ABD’nin kiralık katilleri… / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

ABD’nin kiralık katilleri… / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İletigönderen Erkan Güçiz » Cum May 20, 2016 1:59

CFR (Council on Foreign Relations – Dış İlişkiler Konseyi) yayın oranlarından biri olan Foreign Policy dergisinden, “Kiralık Askerler Obama Ordusunun Sessiz Çoğunluğu” başlıklı, 18 Mayıs 2016 tarihli ve Micah Zenko imzalı makaleden seçilmiş alıntılar.

“Obama’nın “fazla karışmadan” yürüttüğü savaş, çarpışmaları, ve — gözden uzak — ölmeleri için para karşılığı giden Amerikalıların üstüne kurulu.

Kendisinin hiç bahsetmediği ve basında pek nadir görülen bir özelliği var Obama’nın savaş doktrininin; askeri hareketleri desteklemek için tuttukları yabancı taşeron sayısı şimdiye kadar görülmemiş ölçülerde.

IŞİD’in Bağdat’a saldırma planı ve Irak hükümetinin güçsüzlüğü sonu Obama, Amerikan tarihinde şimdiye kadar en yüksek sayıda taşeron kullanılan savaşın devamını onayladı. Amerikan’ın daha önceki savaşlarına göre çok daha büyük oranda, Afganistan’da her bir Amerikan askerine karşılık — taşeronun getirdiği — üç kiralık asker var. Irak’ta her Amerikalıya, iki kiralık asker var. Bu sayının içinde CIA ve diğer istihbarat kurumlarında çalışan taşeron elemanlar dahil değil.

ABD Siber Savaş Komutanı Amiral Michael Rogers, Senato’da verdiği ifadede, komutası altındaki personelin yüzde 25’inin taşeronlar olduğunu söyledi.

Obama zamanında, Irak ve Afganistan’da ölen kiralık asker sayısı ABD askerinden fazla. 2009’la, 31 Mart 2016 arasında Irak ve Afganistan’da 1540 kiralık asker öldü; bu dönemde ölen Amerikan askeri sayısı 1301 idi. Geçen yıl bu oran daha önceki altı yıla göre çok daha çarpıktı; 58 kiralık askere karşılık 27 Amerikalı idi ölenlerin sayısı.

Irak ve Suriye’ye ABD askeri güçleri gönderilirken verilen rakamların içinde bu kiralık askerler yok. Gazeteciler çoğu zaman Pentagon yetkililerine sormuyor bu rakamları, sorduklarında da aldıkları yanıt doyurucu değil. Bu saydamlıktan uzak tutumun en güzel örneği, Savunma Bakanlığı sözcüsü Amiral John Kirby’in 2015’de söyledikleri: “Taşeronlar var mıdır; bu konuda konuşamam.”

Ölen kiralık asker sayısı hakkında güvenilir bilgi alma zorluğu üstüne bir de bunlardan kaçının ABD vatandaşı olduğu hakkında hiçbir bilgi yok. Gayrı resmi bir kuruluşa göre kiralık askerlerden ölenlerin yüzde 32’si ABD vatandaşı idi. Kalan yüzde 68’i ABD veya yabancı ülke taşeron şirketlerin elemanları idi.

Yurtdışında ölen ABD askerleri için Pentagon etraflı bir raporda, nerede, hangi operasyonda, çarpışmada mı, kaza ile mi olduğunu açıklar. ABD güçlerini destekleyen taşeron elemanı kiralık askerler öldüğünde taşeron firma Çalışma Bakanlığı ilgili bölümüne 10 gün içinde haber vermekle yükümlüdür. Ancak 2011 genel teftiş raporuna göre taşeronların yüzde 68’i bu işlemleri vaktinde tamamlamıyor.

Bazen taşeronun taşeronu olarak bulundukları ülkeden eleman sağlıyorlar. Bu durumlarda rapor edilen kiralık asker kayıplarının sayısı muhakkak gerçeğin altında.

Kongrenin bu taşeronlar üzerinde kontrolü sınırlı. Bir kongre araştırmasına göre, 2011’de en az 31 milyar dolar, belki de 60 milyar dolara varan miktar bu taşeron firmalarla yapılan anlaşmalar sonu ziyan edildi yahut yolsuzluklarda yok oldu.

Devlet, taşeronlar hakkında yeterli derecede saydam olmadığı, istenen bilgiyi vermediği süre Amerika uğruna savaşanların yaşamlarının değeri olduğundan daha az gözükecektir."http://foreignpolicy.com/2016/05/18/private-contractors-are-the-silent-majority-of-obamas-military-mercenaries-iraq-afghanistan/
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x