Aklın Nerdeydi...

Genel & Güncel Konular

Aklın Nerdeydi...

İletigönderen Hasta » Prş Mar 08, 2007 8:12

Süleyman DEMİREL,Kenan EVREN'in açıklamalarını değerlendirdi


Peki o zaman aklın neredeydi

-Cumhurbaşkanlığı yaptınız, yıllarca devleti yönettiniz. Evren’in bahsettiği öneriler, eyalet sistemi gibi projeler gündeme geldi mi?

Sayın Kenan Evren’le benim durumumu biliyorsunuz. Yani ben 11 Eylül akşamı başbakandım, 12 Eylül sabahı değildim. Buna muhatap olmuş bir insan olarak, Kenan Evren’in Türkiye’nin bölünmesi istikametinde bir projeye sahip olabileceğini kabul edemem. Türkiye’nin idare şekli, merkezden idare değil, desantralizasyondur. Mümkün olduğu kadar yetkiyi dağıtmak gerekir. Çünkü büyük memleket bu. Her şeyi Ankara’dan yönetmenin mümkün olmadığını birçok kere söyledik, ben de söyledim. Bu konu Osmanlı’da da çok tartışılmıştır. Atatürk, dahiyane bir şeyle kurduğu cumhuriyetin ayakta durabilmesini ancak tekil devlete bağlamıştır. Mesela, yetki dağıtımını daha geniş ölçüde yapalım. Eyalet sistemi bunlardan biridir. Siz geleceksiniz, ‘Türkiye uçurumun kenarına geldi. Ülke iç savaşa gidiyor, Türkiye bölünüyor’ diye ihtilal yapacaksınız. Sonra döneceksiniz, Türkiye’yi bölecek projeler ortaya koyacaksınız. Bunu kabul edemiyorum. Onun için bu tartışmayı, maksadını aşmış bir tartışma olarak görüyorum. Maksadını aşan bir yoruma tabi tutulmuştur. Ben bu beyanları veren kişinin Türkiye’yi bölünmesini aklından geçirebileceğini sanmıyorum. Yapılmak istenen şey, Türkiye’yi bölmek değil, aksine Türkiye’yi daha iyi idare etme istikametinde bir düşünceden ibarettir. Ama bu riski bu zamana kadar kimse almamıştır, alamamıştır.

Sayın Evren bir risk teklif etmemiştir


-Sizin önünüze, hiç böyle bir risk konuldu mu yönetimdeyken?

Hayır, ben de çeşitli zamanlarda beyanlarda bulundum. Türkiye, bugün iyi idare edilmiyor. İdare edilmesi için bir takım tedbirler, çareler düşünülmesi lazım. Çareler içinde eyalet sistemi akla gelebilir, yalnız eyalet sistemi Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi gibi bir riski de içinde taşır. Onun için ne kadar önemli bir tedbir olsa da müracaat edilemeyen bir tedbirdir.


-Sizin yaklaşımınız neydi?

Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne yönelebilecek her türlü her adımı, ben yanlış sayarım. Biraz daha az yiyelim, az içelim ama birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edelim. Bu birlik ve beraberliğe yönelebilecek risklerin hiçbirini kabul etmem. Şunu da ifade edeyim ki Sayın Kenan Evren’in de birlik ve beraberliğe yönelebilecek bir risk teklif ettiği kanaatinde değilim.Evren Paşa’nın açıklamaları zamansız


-Evren Paşa’nın açıklamalarını, zamanlama ve konjonktür açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Etnik milliyetçilik, PKK hareketi ve Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin tartışıldığı dönemde böyle bir tartışmanın Türkiye kamuoyunun önüne getirilmesi çok yanlış.


-Nasıl çözülür bu mesele?

Bir aspirin alırsak çözülür gibi bir çözüm yok. Bugünün değil, dünün meselesi. Sükunetle, soğukkanlılıkla, telaşa kapılmadan ama hassasiyetimizi muhafaza ederek, PKK’nın işlediği suçları kendisini Kürt sayan insanlara, hepsine birden teşmil etmeden, çıkar yol budur.


-Bu çerçevede arayışlar var. Örneğin, Mehmet Ağar’ın ‘düz ovada siyaset’ çıkışı. Bugüne kadar hiç yorum yapmadınız.

Mehmet Ağar, acaba birliğimizi muhafaza için ne yapılabilir, bunu arıyor. Bu tip konularda yanlış anlaşılabilme ihtimali, daima oluyor. İnsanlar bir yerde hisleriyle düşünüyorlarsa, özellikle belli konularda laf anlatmak kolay değildir.
İktidar ömrünü tamamladı


-Mevcut siyasal iktidarın bu konuya dair yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Bugünkü siyasi iktidar ömrünü tamamlamıştır. Türkiye, Kasım 2006’da seçime gidebilseydi, çok daha faklı olurdu. Bu sıkıntıların büyük kısmı seçim zamanının geçmiş olmasından kaynaklanıyor. ‘Memleketi iyi idare ettik’ diyorlar, neyi iyi idare ettin. Genelkurmay Başkanı beyanat veriyor, Başbakan beyanat veriyor. Başbakan diyor ki ‘sözleri kendisini bağlar’. O da diyor ki ‘hayır orduyu bağlar’. Türkiye’nin devlet yapısı işlemiyor. Çünkü hâlâ kurtarıcı bekleniyor. Kurtarıcı zihniyetinden kurtulmamız lazım. Darbe marbe olmaz, faydasının olmadığı görüldü
Akşam-04.03.2007
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen Çetin Taş » Prş Mar 08, 2007 17:27

Ah be Demirel!Yıllar sana hiç bir şey öğretmedi değil mi?Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı için el kaldırdığın günden bu yana en ufak bir değişim yok sen de.Aynı demagoji,aynı üslup.Bu milletin neden bir türlü kötü kaderini yenemediğini anlamak için senin hayat hikayeni,yaptıklarını(yapamadıklarını da tabi)okumak yeterlidir.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02

İletigönderen Hasta » Prş Mar 08, 2007 17:29

Çetin Taş, gerçekten,Demirel'in öyküsü Türkiye'nin siyaseten makûs talihinin öyküsü
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

Re: Aklın Nerdeydi...

İletigönderen |Kuralsız| » Prş Mar 08, 2007 17:43

by Şapkalı yazdı:
Evren Paşa’nın açıklamaları zamansız

Etnik milliyetçilik, PKK hareketi ve Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin tartışıldığı dönemde böyle bir tartışmanın Türkiye kamuoyunun önüne getirilmesi çok yanlış.Asıl tam zamanı !

hem zamanı o belirlemiyo

Abileri belirliyo...

Hani şu ''Bizim çocuklar başardı'' diyen abileri varya... :twisted:
haber için tşk. nurdi
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen Hasta » Prş Mar 08, 2007 17:56

Efsane_38, haklısın,zamanlama müthiş... :evil:
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen Veled » Prş Mar 08, 2007 19:08

nurdi, haber için teşekkürler
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır
 
İletiler: 3
Kayıt: Çrş Mar 07, 2007 20:46


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x