2003’de RAND’ın Türkiye Senaryosu

2003’de RAND’ın Türkiye Senaryosu

İletigönderen Erkan Güçiz » Cmt Ağu 13, 2016 19:16

Türkiye, “Barzani Devleti(!)” ile yakın ilişkilerini daha da ilerletirken ABD’nin 2003’de yazdığı senaryoda kendisine verilen rolü eksiksiz oynuyor.

Dünyanın üçüncü büyük askeri strateji “Düşünce Kuruluşu”, Pentagon ve CIA için çalışan RAND Corporation 2003’de, “Devlet İnşa Etmede Amerika’nın Rolü: Almanya’dan Irak’a” başlıklı raporda açıklıyor bunları.

“ABD göz yumduğu, ses çıkarmadığı için, Barzani ve Talabani güçleri Irak ordusunun silah depolarını yağmalayarak, en son model ve en yeni Amerikan ağır silahlarına el koydular.

Barzani ve Talabani, bu edindikleri güçle (ağır silahlarla) neler yapabilirler:

- petrol bölgeleri ve petrol boru hatlarına el koyarak veya bunların üzerinde kontrollerini genişleterek ekonomik kazançlar elde ederler,

- Türkiye’nin Kuzey Irak’ta ve Irak Kürdistan’ında “tampon bölge” kurma kalkışmasını engellerler,

- pazarlığa oturulduğunda, Kuzey Irak’ta Araplar ve Türkmenler gibi diğer etnik gruplar karşısında daha güçlü bir konuma gelirler,

- Saddam’ın “Araplaştırdığı” Kürt topraklarını geri alırlar.”Irak'ta, ABD ve Türk çıkarları çatıştığından dolayı Türkiye'nin Irak'ta söz sahibi olmasını engellemek için ABD, gerekli gördüğü her şeyi yapmalıdır deniyor.

Türkiye’nin “Musul Petrolleri” konusundaki hassasiyetini de, ABD’nin eskiden olduğu gibi, “Irak petrolleri Iraklılara aittir” diyerek geçiştireceğini tekrarlıyorlar bu raporda.

13 yıl sonra baktığımızda gördüğümüz şu ki, hiçbir şey “kendiliğinden”, rastgele olmuyor.

15 Temmuz’da yaşadıklarımızın planlarını RAND ne zaman yaptı, onu ise şimdilik bilemiyoruz.http://www.rand.org/pubs/monograph_reports/MR1753.html
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x