1 saatlik asgari ücret ile Türkiye ve dünyada neler alınabilir?

Genel & Güncel Konular

1 saatlik asgari ücret ile Türkiye ve dünyada neler alınabilir?

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzt Oca 23, 2023 18:36

Türkiye'de açlık sınırı 9 bin 769 lira ile yeni asgari ücreti ezip geçerken sosyal medya fenomeni Mert Genco, 1 saatlik kazançla Türkiye’de ve dünyada marketten neler alabileceğini gözler önüne serdi. Türkiye'de 1 saatlik asgari ücretle sadece 15'li yumurta alınabilirken Kanada'da 15,5 dolar ile 5 paket ürün alınıyor.
Resim
Türk Lirası'nın değer kaybı ve rekor enflasyon ile birlikte hayat pahalılığı son bir yılda büyük ölçüde arttı. Hayat pahalılığının sebebini ekonomi politikası yerine zincir marketleri gösteren iktidarın 8 bin 506 lira olarak açıkladığı yeni asgari ücret yeni yılda gelen zamlarla şimdiden eridi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun ocak ayı Açlık-Yoksulluk Araştırması’na göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bir önceki aya göre 737 lira artış göstererek 9 bin 769 lira ile asgari ücreti geçti. Yoksulluk sınırı ise 870 lira artarak 26 bin 994 lirayı buldu.

Türkiye’de ve dünyada serileriyle sık sık gündeme gelen sosyal medya fenomeni Mert Genco, yeni videosunda 1 saatlik asgari ücret üzerinden Türkiye’de ve dünyada alınabilecekleri paylaştı.

1 saatlik asgari ücretle Türkiye’de sadece yumurta alınabilirken; dünyanın diğer ülkelerinde kıyma, süt, muz gibi birçok ürünün alınabilmesi dikkat çekti.

Kısa sürede gündem olan video, sosyal medya kullanıcıları tarafından “coğrafya kaderdir” “vay halimize” başımızdaki beceriksizler yüzünden bu haldeyiz” yorumları aldı.

Haberin Videosu : https://www.dailymotion.com/video/x8hib2y
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1798
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x