yapacaklar. Böylece sürüp gidecek. Çünkü Kürtçe dil diye bir şey yok. Ağızlar, lehçeler var ve birbirini anlayamayan topluluklar var.

100 yıldır Vatikan, Oslo, Paris, Telaviv, Erivan, Kürdoloji enstitüleri uğramasına rağmen Kürtçe gramer oluşturamadılar.

Şimdi ise Türkiye'de yeni dil oluşturmaya çalışıyorlar.

Türkiye'nin başka konusu yok mu dersiniz? Var hem de ne sorunlar! Ancak meclisteki ve meclis dışı akademisyen ve gazeteci tayfası aldıkları işbirlikçilik paraları karşılığında Türkiye'nin onca sorununu bırakmış bu konuda ahkam kesip, iktidara yol gösteriyor gündemi meşgul etmeye çabalıyorlar. Ne diyelim!

Bakın; A.B.D. nin Resmi Dili ne?
İspanyolca ABD'nin kuruluşundan beri bir gereklilikti. Güney İspanyolca konuştuğu için okullarda, kamu hayatında, iş hayatında iki dil birlikte kullanıldı: İngilizce, İspanyolca.

Güneyden alınan göçler de dahil edilince Amerika'nın yaklaşık 350 milyon nüfusunun yaklaşık 1/3ünün (110 milyon) ana dili İspanyolca’dır.
ABD 2007'de İngilizce Dil Birliği Kanunu'nu çıkardı.

Kanun Gerekçeleri:
- eğitim ve resmî yazışma masraflarından tasarruf sağlama,
- ülkedeki azgelişmiş bölgelerin dil farkı nedeniyle geride kalmalarını önleme, (Birleşmiş Milletlerin resmi dil için kullandığı gerekçe budur, buna atıf yapıyor)
- İngilizce'nin ABD'deki farklı etnik köken, kültür ve dilleri birleştiren temel olgu olduğu gerçeğinin kabul edilmesi.

Kanun'un bazı Maddeleri:
- Kamu ve özel tüm işyerlerinde İngilizce kullanılması,
- Vatandaşlık başvurularının Güvenlikten Sorumlu Bakanlığa verilen "İngilizce bilme şartını yerine getirme" yetkisine göre işlem görmesi.

Şimdi ABD buna titizlikle yönelirken, Avrupa birliği projesine rağmen, her Avrupa ülkesi kendi merkezli yayın ve eğitim ısrarında iken Türkiye'ye ne oluyor?

Sahi Türkiye'yi kimler yönetiyor ? Bir kez daha sorgulayın olmaz mı? Ancak şu dini değerler şablonunu bir tarafa bırakarak gerçeklere göre değerlendirin olmaz mı?

Günün sözü: Geçmişte yaşayanın geleceği olmayacağı gibi geçmişini bilmeyenin de geleceği belirsizdir.


Prof. Dr. Nurullah AYDIN, 15 Mayıs 2009
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Şu dizine dön: Nurullah AYDIN

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x