2019 yılında “Bakanlığımızca yangın söndürmede kullanılan hava aracı sayısı yeterli sayıdadır” yanıtı verildiği ortaya çıktı.

Genel & Güncel Konular

2019 yılında “Bakanlığımızca yangın söndürmede kullanılan hava aracı sayısı yeterli sayıdadır” yanıtı verildiği ortaya çıktı.

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Tem 31, 2021 22:00

Yurt genelinde birçok noktada meydana gelen yangınlar ormanları küle çevirirken, Türkiye'nin yangın söndürme filosunun yetersizliği tartışma konusu oldu. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in, 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği soru önergesindeki, “Yangın müdahale uçağı ve helikopteri sayısının artırılması düşünülmekte midir” sorusuna, bakanlık tarafından “Bakanlığımızca yangın söndürmede kullanılan hava aracı sayısı yeterli sayıdadır” yanıtı verildiği ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in, 12 Temmuz 2019'da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması üzere verdiği soru önergesi dikkat çekti. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte farklı noktalarda yaşanan orman yangınlarının büyük zararlar verdiğine ve yangınlara zamanında ve “gereği gibi” müdahale edilmediğine dikkat çeken Şeker'in, Bakan Pakdemirli'ye yönelttiği sorulardan bazıları şu şekilde:

“Ülkemizde özellikle yaz aylarında artış gösteren orman yangınlarına zamanında ve etkili bir şekilde müdahale edebilmek için yangın müdahale uçağı ve helikopteri sayısının artırılması düşünülmekte midir?

Mevsimsel açıdan gelecek aylarda orman yangınlarında olası artışların yaşanacağı ihtimali de göz önüne alınırsa, bu yangınların önlenmesi için ne gibi önleyici tedbirler alınmaktadır?”

BAKANLIK, “HAVA ARACI SAYISI YETERLİ” DEMİŞ
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın CHP'li Şeker'in soru önergesine verdiği yazılı yanıtta ise şu ifadelere yer verilmiş:

“Bakanlığımızca yangın söndürmede kullanılan hava aracı sayısı yeterli sayıdadır.

Orman yangınlarıyla mücadelede komşu ülkeler arasında hava araçları yardımlaşması uygulanmaktadır. Ülkemiz yangın söndürme araç ve ekipmanlarını her yıl güçlendirmektedir.”

“CHP YILLARDIR UYARDI”
Soru önergesinin ve Bakanlığın verdiği yazılı cevabın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise duruma tepki göstererek, “CHP yıllardır, ‘önlem alın', ‘yangınlarında kullanılacak uçaklar yeterli mi kontrol edin’ diye uyardı. AKP’den ‘yangın söndürmede kullanılan uçak sayısı yeterlidir' yanıtı geldi. İşte İstanbul milletvekilimiz Ali Şeker’e verilen yanıtın belgesi. Günlerdir ormanlar yanıyor. Suçlu kim?” diye sordu.

Resim
Resim
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1429
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x