ABD Büyükelçisi İçin Eve Dönme Vakti (Çeviri: Asaf ATAMAN)

ABD Büyükelçisi İçin Eve Dönme Vakti (Çeviri: Asaf ATAMAN)

İletigönderen Tevfik Bir » Pzr Tem 23, 2017 18:11

ABD emperyalizminin fikir babalarından, eski Pentagon yetkilisi Michael Rubin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass'ın görevden ayrılması gerektiğini söyledi. John Bass'ın Türkiye'deki antidemokratik uygulamaları eleştrimek yerine bunları görmezden geldiğini ve Türk-Rus medyasına yakın söylemlerde bulunduğu eleştirisinde de bulundu. Neo-con Rubin'in bu yazısı, Büyükelçi gidecek mi sorularını akıllara getiriyor.
Asaf ATAMAN'ın çevirisiyle işte Rubin'in o yazısı.
Tevfik BİR

Ahlaki Eşdeğerlik Gerçek Davaları Küçümser / Michael Rubin
Moral Equivalence Insults Real Dissidents - Michael Rubin / commentarymagazine.com

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass, İstanbul Konsolosluğu’nun düzenlediği Bağımsızlık Günü resepsiyonunda Türklere, ABD’nin terörle mücadelede yaptığı hataların aynısını yapmamalarını tavsiye eden bir konuşma yaptı.

Elçiliğin deşifresine göre, Bass konuşmasında; “Türkiye’nin geçtiğimiz yıl meydana gelen kötü olayın sorumlularını yargıya teslim etmek için sürdürdüğü mücadeleye destek veriyoruz. ABD olarak son yıllardaki terörle mücadele deneyimimizden bazı acı verici dersler aldık. Bu dersler arasında şunu öğrendik ki; adalet için acele etmek ya da terörün aşırı geniş tanımının yapılması temel özgürlükleri yıpratabilir ve kamunun hükümete olan güvenini sarsabilir. Bu dersleri zor yoldan öğrendik ve Türkiye’deki dostlarımızın bizim yaptığımız bazı hataları yapmaktan kaçınacağını umut ediyoruz.”


(…)

Görünen o ki Bass, Amerika’daki güvenlik ve bireysel özgürlükler arasındaki denge tartışmalarının, bir şekilde darbe sonrası Türkiye’ye eşdeğer olduğunu ima etti. Darbe sonrası görüldü ki, on binlerce insan tutuklandı, 100 binden fazla iş kaybı yaşandı ve hükümetin işletmelerde 11 milyar dolardan fazla paraya kavuşmasına neden oldu. Türkiye’deki darbe meşru olsa bile, ABD bağımsız bir yargıya ve insan haklarını koruyan yasama organına sahip. Erdoğan ise, olağanüstü hal durumunu süresiz bir şekilde uzattı.

Bass, elbette bunu biliyor. Bu tür bir eşdeğerliği sevimli göstererek ABD’yi küçük düşürdü ve ABD’nin Türkiye, Rusya ve diğer otokrasilerden farkı olmadığını savunan devlet destekli Türk (ve Rus) medyasıyla el ele verdi.

Bass’ın yaptığı konuşmada, 55 binden fazla Türk’ün kanunsuz ve usulsüz bir şekilde hapis cezasına çarptırıldığı görmezden gelindi. Türkiye’de gerçek bir trajedi sürüyor. Demokratik Türkiye’nin ve açıkçası Erdoğan sonrası geleceğin sesi şu anda Türkiye hapishanelerinde. ABD Büyükelçisi Türkiye’de hem kötü hizmet veriyor hem de Erdoğan’ın gerçekleştirdiği istismarları en aza indiriyor ve ABD’nin EL-Kaide ile diğer terorist grupların elinde bulunan gerçek güvenlik tehditlerini gözardı ediyor. Belki de Bass için eve dönme vaktidir.


Çeviri:
Asaf ATAMAN
Orijinali: Michael Rubin / http://www.commentarymagazine.com / 10 Temmuz 2017
https://www.commentarymagazine.com/foreign-policy/middle-east/turkey/moral-equivalence-insults-real-dissidents/
Kullanıcı küçük betizi
Tevfik Bir
Site Yetkilisi
Site Yetkilisi
 
İletiler: 66
Kayıt: Çrş Tem 27, 2011 10:40

Şu dizine dön: Tevfik BİR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x