1915'de Ermenilerin Gerçekleştirdiği Katliam Kitaplaştı

Ermenilerin soykırım iddialarını çürüten ve asıl katliam sahiplerinin onlar olduğunu gösteren bölüm.

1915'de Ermenilerin Gerçekleştirdiği Katliam Kitaplaştı

İletigönderen CessA » Pzt Ara 03, 2007 13:46

1915 Yılında Rus İşgalci Birlikleri ve Ermeni Çeteleri Tarafından Gerçekleştirilen Katliam ile İlgili Bir Kitap ve Cd Hazırlandı.

Van'da Ermeni Çetelerinin Katliamlarına Uğramış Mağdurlar Derneği (EÇKUM-DER) Yönetim Kurulu Başkanı İkram Kali, işadamları ve dernek üyelerinin katkılarıyla 1915'te Ermeni çeteleri ve Rus işgalci birlikleri tarafından gerçekleştirilen isyan ve katliamları anlatan '1915 Ermeni Olayları Van' isimli CD ve 69 sayfadan oluşan bir kitap hazırladıklarını söyledi.

CD ve kitabın tanıtımı, İkram Kali ve dernek üyeleri tarafından Akdamar Oteli'nde düzenlenen bir toplantı ile yapıldı. Tanıtımı yapan EÇKUM-DER Yönetim Kurulu Başkanı İkram Kali, Ermeni çetelerinin katliamına uğramış Vanlı mağdur ailelerin sesini duyurmak, haklarını aramak, kin, nefret, yalan, iftira ve ırkçılık ile siyasi ve ekonomik çıkara dayalı, asılsız Ermeni iddialarıyla mücadele etmek üzere panel, konferans, mektup ve imza kampanyaları, seminer gibi etkinlikler düzenleyen derneklerinin yeni bir hizmet daha yaparak CD ve kitapçık çıkardığını söyledi. Kali, "Vanlı işadamlarımızın, dernek üyelerimizin katkılarıyla çıkarılan ve 1915'te Ermeni çeteleri ve Rus işgalci birlikleri tarafından Van'da gerçekleştirilen isyan ve katliamları, Ermenilerin Rus birlikleri ile cephe gerisinde yaptıkları işbirlikçiliği anlatan '1915 Ermeni Olayları Van' isimli CD ve kitapçık, gerçeklerin aydınlatılması için önemli bir başvuru kaynağı olacaktır. Van ili tarihinin gerçek yönleriyle anlatılması, anlaşılması ve toplumumuzun unutkan hafızasını bir ölçüde tazeleyebilmek amacıyla hazırladığımız CD ve kitapçıkta temel kavramlar ile Van bölgesinde yaşananlar hakkında özet bilgiler bir arada sunulmaktadır" dedi.

Hazırladıkları CD ve kitapçıkta Ermeni katliamlarına maruz kalmış canlı şahitlere de yer verildiğini ifade eden İkram Kali, yaşananların bu şahitlerin ağzından bire bir CD ve kitaba yansıdığını söyledi. Kali, CD ve kitapçıkta Van bölgesinde Ermenilerin yaptıkları katliamların belge ve arşivlerden derlendiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hazırladığımız eserde, geniş kapsamlı bir araştırma yapılarak belgeler ve arşivlerden yararlanılmıştır. Van hakkında kaynak oluşturacak, tarihi gerçekleri tüm yönleriyle ortaya koyacak CD ve kitapçığımızda, "Neden Van, Osmanlı İmparatorluğu'nda ve Türk toplum yaşantısında Ermenilerin yeri, Ermeni sorununun nasıl ve hangi nedenlerle ortaya çıktığı, 1915 yılında Van vilayetindeki durumun nasıl olduğu, Ermenilerin Van bölgesinde yaptıkları mezalim ve soykırım hakkında arşivlerde yer alan genel bilgiler, 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı başladığı günlerde Van merkez ve köylerinde Ermeniler tarafından yapılan katliamlarda en çok hangi yerleşim birimlerinin etkilendiği, Van'a bağlı ilçe ve köylerde Ermeni katliamları, Alman misyoner Kathe Ehrhold'un kaleminden Van'da yaşanan dehşet, acı ve gözyaşı, Ermenilerin Van bölgesinde Müslüman Türklere uyguladıkları katliamın bilançosu, 1915 yılında Van bölgesinde Türk ve Ermeni nüfus dağılımı, Katliamlarda Ermeni kiliselerinin rolü, katliamı birebir yaşayanların söyledikleri, sözde soykırım iddiaları gibi çok önemli bilgilere yer verilmiştir."

EÇKUM-DER tarafından hazırlanan ve ilk etapta 500 adet bastırılan CD ve kitabın ücretsiz olarak başta akademisyenler, ulusal ve yerel medya mensupları, okullar, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, çeşitli devletlerin büyükelçiliklerine ve ilgililere gönderileceği belirtildi. CD ve kitapçığa talep olması durumunda tekrar basılacağı da bildirildi.


kaynak
Resim
Kullanıcı küçük betizi
CessA
Üye
Üye
 
İletiler: 1164
Kayıt: Prş Nis 26, 2007 14:50
Konum: Rohan

Şu dizine dön: Ermeni Meselesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x