Anadolu' nun renkleri ölümsüzleşti

Anadolu' nun renkleri ölümsüzleşti

İletigönderen Pınar » Çrş Nis 16, 2008 12:15

Anadolu' nun renkleri ölümsüzleşti

[img]http://www.gazeteport.com.tr/stellent/groups/public/documents/site_studio_images/gp_192256.jpg[/img]

Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'nin (TÜBİKAM) Maltepe ve Abant İzzet Baysal üniversiteleri işbirliğiyle hazırladığı 'Anadolu'nun Renkleri: Doğum, Düğün ve Ölüm' belgeselinin tanıtım galası Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapıldı.

İSTANBUL- Törende konuşan TÜBİKAM Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alemdar Yalçın, kültürün sihirli gücüne işaret ederek, bunun üretime, verimliliğe ve kardeşliğe dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Herkesin Anadolu'dan kopup geldiğini kaydeden Yalçın, ''Koptuğumuz yerlerle göbek bağımızı koparmamamız gerekiyor'' dedi.

Belgeselin ana sponsoru olan Metal Sosyal Kültür ve Eğitim Vakfı ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek de kendilerinin metalci olduğunu, ancak Türk kültürüne hayran bir grup olarak, kaybolmaya yüz tutmuş Türk kültürüne destek vermek istediklerini belirterek, diğer kuruluşların da bu yolda adım atmaları dileğinde bulundu.

Yozlaştırılmak istenen Türk kültürünün ilelebet yaşamasını sağlayacak zemini hazırlamanın herkesin görevi olduğunu belirten Özbek, Türklerde doğum ve düğün geleneklerinin zengin Türk kültürünün en özgün unsurları olduğunu kaydetti.

Özbek, dayanışmaya çok ihtiyaç bulunulan günler yaşandığını ifade ederek, Anadolu kültürünün mayasında insan, toprak ve bayrak sevgisi ile dostluğun bulunduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından belgeselin yaklaşık 50 dakikalık özet gösterimi yapıldı.

BASIN MENSUPLARINA PLAKET

Gecede, belgeselin kamuoyuna ulaştırılmasında özel bir çaba harcayan basın mensuplarının plaketleri sunuldu.

Geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü Muhabiri Hasan Türkan adına AA İstanbul Bölge Müdürlüğüne plaket verildi.

Törenden önce Anadolu'nun Renkleri belgeselinin fotoğraf sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

ANADOLU'NUN RENKLERİ BELGESELİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO ve Ford Otosan tarafından desteklenen Anadolu'nun Renkleri belgeseli için doğumla ilgili 221, düğünle ilgili 712, ölümle ilgili ise 214 köyden bilgi toplandı.

Geçmişten günümüze yaşanan ve kaybolmaya başlayan doğum, düğün ve ölüme ilişkin geleneklerin ortak kültürel değerler olarak arşivlenmesi ve gelecek nesillere ulaştırılmasını amaçlayan belgesel için Türkiye'deki farklı yörelerin yanı sıra Irak ve Suriye'de de gerçekleştirilen çekimler, geçen yıl Mart ayında başlayıp Ekim ayında sona erdi.

Çalışmalar süresince 20 bin kare fotoğraf çekildi, 150 saat görüntü alındı. Kitap, tez, derleme, makale, bildiri ve diğer kaynaklar olmak üzere toplam 31 bin sayfa kaynak taraması yapıldı. Çekim süresince 70 bin kilometre yol katedildi.

Çalışmaları iki yıl süren ve en özgün geleneklerin yer aldığı belgesel, 25'er dakikalık 13 bölüm olarak hazırlandı.

Gala gecesine, TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, CHP TBMM Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK
Halk tarafından devlete "Sen bana hizmet etmek için varsın, bunun ötesinde senin bir anlamın yok" dendiğinde herşey yoluna girecektir...

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye
 
İletiler: 1380
Kayıt: Çrş Haz 06, 2007 7:47

Şu dizine dön: Etkinlikler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x