Atlantik ve Putin’e savaş ilanı

Atlantik ve Putin’e savaş ilanı

İletigönderen Erkan Güçiz » Sal Ağu 16, 2016 2:16

NATO yayın organı Atlantic Council’de “Neden barış Putin ile imkânsızdır” başlığı ile 15 Ağustos’ta, Alexander J. Motyl imzasıyla çıkan yazıdan seçilmiş kesitler var aşağıda.

Batı’nın halkları üzerine kurduğu “Korku İmparatorluğu”nun devamı için bir ÖCÜ lâzım.

Beşar Esad’ı tepe tepe beş yıl kullandık, eskidi. Yeni öcümüz, Putin.
***
Vladimir Putin Rusya’nın lideri olarak kaldığı süre Avrupa’da barışın tesisi imkânsızdır. Barışın önündeki en büyük engel ve olası bir savaşın ana sebebi olan Putin, Rusya’nın komşuları ve Batı için temel bir tehdit olmuştur.

Yorumcular Putin’in dış siyaset tutumu konusunda farklı görüşteler. Bazıları, Batı’nın Rusya’yı stratejik bir kuşatma altına almasının yarattığı korku olabilir derken, diğerleri onun otoriter rejimini ve emperyalist ideolojisini sebep olarak gösteriyor. Fakat Putin’in en çarpıcı yanı hiç umulmadık, beklenmedik davranışları. Bunları mantık ve strateji ile açıklamak imkânsız.

Aksine bu davranışlar kişisel kaprislerden kaynaklanıyor sanki. Rusya’nın tartışmasız diktatörü olarak, sonuç Rusya’nın çıkarlarına faydalı olur mu, düşman gördüklerine bir zarar verir mi, hiç tartmadan, kendine göre doğru bildiği şeyi yapıyor. Bir yönden Putin, 21. Yüzyıl Hitler’i; mantıklı düşünceyi kendisinin değişen algılamaları olarak gören bir despot.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması ve savaş tehditleri bunu gösteriyor. Bunlar savaş alameti mi? Yoksa yalnız tehdit mi? Kimse bilmiyor, Putin’in kafasında ne olduğunu anlatanların yaptığı ve tüm açıklamalar spekülasyondan öte değil.

Putin mantıklı mı? Yanıt, mantıktan kastedilen nedir, ona bağlı. Eğer mantık, doğru olanı yapmaksa, Putin ancak çarpık, vicdansız bir dünyada mantıklı sayılır. Mantık, sonuca varmak için, o sonuç onursuz olsa da, en geçerli araçları kullanmak ise Putin son derece huzursuzluk veren mantıksız birisi. Sonuç olarak Putin, Ukrayna ile savaş yoluna çıktığından bu yana Rusya’nın gücü ve dünya üzerindeki konumu büyüdü mü? Ekonomik durumu iyileşti mi? Putin’in kendi konumu daha da güçlendi mi?

Putin, bu soruların hepsine, evet, öyle oldu, diyecek; Hitler de, Almanya ateşler içinde kavrulurken zaferin yakın olduğuna inanıyordu.

Son olarak eğer mantık, eylem-sonuç, sebep-etki ilişkilerini anlamaksa Putin mantıksız olmalı, zira eylemlerinin sonucu ve sebeplerin etkisi yokmuş gibi davranıyor. Bu yüzden ne yapacağını kestirmek imkânsız.
Hitlerle karşılaştırmak haklı olarak ağır gelebilir. Fakat Batılı politikacılar karşılarında, neredeyse 20 yıllık ölçüsüz gücünden dolayı kendisinin Rusya olduğu inancında olan, keyif için savaş başlatabilecek birinin olduğunu bilmeliler.

Mantıksız liderlerle de, görüşmek, pazarlık etmek zorundayız; onları kontrol altında tutmanın tek yolu hazırlıklı olmak. Verdikleri sözler, barış çağrıları kadar manasız ve onları yatıştırma gayreti onların hırslarını artırmaktan başka işe yaramaz. Ancak güçlü bir ordu ve kararlı bir kontrol altında tutma politikasıyla kırmızı çizgiyi aşmaları önlenebilir.

Alman Sosyal Demokratları, Rusya olmadan Avrupa’da güvenlik olmaz, diyorlar. Bu doğru olabilir.

Fakat aynı zamanda, Putin olduğu süre Avrupa’da barış olmayacağı da doğru. Barışsever Avrupalıların rahat bir nefes alabilmeleri için o veya bu şekilde, Putin gitmeli.

-----------------------------
Alexander J. Motyl, Rutgers Üniversitesinde, Ukrayna, Rusya ve eski Sovyetler Birliği konularında uzman olan bir profesördür.


________________________________________
http://www.atlanticcouncil.org/blogs/ne ... with-putin
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x