Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği Lazca kursu açtı

Sivil Örümcekler hakkındaki katkılarınızı ve yazılanlar hakkındaki yorumlarınızı bu bölümde sunabilirsiniz.

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği Lazca kursu açtı

İletigönderen ozan35 » Çrş Kas 17, 2010 10:06

http://www.gazete5.com/haber/akader-bas ... -59205.htm

Lazca kursu açıldı
17 Kasım 2010 Çarşamba 09:02

Anadolu'da yaşayan halkların araştırmalarını yapan Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği unutulmaya başlayan Lazca için kolları sıvayarak ilk kursu açtı.

Memleketlerinden ayrı kalıp Lazca'yı unutanlara ya da Lazca bilmedikleri için nineleriyle iletişim kuramayan yeni nesil gençler, yabancı dil kurslarından önce Lazca öğrenmeye koşuyor.

AKADER Başkanı Altan Açıkdilli, derneklerinin 6 yıl önce Anadolu halklarının kendi tarihlerini ve kültürlerini öğrenmeleri için kurulduğu ve 11 şubeye ulaştıklarını söyleyerek, geçen hafta Kadıköy şubelerinde Laz Mektebi açıldığını belirtti.

Açıkdilli, "Niye Lazca" sorusuna "Kürtlerin artık bir televizyonu var. Dillerini kullanıyorlar. Yapılan araştırmalar Lazca'nın unutulan diller arasına girdiğini gösteriyor. Derneğimiz önce Lazlarla ilgili haklar komisyonu kurarak, araştırmalar yaptı. Ve sonunda bu dilin unutulmaması için bu kursu açtı" dedi.

Açıkdilli, derslerin Lazca'yı bilmeyenlere öğretmek, bilenlerin ise unutmamaları için sohbet ortamı yaratmak hedefiyle yapıldığını söyleyerek "Lazuri mektebine ilk hafta yaklaşık 20 kişi geldi" diye konuştu.
acaba şu yılların ilerideki tarih kitaplarındaki hali nasıl olur? iktidar atatürkçü kesimde olmazsa, muhtemelen ergenekon ve balyoz olduğu gibi yazılır... Peki yüz yıl önceki tarih doğru mudur? olduğu gibi midir? emperyalizme karşı olduğu ve birtakım çevreleri rahatsız ettiği için doğrudur. şimdi o yılları çarpıtmaya çalışan kesimlerin ortak bir noktada buluştuğunu görünce daha bir anlaşılıyor.
Kullanıcı küçük betizi
ozan35
Üye
Üye
 
İletiler: 71
Kayıt: Prş Ağu 20, 2009 17:40

Şu dizine dön: Katkı ve Yorum Bölümü | S. Ö.

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x