Alpaslan Hoca'yı Kaybettik! / Banu AVAR

Banu AVAR haftalık yazıları ile yaşanan gelişmelere, gündeme ışık tutuyor.

Alpaslan Hoca'yı Kaybettik! / Banu AVAR

İletigönderen Güncel Meydan » Cmt Tem 13, 2013 22:23

Alpaslan Hoca'yı Kaybettik!

“Emekçinin Atatürk’le buluşması, temel sorunlarının bağımsızlık ülküsüyle ayrılmazlığının ifadesidir.” diyordu bir yazısında...
Alpaslan Hoca, Türkiye örgütlü mücadele tarihinin canlı şahitlerinden biriydi. Türkiye’de sendikal hareket üzerine en çok eser üretenlerden biriydi. 1950'lerin sonunda Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin öğrenci derneği başkanıydı. 1973’de aynı üniversitede hoca olacaktı. 10 yıl sonra 1402 sayılı yasaya dayanılarak SBF’den atılacaktı. Sonra hukuk mücadelesini kazanacak görevine geri dönecekti.

Tüm Öğretim elemanları derneği Genel başkanıydı. Ve onlarca eserin yazarıydı... TÜMÖD’ü; tüm toplumsal adaletsizliklerde ses çıkaran aktif bir dernek olarak yürütmüştü. TRT’den atıldığımda ilk arayandı. Sadece basın toplantımın organize edilmesinde değil, bu haksızlığın her aşamasında, Suay Karaman ile beraber yanımda olmuş, desteğini esirgememişti. Benim gibi uzak yakın bir çok basın emekçisi, eğitim mensuplarının ve sendikal hareketin ilk destekçisi olurdu.

Hocam, bil ki emeklerin boşa gitmedi, sizlerin birikimleri üzerine inşa edilecek bir gelecek çok yakın. Rahat uyu!

Banu AVAR, 13 Haziran 2013
banuavar@superonline.com
Kullanıcı küçük betizi
Güncel Meydan
Üye
Üye

İletiler: 584

Şu dizine dön: Banu AVAR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x