Açıklanan ekonomik paketin kimlere yaradığına bakalım

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

Açıklanan ekonomik paketin kimlere yaradığına bakalım

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum Mar 20, 2020 7:26

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertelenecek.
( İŞVERENE )

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacak.
( İŞVERENE )

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.
( İŞVERENE )

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.
( İŞVERENE )

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.
( İŞVERENE )

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
( İŞVERENE )

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
( İŞVERENE )

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
( İŞVERENE )

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek.
( VATANDAŞA ama mecbur bırakılan vatandaşın zorla FAİZLİ BORÇLANDIRILMASI şeklinde )

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.
( RANTİYECİYE )

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacak.
( İŞVERENE )

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay ertelenecek.
( İŞVERENE )

13- Asgari ücret desteğini devam edecek.
( İŞVERENE Devlet bir işyerinde çalıştırılan elemanın üç aylık maliyetini karşıladığı için genelde bir elemanı bir işyerinde 3 aydan fazla çalıştırmıyor asalak uyanıklar. Sömürmeyi ticaret zanneden ahlaksızların işine yarıyor desek daha doğrudur aslında. Yanlış ve istismara açık bir uygulama )

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.
( İŞVERENE Esnedikçe 24 saate kadar esneyecek işveren lehine istismara açık bir uygulama )

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacak.
( İŞVERENE Keza işçinin parası işverenin vergisinden düşülecek, bu durumda işçiye o paranın dönüşü yılan hikayesine dönüşecek )

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükselecek.
( AZ SAYIDAKİ EMEKLİYE O parayla yazın Bahama adalarına tatile giderler artık )

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılması sağlanacak.
( KİMSEYE Keza zaten verilecek olan bir paranın öne çekilmesi lütuf değildir )

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.
( Yani PARTİLİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE )

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartılacak.
( İŞVERENE )

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.
( İŞVERENE )

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alınacak.
( EH İŞTE )

Özetle;
İşveren kazansın,
Devlet vergi toplasın,
Hükümet harcasın,
İşçi, emekli, günlük yevmiyeli, gerçek ihtiyaç sahibi avucunu yalasın...

Toplum olarak zübük zihniyetlilerin peşinden gitmeye devam ettiğimiz sürece; birgün avuçtan da öte şeyler yalamaya mahkum olacağız maalesef!

Kürşat Okuyucu
En son İlteriş Kağan tarafından Cum Mar 20, 2020 7:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kez düzenlendi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 691
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Açıklanan ekonomik paketin kimlere yaradığına bakalım

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum Mar 20, 2020 7:27

Hükümetin paketinden Sermaye ve müteahhide destek çıktı, işçilere Yada emekliye fabrikada çalışan insana Üçün biri çıktı.

(500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz) koronayla İlişkilendirip listeye koydurmayı başaran müteahhiti bir tek ben mi merak ediyorum?
500.000 kağıtlık evin %80 olan kredilendirmesinin %90'a çıkması, gerçekten corona virüsü için önemli tedbir şimdi Korona korksun bu kor ona!
Patronlara Para
Yoksula Dua
Yaşlıya Kolonya
Bir de 6 günlük birikmiş hamaset çıktı paketten!
Evde otur dediğin millete illa güzellik yapacaksan 2.350 TL'ye çalışan insanlara 500 TL'lik alış veriş çeki ver !!
Dar gelirli İnsanların Elektrik su doğalgaz faturalarını ötele!! Uçak biletine vergi indirimi nedir kardeşim?

beton önemli
Vatandaş bir ay sonra kirasını ve çektiği ev kredisini nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünürken sizin dün açıkladığınız pakete istinaden ''Konut kredilerinde kredilendirilebilir miktarı %80'den %90'a çekilmesi''

Kendi Ülkesinin vatandaşına bu en zor günlerde ekonomik ve tıbbi destek yerine NASİHÂT veren Akp hükümeti bugün TBMM Genel kuruluna Afrika Kalkınma Bankasının sermayesini 800 milyon dolar arttırma teklifi getirdi.
Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı '100 milyar liralık pakette Mehmet Cengiz'e para Ali Ağaoğlu'na destek Otel sahibine vergi affı İşçiye dua Esnafa sabır Emekliye kolonya çıktı.'
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 691
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x