3- K... Noktamız. Karabağ-Kerkük-Kıbrıs

Güney Yayı: Ortadoğu adı verilen, bölgemiz coğrafyasının da bir bölümünü içine alan bölge.

3- K... Noktamız. Karabağ-Kerkük-Kıbrıs

İletigönderen Laçin » Prş Nis 30, 2009 12:40

Resim


Ermeni sınırı açılacak mı_?Kıbrıs'ta seçimler sonrası neler olacak_?Kerkük ve Türkmen elinde 2009 nasıl geçecek_?Evet 3 tane K noktamız var. Ergenekon olarak adlandırılan davadan, krizin küresel etkilerinden, tartışmalı derbi maçından sizi alıp 3 K ya getireceğim.

KARABAĞ, yıllardır kanayan Azerbaycan hüznüdür, gonca gülüdür.1.Dünya savaşından günümüze Azerbaycan Türkleri binlerce şehit verdiler. Ermeniler her fırsatta Türkleri katletmiş ve yurtlarını evlerini işgal etmiştir. Türkiye'de sınır açılsın mı tartışmaları devam ederken OKYANUSUN öteki yakası siyaseti çoktan yol haritasını çizdi. İki devlet TEK millet olan Türkiye-Azerbaycan'a rağmen iki Süper Güç olan Rusya ve ABD son Gürcistan savaşından sonra yeni hamleler ile sınırların açılmasına oynuyorlar. Türk dış siyaseti gerekli refleksi veremedi.

KERKÜK' de bu yıl Irak'ta yapılacak nüfus sayımı, hem de genel seçimler olması sebep'iyle kritik bir süreçten geçiyor. Kürtler artık Irak'ta kazanımlar elde etmiş durumdalar. Devlet başkanlığı ve sözde bölgesel devletleri onların elinde. Türkmenlinde de olabildiğince Türkmenlere baskı kuruyorlar. K.Irak'ta kıpkırmızı çizgileri olan ve bu topraklarda bizim borumuz öter diyen Türk dış siyaseti gene sınıfta kaldı. Çekiç güce izin verdiği günde birçok yanlışa başlayan Türkiye hataları yapmaya devam ediyor.2009 gelindiğinde gerçek ortaya çıktı. Türkiye nin Irak ta bir Türkmen açılımı hiçbir zaman olamamış. Kardak kayalıkları Şahini ve Davos Fatihi siyasetçilerimiz ABD Irak'ında barış güvercini olmuşlar.

KIBRIS hep ardı arkası kesilmeyen yeni süreçleri yaşıyor. Talat döneminde AB'ye girmek için Rumlarla anlaşmayı hesaplayan bir siyasetten son seçimler ile Denktaş'cı olarak adlandırılan MİLLİ DURUŞ noktasına gelindi. Ergenekon'a kafasını gömmüş Ankara son gelişmeleri okuyup doğru bir açılım geliştiremedi. Evet, bugün telefona sarılıp Dışişleri bakanlığı Kıbrıs Masasını arasanız son seçimlerden sonra Türkiye'nin siyaseti ne olacak deseniz cevabı siz düşünün_?Ben aradım sordum ‘'ŞU AN YETKİLİ BİRİ YOK''dendi.

Aslında bu cevap Türk dış siyasetini en iyi anlatan cümle oldu. Evet, yetkili bir dış siyasetimiz yok. Cumhurbaşkanımız dışişleri bakanlığı yaptı. Çankaya'da ciddi bir birikim ve öngörü devletimizin zirvesinde. Ama Hükümetin Davos sarhoşluğundan başını alamaması, ABD'den gelen başkan ya da heyetlerle şekillenen Türk dış siyaseti ne kadar etkili ve yetkili tartışılıyor.

Bir gazeteci olarak sınırların öteki yakasına sizi götüreyim.

Azerbaycan'dan yükselen Ses''Bu Ne Biçim GARDAŞLIK''

Kerkük'ten yükselen Ses''Acılar içindeyiz NERDESİN KAVİM GARDAŞ''

Kıbrıs'tan yükselen Ses''Artık yeter DİK DUR TÜRKİYE''

Şimdi bu yazıyı okuyanlar diyecek Dünya dengeleri farklı. Uluslararası dengeler var. Süper güçler var. Evet, kaç yıldır aynı şeyleri dediniz ve uyguladınız. Durum ortada.3 K noktasında sorunlar var ve acilen YETKİLİ BİRİLERİ ARANIYOR.


Kerkuk.net


[i]Türkmen kardeşlerin sitelerini dolaşıyordum ve dikkatimi çeken bir yazı gördüm. Özelikle bu üç "K'nın" seslenişleri tam düşündüğüm gibi!
Kendi eksenimizden çıkmış bir dışsiyaset izliyoruz.
Kerkükte hala referandum yapılmadı ve Kürtler hala nüfus yığıyorlar. Şu an merkez de değil ama Kerkük'ün çevresinde çoğunluğa geldiler.
Türkiye'nin bu konudaki politikasını gerçekten hiç bilmiyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Laçin
Üye
Üye
 
İletiler: 80
Kayıt: Cum Oca 09, 2009 22:48

Şu dizine dön: Güney Yayı (Orta Doğu)

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x