Ahmet Davutoğlu Ve Kürt Meselesi

Tartışma Alanı

Ahmet Davutoğlu Ve Kürt Meselesi

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Eyl 06, 2009 18:51http://tr.sevenload.com/pl/dF2Gk6w/500x408/swf

http://www.facebook.com/video/video.php?v=351721237569

Davutoğlu Ve Kürt Meselesi

AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana dışpolitikasına hükmeden isimlerden Ahmet Davutoğlu'dur.


AKP'nin "Kürt açılımı" ile birlikte her ne kadar Koordinatör sıfatıyla İçişleri Bakanı Beşir Atalay ön plana çıktıysa da, konuyla ilgili en önemli isim, kuşkusuz, AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana dışpolitikasına hükmeden isimlerden Ahmet Davutoğlu'dur.

Davutoğlu, Kürt Meselesini, Stratejik Derinlik isimli kitabının, "Küresel ve Bölgesel Dengeler Açısından Kürt Meselesi, Kuzey Irak ve Türkiye" başlıklı bölümünde ele almış.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 17 sayfalık bölümünde özetle ve döne döne tek şeyi savunuyor. Davutoğlu'na göre, Irak'ın kuzeyi, Türkiye'ye bağlanmalı!

*"Kuzey Irak, Türkiye'yle bütünleşecek"!*

Davutoğlu, makalesinin girişinde Kuzey Irak'ın önemini analiz ettikten hemen sonra, şu tarihi! saptamayı yapıyor:

  • *"Geçiş bölgesi açısından bu derece önemli bir konuma sahip olan bu coğrafyanın bir iç jeopolitik bütünlük oluşturamamasının en önemli sebebi doğrudan bir deniz bağlantısının olmayışıdır. Bu da bu coğrafyanın deniz bağlantısı olan bir bölge ülkesi ile bütünleşmesini kaçınılmaz kılmaktadır." (Sayfa 438)*

Yani, Bakan Davutoğlu, ABD'nin uzun yıllardır Türkiye'ye dayattığı ancak TSK'ya kabul ettiremediği "Türkiye himayesinde Kürdistan" planını dile getiriyor. Ve ekliyor:

  • *"Küresel ölçekli büyük bir gücün güvenlik garantisi bile bu coğrafyanın bağımsız bir jeopolitik alan oluşturması için yeterli olamaz" (Sayfa 438)*

Yani Bakan Davutoğlu, "ABD'nin garantisi bile Kürdistan'ın bağımsızlığını güvenceye alamaz" diyor. Ve sürdürüyor:

  • *"Bunun farkında olan büyük güçler de bölgesel güçler ile olan ilişkilerinde bu olguyu önemli bir parametre olarak gündemde tutmaktadır." (Sayfa 438)*

Yani Bakan Davutoğlu'na göre ABD, Türkiye ile ilişkisinde bu durumu göz önünde bulundurmaktadır.

*"Irak'ın parçalanması kaçınılmaz"!*

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, daha ABD'nin Irak işgalinden bile önce, gayet yalın bir halde, Irak'ın parçalanması gerektiğini yazıyor:

  • *"Artık kronikleşen iki belirsizlik alanı olan Filistin ve Irak'ın siyasi egemenlik alanı ile ilgili net düzenlemeler yapılmaksızın Ortadoğu'da cari uluslararası hukuk sınırları ile de facto durum arasındaki gerilimin giderilmesi mümkün değildir." (Sayfa 442)*

  • *"... egemenlik alanı ile bölünmüşlük arasında hassas bir dengede gidip gelen Irak'ın statüsü ile birlikte Güney ve Kuzey Irak'ta bu belirsizlik döneminde ortaya çıkan statüsüz yapıların geleceğinin netleşmesidir." (Sayfa 442)*

Bu arada Ahmet Davutoğlu'nun bu satırları, 2001 yılından önce yazdığının altını çizelim! İlk baskısı Nisan 2001'de yapılan "Stratejik Derinlik" kitabı piyasaya çıktığında ne "11 Eylül" yaşanmıştı, ne de ABD Irak'a saldırmıştı!

Türkiye'nin resmi politikasının "Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasal birliğinin korunması" şeklinde kayda geçirildiği bir dönemde, Davutoğlu açıkça "Irak'ın parçalanması"na taraf olmakta ve kuzey parçasının da Türkiye'ye bağlanmasını talep etmektedir!

*"ABD'nin Ortadoğu Hesabı"*

Bakan Davutoğlu, küresel ölçekli gücüne her sayfasında övgüler dizdiği ABD'nin "stratejik hesabı"nı da ilan etmektedir:

  • *"ABD'nin gerek Kuzey Irak'taki belirsizlik ve iç çekişmelerdeki gerekse Irak'ı fiilen üçe bölen statükodaki uzun dönemli stratejik hesabı ve prensibi açıktır: Bölgeyi mümkün olduğunca daha küçük ölçekli birimlere indirerek bölgesel güç temerküzü gerçekleştirebilecek ülkelerin sayısını azaltmak ve bu küçük ölçekli birimlerin iç çekişme ve ittifaklarını kullanarak müdahil pozisyonunu sürdürebilmek." (Sayfa 443) *

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında sınırları değiştirilecek 22 ülkenin masaya yatırıldığı 2001 yılında bunları yazan Davutoğlu'na göre, acaba Irak dışında "küçük ölçekli birimlere indirilecek" diğer bölgesel güçler kimlerdir?

*Türkiye'nin rolü*

Davutoğlu, kitabının ilgili bölümünün sonuna doğru, ABD'nin "Türkiye himayesinde Kürdistan" planını bir kez daha ve farklı argümanlarla pazarlamaktadır:

  • *"Bugün parçalanmış görünen ve bu parçalanmışlık içinde bölge üzerinde hesap kuran büyük güçlerce istismara açık bir yumuşak karın oluşturan 'Kürt jeopolitiği' uzun dönemde aidiyet hissini en yoğun bir şekilde yaşadığı bölgesel bir güç ile bütünleşme süreci içine görecektir. Uzun dönemde meselenin odak noktası bölge halkının aidiyet hissini pekiştiren bir kader birliği meşruiyeti ile çözümlenecektir" (Sayfa 448-449)*

Yani Bakan Davutoğlu'na göre, Türkiye-İran-Irak ve Suriye'ye dağılmış olan Kürtler, aidiyet duygusunu en kuvvetli hissedecekleri ülkeyle (?) eni sonu birleşecekler. Tabi bu birleşme sırasında diğer üç ülke de bölünmüş olacak!

Üstelik Bakan Davutoğlu'na göre *"Türkiye, Kürt nüfus barındıran diğer bölge ülkelerine göre önemli avantajlarına sahiptir"! (Sayfa 449)*

"Büyük Teorisyen" olarak sunulan, müthiş "domino teorisi" (bölgedeki iyi bir gelişmeyi iyi gelişmeler, kötü bir gelişmeyi kötü gelişmeler izler!!!) en çok satan ABD gazetelerine konu olan Davutoğlu, 2001 yılında işte bunları yazıyor.

Dışişleri Bakanı olarak atanan Davutoğlu'nun kitabı ve görüşleri, " 'Kürt açılımı' yerli mi, yabancı mı" tartışmalarına da ışık tutuyor. Dış politikamızın hangi görüşlere emanet edildiğini görmek bakımından önem arzeden kitabı, önümüzdeki günlerde de ele almayı sürdüreceğiz.


internetajans, Mehmet Ali Güller, 2 Eylül 2009
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: Ahmet Davutoğlu Ve Kürt Meselesi

İletigönderen DRAGcı » Pzr Eyl 06, 2009 22:10

bende uyumayan bir çok vatandaşımız gibi akepe nin abd ve ab yi arkasına alarak, daha doğrusu onlardan emir alarak vatan hainliğinin en büyüğünü icra ettiğinin farkındayım.

anlamadığım nokta, neden yapıyorlar? yani nasıl oluyor da dünya üzerindeki bir insan doğduğu topraklara bu denli büyük ihanet edebiliyor? yaradanın yarattığı hiç bir varlık bunu açıklayamaz.

böyle giderse, 2. kurtuluş savaşını malesef görebileceğim. eskiden düşman önündeydi. ateş edince ölüyordu. gözle görülebiliyordu. ya şimdi ?... ülkemizi abd den gelen karanlık bir sis basmış durumda. göz gözü görmüyor. nihat genç'in de dediği gibi ülkemiz istila edilmiş durumdadır şu an. darül ü harp olan bir ülkede savaş kuralları geçerlidir...
Kullanıcı küçük betizi
DRAGcı
Üye
Üye
 
İletiler: 9
Kayıt: Sal Tem 28, 2009 0:31

Re: Ahmet Davutoğlu Ve Kürt Meselesi

İletigönderen bezgin » Pzr Eyl 06, 2009 22:47

Kitabin adi bile icerigini ele veriyor: "Küresel ve Bölgesel Dengeler Açısından..."
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35


Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 9 konuk

x