ABD: Orta Asya’nın doğal kaynaklarına Türkiye’yi kullanarak erişiriz…

ABD: Orta Asya’nın doğal kaynaklarına Türkiye’yi kullanarak erişiriz…

İletigönderen Erkan Güçiz » Prş Haz 02, 2016 6:52

Banu Avar, eline mikrofonu ve kalemi aldığı günden beri, Küresel Çetenin, Avrasya’nın doğal kaynaklarına el koyma projelerini bize anlatmaya çalışıyor. Bu konuda Türkiye’nin konumunu, çok sık kullandığı, “anahtarı bu coğrafyada”, sözleri ile belirtiyor.

Pek çoğumuza bu, uzak ve biraz da olası dışı gelirken, Çetenin kiralık yandaşları ve kalemşörleri de devamlı olarak onu “komplo teorileri üretmekle” suçluyor.

Tartalım, bakalım…

ABD Moskova Büyükelçiliğinden Mart 1992’de merkeze giden, artık gizliliği kaldırılmış, “Orta Asya’da ABD Çıkarlarının Belirlenmesi” başlıklı mesajdan bir alıntı var aşağıda.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) ABD’nin organize ettiği turuncu devrimlerle Aralık 1991’de dağılmış, Orta Asya’da eski Sovyet ülkeleri bağımsız, daha doğrusu bağsız olma yolundalar.

“Timurlenk’den beri Orta Asya devletleri, tam olmasa da, ilk defa bağımsız olarak dünya sahnesine çıkıyor. Değişik inançlı çok sayıda Müslüman ve hatırı sayılır ölçüde Slav asıllı nüfusu barındıran bu doğal kaynaklarla dolu geniş topraklar, dış dünya ile bağlantılar kurarken bir yandan da yenilenmiş bir sömürge düzeni ilişkiyle Rusya ile bağlarını koruyacak ve İslam dünyasında yerini bulacak.

Orta Asya insanlarıyla tarihi bağları olan Türkiye, bölgenin önemli aktörlerinden biri. Çok şey verebilecek durumda ve Orta Asya ile ilgisi tüm Batı ülkelerinden daha fazla. Türkiye’nin Orta Asya ile bağlarını teşvik etmek ve Türkiye’yi laik, demokratik gelişmenin örneği olarak Orta Asya’nın izleyeceği gelişim olarak tanıtmak ABD’nin çıkarınadır. Fakat aynı zamanda, pek çok Orta Aysa devletinin Türkiye’nin etkileri hakkında kuşkuları olduğunu hatırda tutmak ve bölgede ABD’nin kendi politikasını uygulayacağını açıkça belirtmek gerekiyor. Uygulamada Türkiye’nin, ADB’nin bir vekili gibi algılanmasının Türkiye’ye bir faydası olmaz.”


Bunu eklemeden geçersek büyük saygısızlık olur Attilâ İlhan’a. 2003’de yazdığı “Hangi Atatürk?” adlı kitabında şöyle demiş o hakiki yurtsever aydın.

“Çünkü Birleşik Amerika Türkiye’yi iki yerde Truva Atı olarak kullanma kararındadır. Birincisi, bunu açıkça Helmut Schmith söyledi, Avrupa’nın içinde Avrupa’ya karşı Türkiye’yi kullanmak istiyor. İkincisi, Orta Asya. Yâni bizi daha evvel Ruslara karşı nasıl kullandılarsa, şimdi bu iki toprakta kullanmak istiyorlar.

Orta Asya’da niçin istiyor? Orta Asya petrol gölü ve dünyadaki petrol kırk yıl içinde bitecek. Çok önemli bir şey onun için. Türkiye’yi mutlaka Orta Asya’ya karşı kullanmak zorundalar. Peki Türkiye Orta Asya’daki soydaşlarıyla niye kendi hesabına anlaşmaya girmesin de, Amerika hesabına girip oralarda bir de casus durumuna düşsün?”
http://nsarchive.gwu.edu/NunnLugar/2015 ... 20Asia.pdf
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x