Atatürk'ün Son Sözü Aleykümesselam / Ali GÜLER

Kitapları bu bölümde tanıtabilirsiniz.

Atatürk'ün Son Sözü Aleykümesselam / Ali GÜLER

İletigönderen Başkomutan » Cmt Kas 09, 2013 7:58

Atatürk'ün Son Sözü Aleykümesselam

İçinde bulunduğumuz 2013 yılı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 75., on beş sene Etnoğrafya Müzesi'ndeki geçici kabrinde bekletilen naşının Anıtkabir'e bir devlet töreniyle nakledilmesi ve defnedilmesinin de 60. yıldönümüdür.

Aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala onun hastalığı, ölümü, cenaze namazı, cenaze töreni, defin işlemleri ve Anıtkabir'in inşa süreci ile ilgili olarak bir takım eksik noktalar ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Atatürk'ün menkul ve gayrimenkul birikimi, vasiyeti ve terekesi ile ilgi de çoğu belgeye dayanmayan tartışmalar yapılmaktadır.

Adını Atatürk'ün vefatından önceki son sözü olan "Aleykümesselam"dan alan bu eser, Atatürk'ün Dolmabahçe'den Anıtkabir'e kadar olan son yolculuğunu Milli Savunma Bakanlığı Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi ve Anıtkabir Belgeliği gibi üç önemli arşivde bulunan çok sayıda yeni belgeye ve ilk defa burada kullanılan bazı tanıkların anılarına dayanarak anlatmaktadır.

Ali Güler
Yeditepe Yayınevi
448 sayfa - 2013

Ali Güler'in Kitapları
idefix.com

...bir aralık sağında bulunan tuvalet masası üzerindeki saate baktı; her halde iyi göremiyordu ki bana sordu:

“Saat kaç?..”

Cevap verdim:

“7.00 Efendim.”

Aynı suali bir iki defa daha tekrar etti, aynı cevabı verdim. Biraz sükûnet bulunca yatağa yatırdık; başucuna sokuldum:

“Biraz rahat ettiniz değil mi efendim?..” diye sordum.

“Evet!..” dedi. Arkamdan Neşet Ömer İrdelp yanaşıp rica etti:

“Dilinizi çıkarır mısınız efendim?..”

Dilini ancak yarısına kadar çıkardı; Dr. İrdelp tekrar seslendi:

“Lütfen biraz daha uzatınız!..”

Nafile!.. Artık söyleneni anlayamıyordu; dilini uzatacağı yerde tekrar tamamen çekti; başını biraz sağa çevirerek Dr. İrdelp’e dikkatle baktı ve “ALEYKÜMESSELÂM” dedi; son sözü bu oldu...

Atatürk’ün ölüm anında orada bulunan Dr. Mehmet Kâmil Berk vefat anını şöyle anlatmaktadır: “Yatağın ayak ucunda son saygı duruşlarını yapan Muhafız Kıtaları Komutanı İsmail Hakkı Tekçe ile Hasan Rıza ve Kılıç Ali Beyler de üzüntü içinde idi ve Hasan Rıza Bey’in üzüntülü sesi duyuldu:

— Kılıç bak, koca bir tarih göçüyor!

haberiniz.com
Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler!

Eğer bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur
Sakın kurtarıcı bekleme‚ yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım

Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Beni hatırlayınız
Kullanıcı küçük betizi
Başkomutan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 2297

Şu dizine dön: Kitap Tanıtımları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x