Artizlik Yapmayın Bize, Filimin Kralını Biz Yaparız / Mehmet UYSAL

Artizlik Yapmayın Bize, Filimin Kralını Biz Yaparız / Mehmet UYSAL

İletigönderen anter79 » Prş Eyl 13, 2012 20:34

ARTİZLİK YAPMAYIN BİZE, FİLİMİN KRALINI BİZ YAPARIZ

Tarih 17 Haziran 2011 BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan dövmeli aktris Angelina Jolie, Suriye’deki olaylardan kaçıp Türkiye’ye gelen sığınmacıları, yerleştirildikleri Hatay’daki kampta ziyaret etti.

Tarih 13 Eylül 2012 BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü dövmeli aktris Angelina Jolie, Suriye’deki olaylardan kaçıp Türkiye’ye gelen sığınmacıları, yerleştirildikleri Kilis’teki kutsal mekan konteynır kentte ziyaret etti.

Aradan geçen zaman diliminde Hollywood aktris’i Jolie, “Suriye’nin düşmanları ABD, İngiltere ve Fransa’nın geriye doğru sayan kaderlerini değiştiremedi.” Ürdün'deki Zaatari mülteci kampını ziyaret eden Jolie ülkelerindeki çatışmalardan kaçıp Ürdün'deki bir kampa sığınan Suriyelilerden “dehşet verici” ve “yürek burkan” öyküler dinlediğini ve Suriye'deki gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirtmiş. Suriyeli mültecilerin durumuna dikkati çekmek ve daha fazla yardım toplayabilmek için yaklaşık 30 bin Suriyelinin kaldığı kampa gelen Jolie, “Neden kimsenin şimdiye kadar bir çözüm bulamadığını sorduklarında yanıt verememek, gerçekten çok acı” dedi.

Kilis’teki kutsal mekan konteynır kentte yaptığı açıklamada Jolie, “Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye'ye geldiğini, çok sayıda aileyle ve çocukla görüştüm. Çok duygusallar ve Suriye'de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye'de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar."

“Endişe duymak”, “Dehşet verici”, “Yürek burkan”, “Bize kim yardım edecek”, “Neden kimsenin şimdiye kadar bir çözüm bulamadığını sorduklarında yanıt verememek, gerçekten çok acı” ne güzel sorular değil mi? İnsanın vicdanları ile cüzdanlarına yönelik kelimeler.

ACI OLANI SİZİN ÇIKARTMIŞ OLDUĞUNUZ BU DEHŞET VERİCİ, YÜREKLERİ KANATAN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ TEK ÇIKAR YOL GÖREN HİZİBİNİZİ MAYINA BASMIŞ HALDEN KİM KURTARACAK?

Geçen haftalarda arkadaşlarınız kutsal mekanları tavaf edip, konteynır kentin camlarından rüyalarında BOP gördü gittiler. Senin gibi artizlerde bu rüyadan etkilenmiş olarak memleketine BOP çukurunun içine düşmüş olarak gitmek gibi bir heves içindeysen, peşinen yürekmiş, hikayeymiş, yardımmış falan cilalı, ojeli sözleri bir kenara, gaz verip yağlamayı bırak, karnımız tok bu laflara, değirmenin suyu nereden geliyor hiç sordunuz mu? Biz burada para harcıyoruz, hem de tüyü bitmemiş yetimlerin haklarından kesintilerle, burayı dönderiyoruz. Kalkmışsın, ben böyle bir yer görmedim, her yere bundan yapalım demişsin. 350 milyon dolar para harcamışız, sizin çözümsüz politikalarınızın yüzünden, artık yeter diyoruz ve ekliyoruz:

ARTİZLİK YAPMAYIN BİZE, FİLİMİN KRALINI BİZ YAPARIZ SİZE, BU FİLMİN FİGÜRANI OLARAK BOP ÇÖLÜNDE SU SU DİYE SİZİ GEZDİRİRİZ FİLİM İCABI ANNADINIZ MI?

Kutsal mekan konteynır kentte film çevirmeye, dolaplar döndürmeye geldiysen eğer artizliğin bize sökmez, filimin kralını biz yaparız, dövme olarak da kafatasına kapak diye yapıştırırız bizden söylemesi. Bu haneklerimizi kolundaki dövme irade kuvvetine değil, kafanın içindeki beynine kazımanı tavsiye ederiz. Arap kardeşlerimizin bir lafı vardır. “Bizden bir frank işlemez.” Diye.

Bizim de oturtmalı laflarımız vardır. “Yürü taş arabası, size buralardan ekmek parası çıkmaz. Eve ulan, Orman’a ulan, Dağlar’a ulan, Kıran gire içinize, hırniğize pırniğize, Pişt şişe kalasıcalar, kırçalasıçalar, Karayere gelin, zumarayınızın üstüne gelin sizi.”

Mehmet UYSAL, 13 Eylül 2012
Kullanıcı küçük betizi
anter79
Üye
Üye
 
İletiler: 20
Kayıt: Çrş May 09, 2012 12:42

Şu dizine dön: Mehmet UYSAL

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x