Ajanların Özellikleri / Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

Ajanların Özellikleri / Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

İletigönderen Türk-Kan » Cmt May 12, 2012 12:24

Ajanların Özellikleri

Türkiye coğrafya olarak dünyanın en önemli stratejik bölgelerinin başında gelir. Jeopolitik ve jeostratejik konumu, üç büyük dinin yeşerme yeri olması, enerji havzası olması, Ortadoğu Balkanlar ve Kafkasya’ya hakim yarımada olması; gerek bölge gerekse küresel devletlerin odak ülkesi haline getirmiştir.

Bu nedenle de Türkiye istihbarat faaliyetlerinin de arenası haline getirilmiştir.

Her küresel güç; en iyi ajanlarını bu bölgeye gönderir, yerli ajanların yetiştirilmesine önem verir.

Yetiştirdikleri ajanlar, Türkiye coğrafyasının bölgesel, yerel insan yaşam anlayışlarını çok iyi bilir ve doğal birer insan profilini çizerler.

Yerli ajanlar, ki bunlar; akademisyenler, gazeteciler, sivil toplum kuruluş mensupları siyasetçiler ise özel eğitimle dava adamı idealist kişi profiline sahip kılınırlar.

Dikkat edilirse; Türkiye de artan kamplaşma açılan davalar yandaşlık, candaşlık yoldaşlık ajan kavramıyla özdeşleştirilerek ileri sürülüyor. Ermeni, Rum dönmeleri, Levantenler, babası belli olmayan kimliksizler, İslamcı cemaat, tarikat mensupları yeni ajan profilinin tercih edilen tipleridir. Hemen birçoğu diğerini deşifre ederken, suçladığı konularla ilişkilendirerek tanımlama yapıyor.

Bakın; ABD’de bir adam ve o adamla ilgili tespit neye göre yapılmış? Wall Street gazetesinin 'Enformasyon Özgürlüğü Yasası'na dayanarak yaptığı teklif üzerine FBI, raporu, detaylı bir düzeltme çalışması sonrasında, röportaj yapılan kişilerin isimlerini gizleyerek yayımladı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Steve Jobs hakkında 191 sayfalık bir rapor yayımlıyor. Raporda, Jobs'ın üniversitedeki not ortalamasından Komünist partisiyle ilgili ilişkisine kadar birçok detay yer alıyor.

Steve Jobs'un henüz dünyanın en ünlü dahilerinden biri olarak tanınmadığı 1991 yılında, FBI'ın Jobs hakkında oldukça kapsamlı bir araştırma yapmış ve sonuçları raporlamış

Küstah, antipatik ama iyi bir lidermiş. FBI'ın, Bush hükümeti döneminde, Jobs'ın İhraç Konseyi bünyesinde önemli bir mevkiye atanması düşünüldüğü için gerçekleştirdiği araştırmada, Jobs'ın kendisiyle ve onu tanıyan 30'dan fazla kişiyle görüşmeler yapılmış. Bu kişiler arasında, Jobs'ın arkadaşları, komşuları, eski çalışma arkadaşları ve ailesi yer alıyor.

Raporda adı geçen kişiler, Steve Jobs'ın "iyi bir işadamı ve lider" olduğu noktasında uzlaşıyor, ancak bir çoğu da "kişiliğinden hoşlanmadıklarını" dile getiriyor.

Jobs’ın üniversitedeki not ortalamasından Komünist partisiyle ilgili ilişkisine kadar pek çok detayın yer aldığı raporda, Apple'ın kurucu ortağı Jobs, küstah ve antipatik olarak tanımlanırken, araştırmanın yapıldığı tarihten yaklaşık beş yıl öncesine kadar uyuşturucu kullandığı bilgisine de yer veriliyor.

Hedeflerine ulaşmak için gerçeği çarpıtır.

Rapordaki en çarpıcı ifadelerden birisi, "Jobs'ın dürüstlüğü hakkında sorular yöneltilen kişilerden bazıları, Jobs'ın hedeflerine ulaşmak için gerçeği çarpıtabileceğini belirtti" oldu.

FBI raporunda yer alan bir diğer önemli bilgiye göre, Apple ve Jobs 1985'te bomba tehdidi aldı. Olayda, telefon kulübesinden arayan kimliği belirlenemeyen bir kişi Apple'ı arayarak Jobs'ın ve diğer yöneticilerin evine bomba yerleştirdiğini söylediği ve 1 milyon dolar istedi. Ancak, bomba yerleştirildiği iddia edilen yerler temiz çıktı.

Komünist Parti de dahil olmak üzere hükümet karşıtı hiçbir organizasyona üye olmadığı belirtilen Jobs’ın üyesi olduğu tek kurumun New York Athletic Kulübü olduğu belirtilen raporda, Jobs ayrıca, “yürüyüş tutkunu” ve "iyi bir komşu" olarak tanımlanıyor. (Hürriyet)

Bu örnek; Türkiye’de TV ekranlarında, gazetelerde gördüğümüz akademisyen, siyasetçi, gazeteci sivil toplum mensubu tipleri değerlendirirken önemli veri olabilir.

Din, iman cennet, huri derken, mal mülk servet şöhret yalan dolan talan kavramları arasında yeni ajanlar, bir nevi maymunsu özellik te gösteriyor. En iyisi siz maymunları, TV ekranlarda ve gazetelerde izlemeye devam edin. Ne de olsa bazıları maymundan geldiği inancına sahip bazıları da hayır maymundan gelmedik dese de gerçekte maymun soyundan oldukları açık. Çok iyi taklit ediyorlar. Kendilerine verilen yiyecek içecekle zevk sarhoşları. İzleyin anlayın.

Günün Sözü: İnsanı bütün canlılardan ayıran temel özellik, alet yapabilecek organlara sahip olması yanında akla vicdana sahip olmasıdır.


Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN, 11 Mayıs 2012
na741954@gmail.com
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: Nurullah AYDIN

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x