Afyon Şehitlerimizin Düşündürdükleri! / Erdal SARIZEYBEK

Emekli Jandarma Albay - Yazar

Afyon Şehitlerimizin Düşündürdükleri! / Erdal SARIZEYBEK

İletigönderen KOLBAŞI » Cum Eyl 07, 2012 12:18


Biz Türk Milleti, tarihte olduğu gibi bugün de yarın da hep kahraman askerlerimizin yanında olacağız!

Önce size 1992'deki terör durumunu anlatmalıyım; 91 Körfez savaşında Irak kuzeyi Barzani bölgesinde oluşturulan güvenli bölge PKK'ya yaramış ve sayıları 20 bini aşkın silahlı bir güç haline getirilmişti. PKK bile bu duruma şaşkındı; Özal'ın iç ve dış siyaseti sonucu kendisine sunulan bu güç karşısında şımarmış devletimize kafa tutmaya başlamıştı. Botan-Behdinan(ŞEMDİNLİ ÜÇGENİ) sözde savaş hükümeti kurmak hayaliyle sınır boylarındaki karakollarımıza saldırılar yapıyordu, her gün saldırı, her gün pusu, her gün mayın ve her gün şehit...

O yıllarda karakollarımız güçlendirilmiş karakol değildi, normal eğitimli Mehmetçiklerle hudut namustur deyip mücadelemizi sürdürüyorduk. Düşününüz karakol yüz kişi saldıran beş yüzden fazla, kendinizi orada görev yapmakta olan askerlerimizin yerine koyunuz, can pahası bir mücadele ve bu mücadeleyi yaptık biz.

O yıllarda da şehit veriyorduk, bugün de şehit veriyoruz ama arada birçok farkla; en başta bizi engelleyen siyasi bir otorite yoktu, gece gündüz demeden hem sınır içinde hem sınır dışında harekat yaparak PKK'yı vuruyorduk. Ayrıca çatışmalarda bir endişemiz yoktu, tetiği ilk çeken kazanıyor, baskını ilk yapan kazanıyordu ve biz hep önde olduğumuz için, bir süre sonra hem arazide hem de Irak kuzeyinde hakimiyeti ele aldık ve kazanan hep biz olduk, şehitlerimizin tek tek hesabını sorduk. Tetiği çektiğimiz için, teröristleri vurduğumuz için yargılanmak gibi bir şeyi düşünmek hayal ötesiydi o yıllarda.

Yine o yıllarda bu mücadeleyi bizler komutanlarımıza güvenerek, savcıya hakime güvenerek, kaymakam valiye ve devletimize güvenerek, en önemlisi halkımızın verdiği destekle başarıya ulaştırdık. Arkamızda Türk milleti, milletimiz vardı, vatanımızı ve milletimizin geleceğini düşünerek hep öne atıldık, hep önde gittik, bu uğurda can vermek, şehit düşmek onurdu bizim için, başardık.

Ama ya şimdi?

Moralimiz bozuk; PKK Şemdinli güneyi Barzani bölgesinde, bunu biliyor ve görüyoruz ama harekat yapmak yetkimiz yok, izin verilmediği için eli kolumuz bağlı teröristleri seyredip duruyoruz ve bir gece gelip bizi şehit etmelerini bekliyoruz.

Karakollar güçlendirildi, özel eğitimli askerlerimiz geldi ama moralimiz bozuk; tetiği ilk çektiğimiz için cinayet suçlamasıyla yargılanıyoruz, hem şimdi için yargılanıyoruz hem de 90'lı yıllarda can pahasına verdiğimiz mücadele için yargılanıyoruz, silah arkadaşlarımız hapiste.

Bu mücadelede devlet yanımızda değil, bırakın bizim yanımızda olmayı PKK'ya destek anlamında işler yapıyor; Habur'da davul zurnayla evlatlarımızın katillerini karşılıyor ve hepsini serbest bırakıyor, moralimiz bozuk moralimiz. Yeni yasal düzenleme yapılıyor, katiller, teröristler serbest bırakılıyor ama silah arkadaşlarımız hâla hapiste, üstelik ne suç işledikleri de belli değil.

Bizi şehit eden katiller Irak sınırında ama hükümetimiz Suriye sınırına yığınak yapıyor. Şehitlerimizin katilleri Barzani bölgesinde ama bizim hükümetimiz Barzani'yi kırmızı halı ile karşılıyor. Milli irademizi temsil eden MECLİS'teki vekillerin bazıları gidip şehitlerimizin katilleriyle kucaklaşıyor. Moralimiz nasıl bozuk olmasın!

PKK'nın yeri belli, izi belli, para kasaları belli, kampları belli, ,iç ve dış destekçileri belli, siyasi ve silahlı cephesi belli ama bizim hükümetimiz onlarla mücadele etmek yerine biz askerleri hedef almış bizimle mücadele ediyor, bizim telefonlarımızı dinliyor, bizim hakkımızda soruşturma yapıyor, bizi yargılamaya kalkıyor, bizim moralimiz bozulmasın da kimin bozulsun!

Ey halkım!

Çok şehit veriyoruz, evlatlarımız can veriyor, farkındayız ve aynı acılar içindeyiz. Ama biliniz ve emin olunuz ki bu PKK denen katilleri yok etmesini biliriz, zamanında nasıl başardıysak, yine başarırırız ama elimiz kolumuz bağlı ve moralimiz bozuk.

Afyon'daki patlama ister sabotaj olsun ister kaza, askerimizin morali bozuk ey halkım, morali bozuk olduğu için şehit oluyoruz biz -yüksek moralli asker hata yapmaz, pusuya düşmez, baskına uğramaz- askerimizin elini kolunu bağladıkları için şehit oluyoruz biz.

Çıkış yolumuz var; ya hükümet bu siyasetini değiştirecek ya da biz hükümeti değiştireceğiz, orta yolu yok bu işin!

Biz Türk Milleti, tarihte olduğu gibi bugün de yarın da hep kahraman askerlerimizin yanında olacağız!

Şehitlerimizin ruhu şad olsun, terörle mücadele eden kahraman evlatlarımıza çağrımız odur ki moralinizi her şeye rağmen yüksek tutun, bu devrandır, mutlaka dönecektir!

Erdal SARIZEYBEK, 6 Eylül 2012
"Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet, vatana ihanettir!" Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı küçük betizi
KOLBAŞI
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 41
Kayıt: Cum Eyl 18, 2009 22:49

Şu dizine dön: Erdal SARIZEYBEK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x