CHP'nin tavrı doğru mu, yanlış mı¿? | Çarşaflı Üye

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İletigönderen İlteriş » Çrş Kas 26, 2008 16:30

Lutfedip kendi kendine sacmalayan insanlarin arasina inip cevap verdiginiz icin tevazunuzdan oturu tebrik ederek basliyorum sozlerime.

AKP'den ne farkiniz var

Ataturkcu olmamiz yeter mi? Ayni yollardan iktidara gelerek biz onlari hapse atsak olmaz mi?

AKP'nin size gore en buyuk sucu bu mu? Takiyye yaparak iktidara gelmesi mi?

Sartlar bizi yokolmamak icin takiyye yaparak iktidara sahip olmaya zorlarsa ne yapacagiz? Etik bir yokolusa razi misiniz?

Ben kimseyi itham etmiyorum, insanlar kendi kendilerini itham ediyorlar, yazdiklarinin goturdugu sonucu soyluyorum. Neymis, bagimsizlik tamamlayici ilkeymis, buna katilmak zorunda miyim?

yazilanlari tam anlamiyla idrak edemediginizi, ithamlarinizla ileri gittiginizi düsünüyorum

idraksiz diyerek cok mu geri durdugunuzu dusunuyorsunuz.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Kas 26, 2008 16:53

gokturkmehmet, tartismanin tansiyonunun daha fazla yükselmemesi adina kinayenizi görmezden gelerek, yazilanlari sakin bir kafayla tekrar tekrar okumanizi öneririm. Eger yalan, dolan, takiyyeden baska caremiz kalmadiysa yaziklar olsun 5 bin yillik tarihi ile övünen bizlere!

Binlerce türbanli kizimiz Baykal'in yüzüne tükürse, haksizlar mi? "Anayasa mahkemesine gittin, bizi magdur ettin. Bugün kalkmis elestirdigin AKP'den daha yakisikiz din istismari yapiyorsun" deseler haksizlar mi? Üstelik Ali Sirmen'in yazdigi gibi "Asli kömür ve erzak veriyor, sen ne veriyorsun Baykal?"!

Lütfen bir kez daha düsünün, "Anayasayi bir kere delmekle bir sey olmaz" sözü ile sizin öne sürdünüz mantik arasina bir fark var mi? Farkiniz yoksa yok olmaya mahkumsunuz.

Not: CHP'ye katilan bayanlar ile bir sorunum yoktur. Onlarin kiligi kiyafeti beni ilgilendirmiyor. Benim karsi ciktigim Baykal'in (ve sivrilmeye calisan Tekin'in) bu olayi bu derece medyatik hale getirmeleri, bu durumu sözde "acilim" olarak sunarak din istismarinin "Allah'ini" yapmalaridir!
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen kaye » Çrş Kas 26, 2008 17:48

Göktürk Mehmet, yazdıklarımdan nasıl çıkarımlar yapıyorsun, hayretler içerisinde kalıyorum. Demek ki bu çarşaf-cehape meselesine de aynı gözle bakıyorsun. Ben seninle boşuna tartışıyorum anlaşılan.
Türkan sağolsun, gereken herşeyi yazmış zaten.
Ben de şunu eklemek istiyorum:

Atatürk İlkeleri, önce dönemin tek partisi olan Cumhuriyet Halk Fırkası’nın program ilkeleri olarak benimsenmiştir. 1937’de çıkarılan bir kanunla 1924 Anayasası’na eklenen ilkeler, bu uygulama ile hukuken Türk milletine mâl edilmiştir.

Temel İlkeler
Cumhuriyetçilik
Milliyetçilik
Halkçılık
Devletçilik
Laiklik
İnkılapçılık

Yukarıda isimleri verilen Atatürk ilkeleri, Türk İnkılâbının içinden doğmuş, gerek anlamları ve gerekse amaçları bakımından birbirleriyle ilişkili ve birbirlerini tamamlayan Atatürk inkılaplarına temel teşkil eden fikir ve düşüncelerdir.
Bununla beraber, bu ilkeleri destekleyen, besleyen ve onlara uygulanma yolunu açan ve Atatürkçü düşünce sisteminin temel özellikleri olan ilkeler de vardır ki genellikle bunlara Bütünleyici İlkeler adı verilir.

Bütünleyici İlkeler
Milli bağımsızlık
Milli birlik, beraberlik ve ülke bütünlüğü
Yurtta sulh, cihanda sulh
Çağdaşlık
İnsan ve İnsanlık sevgisi
Akılcılık, bilimcilik, gerçekçilik
Milli Egemenlik

Lütfen şu adrese bakar mısın:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_%C4%B0lkeleri
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen İlteriş » Çrş Kas 26, 2008 18:03

"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk

Kaye,

Ataturk ilkelerini bildigimi dusunuyorum, Ataturkun bu ilkelerinin neyi amacladigini da.

Sizinle gercekten yolumun ayri oldugunu dusunuyorum. Ya Istiklal Ya Olum diyenlerdenim, kusura bakmayin.

Ilkeler ve yonetim bicimleri neden vardir? Hangi amaca hizmet ederler? Laiklik laiklik icin midir? Halkcilik halkcilik icin midir? Devletcilik devletcilik icin midir?

Bunlarin hepsi milletin bagimsizligi icin degil midir?

Siz ise bunu en sona atiyorsunuz saygi duyuyorum.

Belki benim anlayisim yanlistir.

Bagimsizlik benim icin namustur, sereftir, hayattir. Ataturk ise, bagimsiz olmadan yasayamayacagini, olmeyi tercih edecegini soyleyen bir liderdir. Milletimin ebedi onderidir. Beni bagimsizligi ikinci plana atmaya ikna edemeyeceginize gore, haklisiniz bosa tartisiyorsun benimle.

Saygilarimla

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Kas 26, 2008 18:09

Ya Istiklal Ya Olum diyenlerdenim
Siz ise bunu en sona atiyorsunuz saygi duyuyorum

Sanirsin ki biz de "Atatürk'ü sevmem, Humeyni severim, keske ingiliz mandasi olsaydi" diyenlerdeniz :)

gokturkmehmet, Allah, Muhammed askina kim böyle bir sey yapiyor? Bunu nereden cikartiyorsun yahu???

Ülke elden gidiyor, carsafi birak is yap, is diyoruz kardesim, sanirim biz anlatamiyoruz.

Kalin saglicakla.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen kaye » Çrş Kas 26, 2008 18:12

gokturkmehmet yazdı:Kaye,

Ataturk ilkelerini bildigimi dusunuyorum, Ataturkun bu ilkelerinin neyi amacladigini da.

Sizinle gercekten yolumun ayri oldugunu dusunuyorum. Ya Istiklal Ya Olum diyenlerdenim, kusura bakmayin.

Mehmet, bak abicim, bu ilkelerden herhangi birisini çıkararak, geri plana atarak bağımsız olunmaz. Ben hiçbirisini çıkarmıyor, bölmüyor, önceliğe koymuyorum. Hepsi de birdir zaten.
Ayrıca ben de zaten bağımlılığı savunmuyorum. Yoksa kendimle mütenakız olurum.
Yalnız dikkat et, "ya istiklal ya ölüm" derken ilkeleri kafana göre yorumlar, birisini geri plana atar veya çıkarırsan maalesef senin için "ya ölüm ya ölüm" olur. Yani sen derken, bir milleti kastediyorum. Anlatabildim mi??
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Çrş Kas 26, 2008 18:13

Bu son tartisma carsaf meselesiyle alakasizdir Turk-kan. Bagimsizligin onemi ile ilgili, fikirsel bir tartismaydi. carsaf olayiyla bagimsizligin onemi tartismasi arasinda bir ilinti yoktur.

Bu tartisma konusunda, sayet politik bir mesaj verilecek idiyse carsafin one cikarilmasinin bir abarti oldugunu kabul ediyorum. (carsafin hristiyan kokenli oldugu gercegi kadar, su an muslumanlar arasinda yayildigi gercegini de biliyoruz, sosyolojik din ile ne kadar mucadele edebiliriz? bu soruyu da sormadan gecemiyor ve burda birakiyorum, bu baska bir tartisma konusu olabilir)

Ikinci ortaya cikan tartisma konusunda ise bagimsizligin ikincil onemde bir ayrinti oldugunu kabul etmiyorum. Siz de boyle dusunmuyorsunuzdur eminim. Bu konuda da heyecanliyimdir hakikaten.

Saygilarimla

Not: Imzami da degistirttiniz :-)

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen Çetin Taş » Çrş Kas 26, 2008 23:21

Arkadaşlar.Tartışmanın neden bu hale geldiğini anlayamıyorum.Niçin birbirinize saldırı noktasına getirdiniz bu tartışmayı Allah aşkına?Konu belli.Hepimiz görüşlerimizi söyleyeceğiz ama bu görüşleri söylerken de karşı görüşten kişiye hakaret etmeyeceğiz.
Yoksa hem birbirimizi kırmış olacağız,safları gevşetmiş olacağız,hem de tartışma fayda değil zarar getirmiş olacak.
Bir önceki mesajımda düşüncelerimi kısa ve net yazdığımı düşünüyorum.Daha sonra ki mesajlaşmaları okudum ve mevzunun Fenrbahçe-Galatasaray çekişmesine benzer bir hal aldığını görüyorum.Konuşulan konu futbol takımı tutmak gibi sabit fikirli olmayı gerektiren bir konu değil diye düşünüyorum.DÜŞÜNÜYORUM kısmını mahsus bir daha büyük harflerle yazıyorum.Yani düşündüğüm gibi düşünmeyen olabilir içinizde ama bu ne beni kaypak,düşüncelerinden ödün veren,riyakar bir kişi yapar ne de benim gibi düşünmeyenleri.Siyaset-politika sabit fikirlerle yapılan bir şey değildir.Böyle olduğunu düşündüğümüz de yanılırız.
Karşı tarafın 2007 genel seçimleri öncesi tavrına bakalım.
Yılların solcularını,Marksistlerini,Alevilerini partiye almadılar mı?Tüm aldıkları bu kişilerin memleketlerinde ve hatta komşu memleketlerinde oyları toplayıp götürmediler mi?
Bir başka soru.CHP'nin ÇARŞAFLI ÜYE almasına tavır gösteren arkadaşlarım.Sizce CHP nasıl iktidar olacak?Çarşaflı-türbanlı üyelere kapılarını bu zamana kadar olduğu gibi kapatarak mı?Kemalist devrimi anlatarak mı oy alacak toplumun bu kesiminden?
Bir diğer soru.ATATÜRK'ün Kurtuluş Savaşı'ndan sonra gerçekleştirdiği tüm yeniliklerin hepsine birden DEVRİM denmesinin sebebi nedir?Neyi DEVİRMİŞTİR ATATÜRK?Her türlü bağnazlığı,din adına yapıla gelen soytarılıkları,gericilikleri devirmemiş midir?Bunları devirirken her kesimden yararlanmamış mıdır?Günü geldiğinde yararlandığı belli kesimleri karşısına almamış mıdır?
Tekrar başa dönüyorum.Siyaset,takım tutmaktan farklıdır.Çarşaflı-türbanlı kadınlara CHP'nin kapılarını açmak CHP'nin 6 OK'tan vazgeçtiğini göstermez.6 OK'u o kadınlara götürmesi anlamına gelir.O kadınların çocuklarının başlarını açacak bilgi ve kültür seviyesine ulaşmalarını sağlamak için adım atmak demektir.

Hepsinden,tüm bu yukarıda yazdıklarımdan daha da önemli olanı AKP ve benzeri partilerin yıllardır kullandıkları DİN SÖMÜRÜSÜ silahını ellerinden almak demektir.Yukarıda aynı soruyu sordum size.Neden bu olaya en büyük tepkiyi şeriatçı basın,AKP yandaşı medya gösterdi,gösteriyor?Bu soru üzerinde biraz düşünmenizi rica ediyorum.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Türk-Kan » Prş Kas 27, 2008 0:28

Çetin Taş yazdı:Bir başka soru. CHP'nin ÇARŞAFLI ÜYE almasına tavır gösteren arkadaşlarım.Sizce CHP nasıl iktidar olacak? Çarşaflı-türbanlı üyelere kapılarını bu zamana kadar olduğu gibi kapatarak mı? Kemalist devrimi anlatarak mı oy alacak toplumun bu kesiminden?

Cetin, ben CHP'nin iktidar olmasi derdinde degilim. Tek CHP ile cözülecek mevzu da degil icinde bulundugumuz durum. Her kesimden vatanseveri icinde barindan milli bir hükümet gerek.

Carsaf-türban derken kastettigin kimlerdir Cetin? Bildigimiz Türk, Anadolu bas örtüsü, yemenisi ise kastin, kapilar kapali miydi? Bence karanligin simgesi kara carsaf mi acacak önümüzü, yoksa AKP'nin siyasi simgesi türban mi? Dindar insanlar CHP'ye carsafli üyeler sayesinde mi oy verecek? Yoksa, dinciler "Aaa, bak CHP carsafli da aliyormus" diyerek saf mi degistirecek? Cetin, sen benden daha iyi bilirsin. Dindarlari tenzih ediyorum, ama tuvalete giderken "Anitkabir"e gidiyorum diyen dinci cevre mi etkilenip "Atatürkcü" olacak?
Yılların solcularını,Marksistlerini,Alevilerini partiye almadılar mı?Tüm aldıkları bu kişilerin memleketlerinde ve hatta komşu memleketlerinde oyları toplayıp götürmediler mi?

Bu solculari anlamakta hep zorlanmisimdir, zamaninda da Iran'da da mollalarla bir olmuslardi.
Bir diğer soru.ATATÜRK'ün Kurtuluş Savaşı'ndan sonra gerçekleştirdiği tüm yeniliklerin hepsine birden DEVRİM denmesinin sebebi nedir?Neyi DEVİRMİŞTİR ATATÜRK?Her türlü bağnazlığı,din adına yapıla gelen soytarılıkları,gericilikleri devirmemiş midir?

Atatürk devirmistir de, ondan sonra gelenler hortlatmistir ve hortlatmaya devam etmektedir. Hatta bir zamanlar kendi eliyle kurdugu parti bugün bunu yapmaktadir!
Bunları devirirken her kesimden yararlanmamış mıdır?Günü geldiğinde yararlandığı belli kesimleri karşısına almamış mıdır?

Atatürk bagnazligi halki ile, milleti ile devirmistir Cetin. Bir zamanlar yaninda olanlar karsina gecmislerse, bu Atatürk'ün onlari baslangicta "kullandigi" icin degildir. Yönetimde fikir ayriliklarinda, Gazi Pasa'nin cok kizdiginda etrafindakilere "Halka giderim" demesi de halkina, milletine güvendigindendir.
Hepsinden,tüm bu yukarıda yazdıklarımdan daha da önemli olanı AKP ve benzeri partilerin yıllardır kullandıkları DİN SÖMÜRÜSÜ silahını ellerinden almak demektir.

Senin bakis acin elbette. Ben tam aksini düsünüyorum. Silahini elinden almiyor, pastadan kendine pay koparmaya calisiyor.

Son olarak, bir yazarin dedigi gibi; Atatürk, Atatürkcülük isil isildir, kapkara degil.

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Çetin Taş » Prş Kas 27, 2008 1:06

Cetin, ben CHP'nin iktidar olmasi derdinde degilim. Tek CHP ile cözülecek mevzu da degil icinde bulundugumuz durum. Her kesimden vatanseveri icinde barindan milli bir hükümet gerek.

Türkan,sen CHP'nin iktidar olması derdinde değilsin ama sen ve diğer arkadaşların anlaması gereken CHP iktidar olmak derdinde,tüm siyasi partilerin asıl amacının böyle olması gerektiği gibi.
Milli Hükümet konusunda şimdiye kadar hep oy verdiğim ve bundan sonra da vermeye devam edeceğim İşçi Partisi'nin yıllardır söylemi belli.Ama bunu yapacak gücü bu zamana kadar halktan alamadı.MİLLİ olan partilerin bir araya gelip seçim ittifakı yaparak genel seçimlere girmesi de pek öyle istenen sonucu alacak gibi görünmüyor.En azından CHP-DSP birleşmesi genel seçimlerde gösterdi ki sadec DSP'ye yaradı.1%'lik partiye 13 milletvekili kazandırmaktan başka bir işe yaramadı bu girişim.
Bunun dışında MİLLİ HÜKÜMET nasıl olacak?Askerin darbe yapıp MİLLİ güçlere iktidarı teslim etmesi bir ütopyadır.Böyle bir şey olmayacağına eminim.Halkın silkinip kendine geleceği ve bir halk İHTİLALİ yapacağı günler de herhalde benim dökülen saçlarımın yeniden çıkması kadar uzak ihtimaldir.O zaman milli hükümeti oluşturmak konusunda tek ve biricik yol MİLLİ partilerden birinin genel seçimlerde tek başına iktidarı ele geçirmesinden geçer.

Yazının geri kalanında yazdıklarına tek tek,kelime kelime cevap vermeyeceğim.Genel olarak cevap vermeye çalışacağım Türkan.Fakat benim Çarşaf-türban sahibi kişilerden kastettiğim elbette ki körü körüne AKP ve benzeri partilere oy veren kitleler değildir.Ama cehaletten ötürü,dini inancı gereği yaptığı örtünme şekli çarşaf olan,türban olan kadınlarımızdır.CHP yıllardır bu kesimin hepsini olduğu gibi AKP ve yandaşı partilerin kucağına attı.''Bizden değilsiniz'' dedi.Bizden değilsiniz denen kişi ne yapar?''Hayır canım olur mu?Biz de sizdeniz,biz de Atatürkçüyüz'' mü der?Yoksa ''yahu ATATÜRKÇÜLÜK demek ki bizim inancımıza saygı göstermiyor'' deyip şimdiye kadar olduğu gibi karşı tarafın yalanlarına,din sömürüsüne mi kendini bırakır?Benim ailem de var,eminim bu forumdaki herkesin ailesinde vardır türbanlı-çarşaflı kişiler.Benim sülalemin çoğu CHPli.Kurulduğundan beri CHP'ye oy veriyorlar.Ama çok yakın akrabalarım içinde çarşaflılar da var.Bunların hemen hepsi son seçimlerde AKP'ye oy verdiler.Bundan önceki seçimlerde aynı çizgiden partiye verdiler.Temel sebebi çarşafa CHP'nin karşı olması.Eminim bu türden durumlar pek çoğumuzun ailesinde vardır.Şimdi CHP bu yeni tavrı ile bunun gibi kişilerin kolayca AKP'ye gitmesini engelleyecek.
Siyasette neticeyi Türkiye gibi KEMALİST DEVRİMİ tamamlamamış bir ülke de ideolojiler belirlemiyor Türkan.OY belirliyor.CHP'nin yaptığına ister takiyye deyin,ister hilekarlık.Ama bu halktan oy almak için siyasi gerçeklerin,ekonomik gerçeklerin,kültürel gerçeklerin anlatılmasının,savunulmasının yeterli olmadığının en büyük kanıtı Türkiye Cumhuriyeti'nde son seçimlerde AKP'nin 47% oy almış olmasıdır.

ATATÜRK'ün Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken gücü kim elinde bulunduruyorsa onlardan yararlandığını hepimiz biliyoruz.İlk mecliste şıhların,şeyhlerin ağırlığı olduğunu biliyoruz.Milli mücadelenin başlangıcında Hilafetin Korunacağına inandırmıştır pek çok hilafet yanlısını.Bu şekilde onları da milli mücadele içinde tutmuştur.ATATÜRK ne yapmıştır?Bu kişilerin güçlerinden yararlanmıştır ama iktidar tamamen eline geçince de bu kişileri tasviye etmiştir ve pek çok arkadaşı da bu tür tasviyeler neticesinde karşısında yer almıştır.Hilafeti ortadan kaldırmıştır.Bu hareketlerinden dolayı ATATÜRK takiyye mi yapmıştır?Ya da yanlış bir şey mi yapmıştır?Hayır.ATATÜRK siyasetin gereği ne ise onu yapmıştır.

Herhalde hiç kimse ATATÜRK'ün bu tavırlarıyla İLKE ve DEVRİMLERİ'nden ödün verdiğini iddia etmeyecektir.Aksine İLKE ve DEVRİMLERİ'ni daha rahat,daha kolay uygulamak için uygun ortamı yaratmıştır.

Meseleleri tartışırken tamamen AK ya da tamamen KARA olmadığını,bazen GRİnin de olduğunu görmek gerektiğini düşünüyorum.CHP düne kadar kesinlikle çarşaf-türban karşıtı bir politika izliyordu.Halbuki Anadolu'da ki yazmanın,baş örtüsünün yanı sıra türban ve çarşaf da yaygın örtünme şekliydi.Bu kesimi görmezden geldi ve tamamen karşı tarafın kucağına itti.CHP böyle yaparken karşı taraf ne yaptı?Alevi adayları listelerine koydu,onlara yönelik asla gerçekleştirmeyeceği politikalar öne sürdü(geçenlerde yine böyle bir atak yaptı) ve Aleviler'den bile oy aldı.Türkiye'de hep 15-20 milyon Aleviden söz edilir.Bu kişilerin kaba hesapla oy sayısı 10 milyondur.Geleneksel olarak da sola ve özellikle CHP'ye oy verdikleri söylenir.Peki söyler misin son seçimlerde CHP'nin toplam oy sayısı neydi?7 milyon.Bu ne demektir,CHP'nin farklı bir şeyler yapması lazım,bulunduğu noktada durarak şimdiye kadar oy almadığı kesimlerden oy almasına imkan olmadığı gibi yıllardır oy deposu olarak gördüğü tabanını da kaybeder ki zaten mevcut durum budur.

Atatürk, Atatürkcülük isil isildir, kapkara degil.

Elbette.Aksini savunanın alnını karışlarım.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletigönderen kaye » Prş Kas 27, 2008 1:14

Çetin Taş yazdı:Bir başka soru.CHP'nin ÇARŞAFLI ÜYE almasına tavır gösteren arkadaşlarım.Sizce CHP nasıl iktidar olacak?Çarşaflı-türbanlı üyelere kapılarını bu zamana kadar olduğu gibi kapatarak mı?Kemalist devrimi anlatarak mı oy alacak toplumun bu kesiminden?

Yani bu arkadaşlarından biri de ben oluyorum, üzerime alındığıma göre ben de cevap vereyim, ama soruyla:
Çetin, bu sen misin?
Sen de partin iktidara gelsin, tek gelsin, yeter ki gelsin de nasıl olursa olsun diyenlerden misin?
Sana inanmıyorum Çetin, madem böyle bir düşüncedeydin, neden şimdiye kadar bu parlak fikri! hiç dillendirmedin?
Yoksa sadece Baykal öyle yaptı da sen de O'nu savunmak zorunda mı hissediyorsun kendini?
Kemalist devrim varsın insanlara da anlatılmasın mı diyorsun?
Türkiye bugün hala ayaktaysa çarşaflıların, turbanlıların değil, ulusalcıların, aydınların, Atatürkçülerin sayesinde olduğunu göz ardı ediyor musun?
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Prş Kas 27, 2008 1:48

Cetin bey,

Bu konuda yazdiklarinizla benim de fikirlerime tercuman oldunuz, anlatamadiklarimi ifade ettiniz, sozlerinizin altina imzami atarim.

Kaye, tartismamiz bitmisti ama dayanamadim kusura bakma, ben cetin beyden farkli olarak bu isin sonunun nerelere varacagina yonelik, kotu olasiliklari gozonune alarak yorum yapiyorum, en kotusunu dusunmezsek gafil avlaniriz, o bakimdan yorumlardaki sertligin sizinle bir ilgisi yoktur.

Ben kendimi 1,5 yildan beri icerde yatan aydinlarin yerine koyuyorum,
Ben kendimi evinin onunde oldurulen Kemalistlerin ve onlarin ailelerinin yerine koyuyorum,
Ben kendimi Kuddusi Okkirin ailesinin, intihar eden Van 100 yil Universitesindeki rektor yardimcisinin ailesinin yerine koyuyorum,
Su anda kimbilir memleketin hangi kosesinde haklarinda F-Tipi komplolar duzenlenen, telefonlari dinlenen, takip edilen, vatanini sevdigi icin zarar gorecek olan insanlarin yerine koyuyorum.

Bunu yapmayi deneyin ve kendinize sorun.

AKPden kurtulmak icin sizin bir oneriniz var mi?

Yoksa Cetin Tasin cok guzel ifade ettigi gibi, "devrimler yapilana kadar siyasetin geregini yapmak" isin ucunda yukarda siraladigim, izdirap ceken insanlarin acilarini dindirmeye, yeni acilari engellemeye yarayacaksa, bunlari yapmaya degmez mi? Eger degmez diyorsaniz, kusura bakmayin ama buna tuzu kuruluk derler. Sira size bize de gelecek bu kotu senaryoda, unutmayin.

Olayin vehametini gormuyor olmalisiniz. Bazi ilkeler olagan donemler icin gecerlidir, su an olagan ustu bir donemdeyiz, Ataturk yaptiysa, biz de dinci olmayan, ama dindar olanlarla vatan ugruna biraraya gelebiliriz. Bunu yapmamayi keyfi buluyorum, ve su an ezilmekte olan insanlarin dertlerini kendinize dert edinmediginiz anlami cikiyor (Biliyorum benim cikardigim anlamlari onaylamiyorsunuz, ama bugun bu duygusallikla bunlari cikariyorum, belki de bugun bu duygusallikla yaptigim tahliller daha dogrudur, emin degilim acikcasi).

Saglicakla kalin.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Prş Kas 27, 2008 2:26

... ve tekrar hapislere dusmemizi, yeni Aydin cinayetlerini, kitlesel olarak ortacaga giden egitim bakanligi tarikatlarin eline dusmus bir Turkiyeye razi olacak kadar "ahlakci" olamiyorum.

Ben razı olalım dedim mi¿? Demedim. Ayrıca ahlâk, bu olumsuzluklara razı olmamaktan da öte, bu gidişata karşı çıkmaktır. CHP içinde Baykal'ın yaptığı gösteriye (şov) katılanların (çeşitli nedenlerle buna karşı çıkan çok sayıda parti mensubu da var) bu iki yüzlü yüzsüzlüğünü olumsuz yönde eleştirmek de, ülkenin uçuruma sürüklenmesine razı olmak değildir. Böyle bir çıkarım yapılamayacağı gibi, bunu da kimse kabûl etmez. Cumhuriyet "yüksek ahlâk"tır ve bu çarşaf gösterisini yapanlar, iki yüzlü yüzsüzlük yaparak, ahlâklarını göstermişlerdir, tıpkı daha evvel yaptıkları gibi...

CHP konusunda, CHPnin hicbir Kemalistin istedigi mukemmeliyette olmadigini hepimizin bildigini ve su an icin iktidar olmaya en yakin olan, ehveni ser partinin CHP oldugunu da oncelikle itiraf etmemiz gerektigini dusunuyorum. Yani artik kliselesti bu soz ama, mecburen CHP diyoruz ve diyecegiz gibi maalesef. Ancak benim bu noktada vurgulamak istedigim, gercek Kemalist genclerin siyasete girerek bu partilerin yonetimini mumkun oldugu kadar etkileyecek baski gruplari olusturabilecek kadar orgutlenmeleri gerekiligidir. Yani CHPyi begenmiyorsak, begenmiyorum deyip kenara cekilip izleme luksumuz yok, icine girip, hatta damarlarina girip duzeltmemiz gerekiyor, is basa dusuyor yani.

Türk Milleti, ne CHP'ye, ne de falanca partiye muhtaç değildir. "Günü kurtarma düşüncelerini", "bu da bir görüştür" olarak nitelememin yanında, buna da tamamen karşı çıktığımı da belirtmeden geçemeyecğim. Çetin'i İP'yi hararetle savunmasından dolayı zamanında olumsuz eleştirmiştim. Fakat kendini CHP'ye taşımasına çok daha fazla olumsuz gözle bakmıştım. Lâkin, işin diğer bir boyutu da, beğenilmeyen partiyi eski haline getirmek için bir çaba içerisine girmiş olmaktır. Eğer bir partiye yakınsanız ve o partiyi beğenmiyorsanız, değiştirmek için elinizi taşın altına sokmak mecburiyetindesiniz. Esasen burada da Çetin'in doğru yaptığı anlaşılıyor. Amaç belli; gerçekleştirir-gerçekleştiremez, bir şeyleri değiştirmeye çabalar-çabalamaz, bu da Çetin'i ilgilendiren bir meseledir.

Diger olusumlar son derece iyi niyetli, ancak basari sansi dusuk, ha Turkiyede olsam hepsi icin calisirdim bu ayri. (orn, Osman Pamukoglu ve Erdal Sarizeybek birseyler yapmaya calisiyor, onumuzdeki genel secimlere kadar iyi bir ruzgar yakalarlarsa, yani iktidar olma sanslari dogarsa o zaman da HakPar derim, benim derdim tek catida birlesilmesi ve guclu bir etki yaratabilecek milli bir iktidarin dogmasi.

Millet işgâl altındadır. İkinci Millî Mücadele'den bahsediyorsak, ben bunu partilerle sınırlayamam. Aramızdaki düşünce farklılıkları ve -ben de dâhil- kimilerimizin partileri bu kadar rahat yermemizin temel nedeni budur. Meclis ve partiler, genelleyerek tarif edersek, Büyük Millet'i hiçbir şekilde temsil etmemektedir. Deşersek, çok sayıda örnek verilebilir.

Dindarlik konusuna gelince, bu konuda demek istedigim siyasi yanlis yonlendirmeler olmasa, dinini yasamaktan baska derdi olmayan insanlarimizdi, dindar kelimesini, Allaha samimiyetle inanan iyi insanlar olarak genellestiriyorsan bu tanima da katiliyorum, ancak milli mucadeleye katilimin sarti dindar olmak degil vatanini sevmek olarak tanimlanmali. Sonucta herkes kendini boyle tanimlamayabilir ve bizim herkesin inancina veya inancsizligina saygimiz vardir.

Vatan-Millet sevgisi olmayan, dinimize göre dindar olamaz. Benim dindar tanımımı esas alırsak, nüfustaki oranı inanılmaz büyüktür. I. Millî Mücadele bunun en büyük sağlamasıdır. Yine bir mantık kuracak olursak; "100", "1" ile ittifak etmeye çalışmaz; "1", "100" ile ittifak etmeye çalışır. Eğer ille de bir ittifak olacaksa, bu ittifak, zaten Vatan-Millet sevgisinden başka bir şey değildir. Ortak payda bu olmasa, zaten bir ittifaktan söz edilemez. Yoksa inançsızlığa karşı en ufak bir eleştirim yoktur, yeter ki birey yurtsever olsun. Eğer birey yurtsever değilse, ilgili bireyin dini inancına da, inançsızlığına da, aldığı nefese de saygı duymam.

Şimdi gelelim, CHP'nin bu tavrını olumluyan kimilerinin samimiyetsizliklerine...

Burada yazan hiç kimseyi kırmak istemiyorum. Fakat ben, samimiyetsizliği kabûl etmiyorum.

Buyurunuz şöyle bir resime yorum yapınız, üç aşağı bellidir aslında yorumlarınız ama kuvvetle muhtemel bu saatten sonra da yuvarlarsınız.

Resim

Zahmet edip de bir bölüme yüklediğim, CIA'nın 2008 Din Hürriyeti Raporu'nu indirip okusaydınız, bugün bunun yerine, resimde yazan "özgür ibadet, demokratik, barış ve kardeşlik" gibi süslü kavramları tartışırdık. Gerçi yine de, CHP adlı partinin üzerine toz konduramama devam ederdi. Fakat hiç olmazsa, buna da bir cevap olarak eski defterleri açar, zamanında yedikleri naneleri yazardık.

Ya Gazi Paşa'nın yolu izlenir, ya izlenmez. Ortası yoktur bunun. Bir şeylerin mi değişmesi gerek, bir şeyleri mi değiştirmek isteği hâkim; o vakit değiştirmeye uğraşın. Ancak bu, ne samimiyetsizliklerle başarılabilir ne de yanlışa doğru demekle...

Not ve Genel Uyarı: Biz kırk kişiyiz, birbirimizi biliriz. Herkesin kendine has mücadele anlayışı olabilir, görüşler örtüşmeyebilir. Fakat kimse kimsenin vatan sevdasını gereksiz yere ve çarpıtarak sorgulamaya kalkmasın.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen maydonos » Prş Kas 27, 2008 5:02

babam yeni bizim kasabaya gitti bir haftalik ziyaret icin.bu basi bohcalilarin hepsi rte ve akp den sikayetci imis.ve ne hikmetse herkes chp ye geciyor ve oyumuzu kesinlikle akp ye vermiyecegiz diyorlarmis.mhp yi akp ile ayni gordukleri icin oy vermiyeceklermis...zamlar buna neden oluyormus.size anadolunun ic bolgesinden kucuk genelde kafalar bohcali bir bolgeden boyle bir haber vereyim dedim..mesajim pespese olmus ozur dilerim simdiden..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Çetin Taş » Prş Kas 27, 2008 9:58

Kemal kardeş.Bir değişiklik yok ben de,merak etme.
Mehmet kardeş.Aynı ya da benzer görüşten insanların fikir tartışmaları kırıcı olmadığı sürece mutlaka her iki tarafta da yapıcı gelişmeler sağlar.Buradaki arkadaşların hepsi de vatansever kişiler.Bu nedenle herkesin en önemli kaygısı ''acaba ne yapmalı?nasıl yapmalı?''dır.Ben kendi adıma hiç bir arkadaşın yazdıklarından alınmıyorum,darılmıyorum.Çünkü kaygılarımızın ortak olduğunu biliyorum.Sen de alıngan olma lütfen.

Ram kardeşim.Yahu ben hala İP'liyim.CHP'ye geçtiğim falan yok.Ama onların yaptıklarını anlamaya çalışıyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x