1500 yıllık Türk mezarı bulundu

Tarih olan olayları burda paylaşabilir, yorumlayabilir ve öğrenebilirsiniz

1500 yıllık Türk mezarı bulundu

İletigönderen Balasagun » Cmt Nis 16, 2016 13:17

1500 yıllık Türk mezarı bulundu


Altay Dağları’nda 2800 metre yükseklikteki mezarda bulunan cesedin hava şartları nedeniyle bozulmadığı bildirildi

Resim
Moğolistan’da arkeologlar, Altay Dağları’nda 1500 yıllık bir Türk kadın mumyası buldu. 2800 metre yükseklikteki mezarda bulunan mumyanın, hava şartları nedeniyle bozulmadığı bildirildi. Bulunan insan kalıntıları keçeye sarılıydı. Araştırmacılar bulunan mezarın, Orta Asya’da bulunan ilk eksiksiz Türk mezarı olduğunu söyledi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Hovd Müzesi araştırmacı arkeologlarından B. Sukhbaatar, buluntuyla ilgili, “Mezarda yatanın, elit kesimden değil, sıradan bir kişi olduğu anlaşılıyor. Bu kişinin kadın olduğunu sanıyoruz çünkü yanına konulan eşyalar arasında yay yok” dedi.

Nadir durum

Sukhbaatar, şunları söyledi: “Mumyalanmış cesedi büyük bir dikkatle inceliyoruz. İnceleme tamamlandıktan sonra, uzmanlar daha kesin bir açıklama yapacak. Bu kadar yüksekte olması ve soğuk iklim, mezarın korunmasına yardımcı oldu. Mezarın derinliği üç metreydi. Buluntular, bize bu insanların çok iyi birer zanaatkar olduğunu gösteriyor. Bunun sıradan bir insan olduğu düşünülürse, zanaat becerileri oldukça iyi gelişmiş.” Sukhbaatar, “Bu en azından Moğolistan’da - ve büyük ihtimalle tüm Orta Asya’da - bulunan ilk eksiksiz Türki mezar. Bu çok nadir karşılaştığımız bir durum. Bu durum bize Türki insanların inanışlarını ve ritüellerini gösteriyor” diye konuştu. Mezarda ayrıca, kadına ait olduğu ve kurban edildiği belirtilen mumyalaşmış atın tamamı, eyer, dizgin, koşum takımları, toprak vazo, tahta kase, yem kabı, demir çaydanlık ve son derece iyi işçilikle yapılmış 4 çeşit giysi, renkli işlemeli çanta, yastıklar bozulmamış halde bulundu. Giysilerin kumaşının, pamuk ve deve tüyünden üretildiği, bu nedenle mezarın MS 6. yüzyıldan kalma olduğunun anlaşıldığı belirtiliyor. Mezarda ayrıca bir koyun kafası, içine bir koyunun sırtı konulmuş keçeden bir seyahat çantası, keçi kemikleri, ve çanağı taşımak için kullanılan bir çanta da vardı.

3 çizgili ayakkabı

Bu arada, mumyanın, ayakkabılarındaki çizgilerin bağcık olduğunu açıklayan arkeologlar, bildiğimiz üç çizgili spor ayakkabı modele dış görünüş olarak oldukça benzeyen ayakkabının, bir kadına ait olduğunu belirttiler. Uzmanlar, bu ayakkabının oldukça iyi işlenmiş olduğuna da dikkat çektiler.

Yaşantıya ışık tutacak

1500 yıllık mumyanın söz konusu yıllar içerisinde Göktürkler’in egemenlik alanında yer alan ve Türklerin yoğunlukla yaşadığı bir bölgede bulunduğunu belirten arkeoloji uzmanları, bu kalıntıların Orta Asya’daki Türklerin yaşantılarına ışık tutacağını düşünüyor. Bunun için de geniş çaplı incelemenin yapılacağı belirtildi.

Yeniçağ, 12 Nisan 2016
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: 1500 yıllık Türk mezarı bulundu

İletigönderen Balasagun » Cmt Nis 16, 2016 13:32

Moğolistan’da 1500 yıllık Türk kadın mezarı ortaya çıkarıldı


Moğolistan’da arkeologlar 1500 yıl önce gömülen bir Türk kadına ait mezarı gün yüzüne çıkarıldı. Altay Dağları’nda kıyafetleri ve atıyla birlikte gömülü bulunan kadın mezarı, Orta Asya’da bütünlüğü bozulmamış halde bulunan ilk mezar. Bilim insanları mezardan çıkan eşyaların Türklerin kültürüne ilişkin önemli ipuçlarını ortaya çıkardığını söyledi.

ResimDaily Mail’in haberine göre arkeologlar Moğolistan’da Altay Dağları’nda 1500 yıllık bir Türk kadının mezarını günyüzüne çıkardı. Siberian Times’ın haberine göre mezara ilk bölgedeki çobanlar rastladı ve Khovd Şehir Müzesinden arkeologlara haber verdi. Bozulmadan korunmuş bir halde bulunan mezarda kıyafetleri ve atıyla birlikte gömülen kadının giydiği modern çizmeler görüldü. Bilim insanları mezarın 1500 yıllık olduğunu düşünüyor.

Orta Asya’da bütünlüğü bozulmadan bulunan ilk Türk gömüsü olduğuna inanılan mezar, Altay Dağları’nda 2 bin 900 metre rakımda bulundu. Bölgedeki hava koşullarının 3 metre derinliğindeki mezarı bozulmaktan koruduğu ifade edildi. Khovd Müzesi’nden araştırmacı B. Sukhbaatar, “Üst sınıftan bir kişi değil ve muhtemelen bir kadın cesedi. Çünkü mezarında yay bulunmuyor. Şimdi cesedin cinsiyetini kesin olarak belirlemek için dikkatli bir şekilde üzerini soyacağız” dedi.

Resim

B. Sukhbaatar Moğolistan’da bulunan mezarın muhtemelen tüm Orta Asya’da bulunan bütünlüğü bozulmamış ilk Türk gömüsü olduğunu belirterek, “Bu çok ender rastlanan bir fenomen. Bu bulgular bize Türklerin inanç ve ritüellerini gösteriyor. Mezarda dizgin, kil vazo, ahşap kase, yalak, demir tencere, at kalıntıları ve antik kıyafetler bulundu. Atın kurban edildiğini çok net bir şekilde görüyoruz. 4-8 yaşları arasındaki bir kısrak olduğu anlaşılıyor. Pamuktan yapılmış 4 ceket bulduk. Bulduklarımız arasında sadece koyun yününden yapılan kıyafet ve eşyalar değil, deve yününden yapılanlar da var, bu çok ilginç. Mezardan çıkanlar arasında bir de şapka var. Bulunanlar mezarın yaklaşık MÖ 6. yüzyıla ait olduğunu ve bu insanların ticaret konusunda da oldukça becerikli olduklarını gösteriyor” diye konuştu.

Resim

Çin metinlerine göre MÖ 6. yüzyılda Orta Asya’dan Sibirya’ya kadar olan bu bölgede, İpek Yolu boyunca Türk kabileleri ve Soğdiyanlar yaşıyordu. Kendi alfabelerini geliştiren, kurt ve mavi rengi de içeren bir dizi sembole sahip olan Türklere ait bölgede daha önce başka mezarlar da bulundu. 2003’te bir mezarda bulunan 2 bin yıllık iskelete yapılan DNA analizi, cesedin modern Türklere ait genleri taşıdığını ortaya çıkarmıştı. Arkeologlar iki yıl önce de Altay Dağları’nda Türk bir savaşçıya ait olduğuna inanılan bir mezar bulmuştu. Savaşçının mezarında atı ve bazı müzik enstrümanları da bulunmuştu. Bunların yanı sıra mezarda yastıklar, bir koyun kafası, deri çanta, keçi kemikleri de vardı. O dönemde sahip oldukları eşyalar ile gömülen Türkler, öte dünyada bu eşyaları kullanacaklarına inanıyordu.

Resim

CNNTürk, 11 Nisan 2016
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18


Şu dizine dön: Türk Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x