Antarktika’nın detaylı haritası çıkarıldı

Küresel Isınma ve Ekoloji sorunları, tartışmaları

Antarktika’nın detaylı haritası çıkarıldı

İletigönderen Türk-Kan » Sal Ara 04, 2007 13:27

Antarktika’nın detaylı haritası çıkarıldı

NASA’da görev yapan ABD’li ve İngiliz bilimadamlarından oluşan bir heyet, şimdiye kadarki en yüksek çözünürlükte hazırlanan Antarktika haritasını yayınladı.

Harita NASA tarafından 1100 uydu fotoğrafıyla hazırlandı.

NEW YORK - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Antarktika’nın en ileri teknolojiyle hazırlanmış bir haritasını yayınladı. Kolaj olarak hazırlanan haritayı elde etmek için bilimadamları 3 yıl boyunca çekilen yüzlerce uydu görüntüsünü birleştirdi. Haritanın Antarktika üzerine çalışan bilimadamlarına yardımcı olması bekleniyor.

Haritadaki görüntülerin, daha önce NASA tarafından çekilen uydu fotoğraflarından 10 kez daha yüksek çözürlükte olduğu belirtiliyor.

Bilimadamları, görüntülerin sadece fotoğraf özelliği taşımadığını aynı zamanda Antarktika’nın zaman içinde ne gibi değişikliklere uğrayabileceğinin de kanıtı olacağını belirtiyor.

Bu gerçekçi görüntülerle, bilimadamlarının da daha iyi tespitler yapabilecekleri belirtiliyor.

ABD’li bilimadamı Scott Borg, “Bugüne dek bu alanda çalışan buzul uzmanları, jeologlar veya biyologlar, kendilerini çok da yeterli olmayan bilgilerle sınırlamak durumunda kalıyordu. Büyük keşif haritaları bulunmasına rağmen bölgeden alınan detaylı haritalar ve uzaydan çekilmiş fotoğraflar kısıtlıydı. Bu harita bilimadamlarına çok yardımcı olacak” dedi.

Resim

Kolaj olarak hazırlanan haritayı elde etmek için bilimadamları 3 yıl boyunca çekilen yaklaşık 1100 uydu görüntüsünü karasal yüzeyde hiç boşluk bırakmadan birleştirdi.

Antarktika’nın bu yeni haritasına internetten üzerinden ulaşmak da mümkün olacak. :arrow: http://lima.usgs.gov/

Kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: Antarktika’nın detaylı haritası çıkarıldı

İletigönderen Güncelolsun » Cum Ara 14, 2018 16:26

İlginç görünüyor.
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43


Şu dizine dön: Küresel Isınma / Ekoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x