ABD Başkanları -III-

ABD Başkanları -III-

İletigönderen MedceziR » Cum Ağu 03, 2007 0:16

11-James Knox Polk

Görev Süresi:1845-1849 Partisi: Demokrat

Resim

James Knox Polk (d. 2 Kasım 1795 Pineville, Kuzey Karolina; ö. 15 Hazıran 1849 Nashville, Tennessee) 11. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (1845–1849)'dır. Bundan önce de 11. Tennessee Eyalet Valisi ve 17. Temsilciler Meclisi Başkanı (Speaker of the House of Representatives) idi.

Polk, dış politikada kaydettiği başarıları – özellikle Meksika-Amerika Savaşı'nda başarılı liderligi – için meşhurdur. Gümrük tariflerini azaltıp 1913 yılına kadar uygulamada bulunmuş olan yeni bir mali sistemini kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak yeniden seçilmekten vazgeçip sadece bir görev döneminden sonra istifa eden ilk ABD başkanıydı. Başkanlığından sadece üç ay sonra vefat etmiştir.

Resim

Demokratik Parti üyesi olarak ülkenin coğrafî yayılmasına (Manifest Destiny) arka çıkıp, Whig partisinin itirazlarına karşı çıkarak ABD'nin bütün tarihinde en büyük genişlemesini gerçekleştirmiştir. ABD'ye bugünkü Oregon, Washington ve Idaho eyaletlerini kapsayan Oregon Territory 'yi temin edip Meksikan-Amerikan Savaşı'nı bitiren Guadalupe Hidalgo Antlaşması'yla 3,1 milyon kilometre kare toprak daha edindi. 1846 yılında, Whig'lerin 1842 tarihli Black Tariff 'i iptal eden Walker Tariff 'i imza ederek 1861'e kadar süren neredeyse tamamen özgür ticaretin bir süresine yol açtı. Polk'un görev süresine United States Naval Academy ile Smithsonian Institution'ın kurulmasının yanında Washington Monument'in inşa edilmesi ve ABD'nin ilk posta pulunun kullanması rastlamıştır.




12-Zachary Taylor

Görev Süresi:1849-1850 Partisi:Whig

Resim

Zachary Taylor (d. 24 Aralık 1784 Barboursville, Virjinya – ö. 9 Temmuz 1850 Vaşington D.C.) ABD'li general. Amerika Birleşik Devletleri'nin 12. başkanı dır. Görev süresi 5 Mart 1849'dan 9 Temmuz 1850'ye kadar sürmüştür.





13-Millard Fillmore

Görev Süresi:1850-1853 Partisi:Whig

Resim

Millard Fillmore (d. 7 Ocak 1800 Cayuga County, New York; ö. 8 Mart 1874 Buffalo, N.Y.) 13. Amerika Birleşik Devletleri başkanı dır. İktida rzamanı 10 Temmuz 1850' den 4 Mart 1853'e kadar sürdü.




14-Franklin Pierce

Görev Süresi:1853-1857 Partisi: Demokrat

Resim

Franklin Pierce (d. 23 Kasım 1804 Hillsboro, New Hampshire; ö. 8 Ekim 1869 Concord, N. H.) 14. Amerika Birleşik Devletleri başkanı. İktidarda kaldığı zaman 4 Mart 1853'den 4 Mart 1857'e kadardır.





15-James Buchanan

Görev Süresi:1857-1861 Partisi: Demokrat

Resim

James Buchanan (d. 23 Nisan 1791 Mercersburg, Pennsylvania, ö. 1 Haziran 1868 Lancaster, Pa.). 15. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı dır. İktidar zamanı 4 yıl sürdü (1857-1861).





16-Abraham Lincoln

Partisi:1961-1865 Partisi:Cumhuriyetçi

Resim

Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanı (1861-1865). Amerikan İç Savaşı sırasında başkanlık yaptı.

Köleliği kaldırma sözü vererek yeni kurulmuş olan Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığından başkan seçildi. Savaş Abraham Lincoln'un yönetimi altındaki kuzeyin galibiyetiyle sonuçlandı. Savaşın sonralarında bir güneyli tarafından suikast sonucu öldürüldü. Köleliğe son vermesi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bütünlüğünü koruması nedeniyle ABD tarihinin en büyük başkanlarından biri olarak bilinir.

Abraham Lincoln'un resmi 5 ABD dolarlık banknotların ve 1 ABD sentlik madeni paraların üzerinde görülebilir.




17-Andrew Johnson

Görev Süresi:1865-1869 Partisi: Demokrat

Resim

Andrew Johnson (d. 29 Aralık 1808, Raleigh, Kuzey Karolina - ö. 31 Temmuz 1875 Carter Station, Tennessee) . 17. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. (1865-1869).




18-Ulysses S. Grant

Görev Süresi:1869-1877 Partisi:Cumhuriyetçi

[img]http://img528.imageshack.us/img528/9860/grantpi8.jpg[/img]

Ulysses Simpson Grant (d. 27 Nisan 1822 Point Pleasant, Ohio; ö. 23 Temmuz 1885 Mount McGregor, New York; doğum asıl adı Hyram Ulysses Grant) Amerikan İç Savaşında Birleşik Devletler Orduları'nın başkomutanlığı üstlendi ve 18. Amerika Birleşik Devletleri başkanı 1869-1877 oldu.

Resmi 50 doların ön yüzünde bulunur.





19-Rutherford Birchard Hayes

Görev Süresi:1877-1881 Partisi : Cumhuriyetçi

Resim

Rutherford Birchard Hayes (d. 4 Ekim 1822 Delaware, Ohio; ö. 17 Ocak 1893 in Fremont, Ohio). 19. Amerika Birleşik Devletleri başkanı. İktidar zamanı 4 Mart 1877'den 3 Mart 1881.




20-James Abram Garfield

Görev Süresi:1881-1881 Partisi:Cumhuriyetçi

Resim

James Abram Garfield (d. 19 Kasım 1831 Orange, Ohio; ö. bir suikast sonucu 19 Eylül 1881 Elberon, New Jersey). 20. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır.Charles Guiteau tarafından vurularak öldürüldü.


Devamı gelecek...
Resim

"Vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal varki ecnebilerin nasihatlarıyla ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin!
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir..."


Söylesem tesiri yok
Sussam gönül razı değil...
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye
 
İletiler: 1763
Kayıt: Pzr Nis 08, 2007 15:54
Konum: Yiğidin Harman Olduğu Yerden...

Şu dizine dön: Dünya Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x