2 Kasım 2018 - Türk Ortodoks Patrikhanesi’nden Ege’deki 18 ada ‘işgal’ başvurusu

Genel & Güncel Konular

2 Kasım 2018 - Türk Ortodoks Patrikhanesi’nden Ege’deki 18 ada ‘işgal’ başvurusu

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Nis 24, 2021 0:29

• Türk Ortodoks Patrikhanesi temsilcisi Sevgi Erenerol, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Yunan işgali altında olan Ege'deki bazı adalardaki kiliselere papaz görevlendi suç duyurusunda bulundu •
Resim
18 TÜRK ADASI İŞGAL ALTINDA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede Yunanistan tarafından işgal edilen 18 ada arasında yer alan Bulamaç, Eşek, Koyun, Sakarcılar, Keçi, Marathi adalarına kilise inşa edildiği ve bu ibadethanelere Türkiye'deki Fener Rum Kilisesi tarafından din adamları ve papazlar görevlendirildiği ifade edildi.

PAPAZLARI ADALARA BARTHOLOMEOS YOLLUYOR
Türkiye'de faaliyet gösteren bir kurumun Yunanistan tarafından işgal edilen topraklardaki kiliseye din adamı görevlendirilmesinin suç olduğunu öne süren ve bu konuda Cumhuriyet Savcılığına dilekçe veren Türk Ortodoks Patrikliği temsilcisi Sevgi Erenerol, ortada büyük bir skandalın yaşandığın bu duruma sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

PAPAZLARIN PARASINI FENER PATRİKHANESİ ÖDÜYOR
Fener Patrikhanesinin bölgede bir ekümeniklik iddiası ile ortodoks hristiyanlar üzerinde tahakküm kurma iddialarının sürdüğüne dikkat çeken Erenerol, "Bu papazların paralarını ve giderlerini kim karşılıyor. Bu organizasyon Fener Patrikhanesi tarafından gerçekleştiriliyor. Devletimizin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğine inandığımız ve milli menfaatlerimizin, topraklarımızın bütünlüğünün korunması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulunduk" dedi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 780
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: 2 Kasım 2018 - Türk Ortodoks Patrikhanesi’nden Ege’deki 18 ada ‘işgal’ başvurusu

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Nis 24, 2021 0:35

Bizler, Fener Rum Patrikhanesinden milliyet açısından ayrılmaktayız. Onlar kendilerini Bizans'ın devamı görmektedirler, bizler ise özbeöz Türk soyundanız.
- Sevgi Erenerol

"Ben, her zaman her yerde Türk olduğumu beyan ettim. Bir yabancı Türk dostu olabilir. Fakat benim gibi halis bir Türk’ün, bir yabancı Türk dostu gibi gösterilmesinden incinmemek ve teessüf duymamak mümkün değildir. Bana Türk demeyip Türk dostu diyenleri hiçbir şekilde affedemem! Biz Hristiyan Türkler de, bütün milletimizle beraber milli istiklalimize kavuştuk ve şimdi övünüyoruz. Ne mutlu Türk’üm diyene."
-Papa Eftim
Resim
Düşmanlarımızın her şeyi var. Bizim silah ve cephanemiz yok; amma göğsümüzde imanımız var. Mutlaka kazanacağız! Fener Patrikhanesinin ihanet mumunu söndüreceğiz; muzaffer olacağız!"

-Papa Eftim

"Dedem Eftim de büyük bir Türkçü idi. İnsanın ülkesini, milliyetini kendisinin seçemediğini ama dinini seçebildiğini söylerdi. Böyle bir milliyetçi aileden de gelince ister istemez milliyetçi oluyor insan."

-Sevgi Erenerol
Resim
Papa Eftim 1884 yılında, Yozgat’ın Akdağmadeni kazasının İstanbulloğlu Mahallesi'nde doğdu. Babasının adı Karahisarlı Oğullarından Baraş’tır. İlk ve orta öğrenimini Akdağmadeni’nde yaptı.Zekâsı ve çalışkanlığı sayesinde hocası Şevki Efendi’nin dikkatini çekti. Arkadaşlarının Kur'an ezberlemelerine imrenerek İncil’i ezberledi. 21 yaşında iken Ruhban mesleğine girdi. 1908′de Ankara’ya gelerek babasının mesleği olan, manifaturacılığa başladı. 1912’de diyakos 1915’te seçimle papaz olarak 'Eftim' adını aldı ve Akdağmadeni’ne döndü. 1918′de Keskin Metropolit Vekili iken Fener Rum Patrikhanesi’ni protesto ederek Müstakil Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu ve ölümüne kadar başında kaldı. Papa Eftim, Fener Patrikhanesinin dini siyasete alet ettiğini fark etmesinden sonra 65 yıl onlarla mücadele etti. “Ben Türk dostu değil, Türkoğlu Türk Eftim’im” diyen Papa Eftim, Mart 1968′de, 84 yaşındayken vefat etti.
Resim
Resim
Papa Eftim, 29 Mayıs'ta Fatih'in ruhuna dua ediyor. Yanılmıyorsam yıl 1949.
Resim
Papa Eftim TBMM önünde milli mücadelenin kazanılacağı konusunda halkın cesaretini arttırmaya yönelik bir konuşma yapıyor. Bu konuşmayı yapmasını bizzat Atatürk istemişti.
Resim

https://acikistihbarat-bilgipaylasim.bl ... polis.html
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 780
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x