Pentagon’un Gizli Ordusu - 2 / Erol BİLBİLİK

Pentagon’un Gizli Ordusu - 2 / Erol BİLBİLİK

İletigönderen bezgin » Pzt Şub 27, 2012 15:03

Pentagon’un Gizli Ordusu - 2
1-Strategic Support Branch - Stratejik Destek Bölümü

Başkan George W. Bush yönetiminin Dick Cheney ve Donald Rumsfeld’den oluşan çelik çekirdek ekibi, CIA’nın yetersizliğinden, Vietnam’da uygulanan ve siyasi muhaliflerin ortadan kaldırılmasına yönelik Phoenix Projesi’nin rezaletle sonuçlanmasından dolayı, kongrenin getirdiği denetlemeler ve gizli operasyonları sınırlayan kurallardan kurtulmak için çok gizli çalışmalar yürütüyorlardı.

Seymour Hersh ‘The New Yorker’da 23 Ocak 2005’te yayınlanan “ Hareket Eden Hedefler “ başlıklı makalesi ile Savunma Bakanlığı’nın Army Delta Force, Navy Seals ve CIA’dan transfer edilecek personelden oluşturulan Task Force 21 adlı bir örgütün kurduğunu ortaya çıkardı.

23 Ocak 2005 tarihli ‘Washington Post’ta Rumsfeld’e doğrudan bağlı olarak Pentagon bünyesinden “Stratejik Destek Bölümü” (SDB) adlı yeni bir gizli örgüt oluşturulduğunu deşifre etti.

Bu örgütle, Pentagon’un CIA’ya bağımlılığının ortadan kaldırılması amaçlanıyordu. SDB, ABD açısından “Yükselen Hedef Ülkeler” kategorisine giren dost – düşman 12 ülkede operasyonlar gerçekleştirebiliyor, fakat Pentagon bünyesinde olduğu için yasa ve kongre denetimi dışında kalıyordu.

Rumsfeld örgütün başına, ABD’de İslam düşmanlığı ile ün yapmış, Harvard mezunu ve bu üniversitede hocalık yapan, Hıristiyan köktendinci General William Boykin’i getirmişti. SDB sadece askeri hedefleri değil, 2005’ten itibaren siyasi hedefleri de kapsamına almaya başladı. Seymour Hersh. 24 Ocak 2005 tarihli ‘The New Yorker’da yayınlanan “Yaklaşan Savaşlar” başlıklı makalesinde, SDB’nin gerekirse yerel düzeyde en karanlık unsurlarla işbirliği yapacağını, örgütün üst düzey yetkilisinin ağzından aktarıyordu.

24 Şubat 2005 tarihli Washington Post, SDB operasyonlarını, hedef ülkelerdeki ABD büyükelçilerine bildirmeden gerçekleştirdiğini yazıyordu. Mart 2005 tarihli Washington Times, ABD karşı istihbarat örgütünün artık faaliyetlerini yabancı ülkelerin topraklarına taşıyarak onların ve olası terörist örgütlerin istihbarat etkinliklerini, teröristlerin yeni üye kazanmak dahil, örgüt yararına propaganda faaliyetlerini de doğrudan hedef alacağını yazıyordu.

Rumsfeld bu konularda gerçekten son derece hızlı çalışıyordu

Rumsfeld’in çalışmaları, George W. Bush’un ikinci kez seçilmesinden sonra da devam etti. Rumsfeld, ABD’nin terörle savaşında bu gizli ordu yapılanmalarının yanı sıra, önceliğin gizli diplomasiye verilmesi anlayışını da getirmişti. Bu konuda hızlı bir tempoda ve son derece gizli çalışmalar yürütüldü. Ancak kamuoyu, yönetim ve Pentagon generalleri Rumsfeld’e büyük bir tepki gösteriyordu. Rumsfeld’in istifası gündeme geldiğinde, Başkan Bush ona arka çıkıyor ve onu görevinden ayırmıyordu.

En sonunda Rumsfeld istifa etmek zorunda kaldı. İstifası, Başkan Bush tarafından kabul edildi ve yerine Savunma Bakanı olarak Cumhuriyetçi Parti’den eski CIA başkanı olan Teksas Üniversitesi Rektörü Robert Gates getirildi.

Bu dönemde Rumsfeld’in gizli orduları ve bu orduların operasyonları dünya gündeminde haber olarak bile yer almamıştı. Fakat Rumsfeld’in istifasından 6 yıl kadar sonra, bu ordulardan biri olan AfriCom basında haber oldu. Ergin Yıldızoğlu Cumhuriyet’te 31.08.2011 tarihli yazısında “ AfriCom ordusunun, hiçbir Afrika ülkesi kabul etmediği için. İsviçre’nin Basel kentinde ortaya çıktığını” yazdı. ABD’nin AfriCom ordusunu şimdi Afrika’nın en zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip Libya’ya yerleştirileceğinden kuşku duymuyoruz.

Erol BİLBİLİK, 23.11.2011
Güncel Meydan
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x