ABD Gizli Raporunda İslamcı Liderler / Erol BİLBİLİK

ABD Gizli Raporunda İslamcı Liderler / Erol BİLBİLİK

İletigönderen bezgin » Pzt Şub 27, 2012 14:14

ABD Gizli Raporunda İslamcı Liderler

ABD eski Başkanı Bill Clinton’a 22 Aralık 1997 tarihinde sunulan “Ortadoğu’da Dört Yıl Süresinde İzlenecek Politikalar” adlı gizli raporda; ABD’nin İslamcı liderlere bakış açısının temel çizgileri saptanmıştır.

39 uzmandan oluşan, Paul Wolfowitz, James Woolsey, Alan Makowsky, Douglas Feith, John Bolton, Robert Zoellick ve Zalmay Halilzad gibi Bush yönetiminin şahinlerinin de içinde bulunduğu ekibi Clinton oluşturdu.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Refahyol yönetimi, Başbakan Necmettin Erbakan ve yardımcısı Tansu Ciller’in Refahyol iktidarı da değerlendirilmektedir. Başbakan Erbakan’ın eylemleri ve beyanları analiz edilerek, İslamcı liderlerle ilişkilerin yürütülmesine yönelik yeni politikalar şu şekilde açıklanmıştır.
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yönelik ABD desteği devam etmeli. Onun başbakanının ve iktidar partisinin kendine özgü eylem ve beyanlarından duyulan memnuniyetsizliğe rağmen, doğruyu bulmak için duyarlı ve güçlü bir dengeleme yeteneğine ihtiyaç vardır. Washington kendi stratejik tercihlerini uygulamaya sokabilmesi için “iki parkurlu” bir yaklaşımı özenli bir şekilde uygulamalıdır. Belirli bir parti için açık destek beyanlarından kaçınılmalı ve en azından şimdilik, Washington’a karşı düşmanlığını dizginleyen bir hükümete karşı açıkça düşmanlık gösterilmemelidir.”

“Türkiye’ye karşı böyle bir yaklaşım, Türkiye’nin yarı-İslamcı, yarı-laik diye ikiye bölünmüş hükümeti iktidarda kaldıkça uygun olacaktır. Onun başbakanı kim olursa olsun, Türkiye’nin jeostratejik önemi değişmeyecek. Eğer zamanla İslamcılar dış politikanın kontrolü için laiklerle olan mücadelelerinden kesin zaferlerle çıkarlarsa, ABD’nin bu politikayı o zaman da izleyebilmesi ve ABD’nin olacaklardan sakınmasına yönelik en iyi çaredir.”

Tavşana kaç tazıya tut

Raporda önerilen bu politikaların; 1999 tarihinde; Robert Chase, Emily Hill ve Paul Kennedy’in editörlüğünde yayımlanan, “Eksen Ülkeler” adlı kitapta genelleştirilerek şu şekilde formüle edildiğini görmekteyiz: “Türkiye’nin İslamcı liderleri bir kol boyu uzakta tutulmalıdır. Ankara’da yönetim kimin elinde olursa olsun Türkiye’nin jeostratejik önemi eksilmeyecektir. Eğer zaman içinde İslamcılar, Türkiye’nin dış politikasının ve ülkenin kendisini yönetme konusunda laiklere karşı verdikleri mücadelede üstün gelirse, ABD elbette ki kendini o gerçeğe uyumlandırmak zorunda kalacaktır. Ama o an gelene kadar Washington’un o günü önleme yolunda yapabileceği şey, laik Türkiye’nin aktif bir biçimde desteklenmesi, İslamcı muhaliflere karşı da dostça olmayan bir politikanın uygulanamamasıdır.”

Sözü edilen rapor ve “Eksen Ülkeler” stratejisinde belirlenen Türkiye’deki İslamcı liderlere yönelik Clinton politikalarının sonraki Başkan W. Bush tarafından ve Obama yönetimince de uygulanmaktadır.

ABD, açıkça belirtiği amacını uygulamak için Türkiye’ye bir 28 Şubat süreci yaşattı ve bunu fırsat olarak kullanarak, Erbakan’ı siyasetten uzaklaştırdı. Erbakan’ın İslamcı kitlesini AKP çatısı altında toparladı. AKP’nin kuruluşunda Abdullah Gül birinci derecede rol oynamıştı. Tayyip Erdoğan liderliğinde, Erbakan’dan daha İslamist bir çizgide, çoğunluk oyları ile iktidara taşınmıştır. AKP ye verilen sınırsız destek, BOP hedeflerinin ele geçirilmesi bakımından da önemli idi.

AKP, BOP hedeflerini Türkiye’de gerçekleşebilmek için Anayasayı değiştirmek ve Başkanlık sistemini kurmak istemektedir. Türkiye'deki ulusal güçler bu süreci durdurmak için birleşerek AKP iktidarından kurtulmak zorundadır. Önümüzdeki öncelikli görev budur.

Erol BİLBİLİK, 21.11.2011
Güncel Meydan
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x