AYNA

AYNA

İletigönderen Feza Tiryaki » Sal Mar 23, 2021 23:26

AYNA

“Gazeteler dünyanın aynalarıdır.” demiş ünlü bir K. İrlandalı yönetmen” (J. Ellis).

“Bir ulusun en değerli hazinesi onu yükselten yayınlarıdır.” sözü de ünlü İngiliz başbakanından (Churchill).

İngiliz işini biliyor. Ülkelerinin değerlerini koruyorlar. Diğer ülkeler de öyle.

Ya biz?

Olanca gücümüzle değerlerimizi yerle bir etmeye çalışıyoruz.

Gerçekten de şu an gazetelerimiz, gazete başlıkları ülkemizin aynası. Nerede ipten kazıktan kurtulmuş, anasının avutmadığı, babasının büyütmediği ahlaksız kişi var, onların haberleri her gün başlıklarda. Yaptıkları, yaşantıları normalmiş gibi her gün anlatılıyor topluma, bunlar konuşturuluyor, bunlar örnek veriliyor. İmam nikâhı ile birlikte yaşamak da iyice benimsetiliyor bu arada.

Gelin bir ikisine şöyle bir bakıverelim. Bu, mart başından:

“Karısı kuzeni ile kaçan koca canlı yayında şişeyle saldırdı, Esra Erol apar topar yayını kestirdi.”

“Karısı evlat acısı yaşarken, o yasak aşk yaşamaya başladı.” Bu söz de aynı haberden. Öyle kişileri haber diye topluma sunuyorlar ki, kimin eli kimin cebinde kim kiminle ayıramıyorsunuz. Zaten istenilen de bu. Bu tipleri normal göstermek, örnek aldırmak…

Bir tümcede üç pislik bir arada. Evli kadının evliyken kuzenine kaçması, bu durumda karısını geri isteyen koca, kendi isteğiyle kameraların önüne çıkıyor, kuzenle kaçan onursuz da orada, adam, milyonların önünde sinir krizi geçirme numarası yapıyor, yayına ilgi artsın diye de bunları Karagöz oynatır gibi oynatan bayan da, yayın kestiriyor. Devletin ilgili kurumu bu yayını kesiyor mu, yayının kapısına kilit vuruyor mu? Ne gezer…

Bunlar daha bir şey değil, daha ne pis haberler veriliyor her gün. Psikologları ilgilendiren konular ana haberlerde, çoluk çocuk herkes duyuyor, sapık yakalandı, diye çığırıyorlar, tabii kendi çektikleri videoları da yanında, “iğrenç olay” yazılı üstte, herkes akıllı telefonlu ya, hakkını veriyorlar doğrusu: “Yaşlı adam köpeğe…” Yetmiş beş yaşındaki adam köpeğe…” Yayınlanan videoda delikanlının biri yaşlı adamın kıçına tekme savuruyor. Ayak izi koca adamın kalçasında resim gibi çıkıyor. Gençler kovalıyor, adam kaçıyor. Şimdi siz bir çocuk olun, ne düşünürsünüz? Yaşlıların kötü olduğunu mu, adamlardan her kötülük bekleneceğini mi, kafana göre herkesi her yerde her zaman dövebileceğini mi, neyi?.. Yine, babalar sapık gösteriliyor, sapıklık haberi en başta. Böyle haberleri en öne çıkarır göze sokarsanız toplum ne hale gelir düşebiliyor musunuz? Toplumun en önemli birimi, aile kurumu ne duruma düşer… Magazin muhabirleriyle ortak mı çalışıyor güvenlik güçleri? Ya polislerin canlı televizyon yayınlarına dalıp, kendini teşhir eden zavallı kuklaları yakalayıp götürmeleri? Nedir o, birileri para kazansın, çok izlensinler diye, kurumlarımızın filmlere figüran olması?..

Mahkemeleri ilgilendiren, yalnızca ilgili kişileri ilgilendiren sapıklık haberleri niye başlıklarda? Üstelik bunları ballandıra ballandıra anlatıyorsunuz. Bunu okuyan gençliğin, körpe beyinlerin ruh durumunu bir düşünün. Toplumu koruyan yasalarımıza ne oldu?

Böyle olaylar başka ülkelerde yok mu? Var. Niye başlıkları böyle değil o zaman? Oralarda polisten, yargıdan izinsiz, hiçbir suçluyu ortada konuşturamazsınız, suçlunun polisteki ifadelerini gazetelerde yayınlayamazsınız.

Oralar namuslu, bir biz mi sapkınız, sapığız, çürümüşüz… Yoksa böyle düşünmemiz mi isteniyor?

En son bir polis haberi okuduk bu sabah. Polis (39) arabada tartıştığı kız arkadaşını (33) başından tabancayla vurarak öldürüyor, ardından aynı silahı kendi başına sıkıyor. Kız hemen ölüyor, polis ise hastanede ölüyor. Bilgi ağını arayın bakın böyle yüzlerce cinayet haberi ile dolu ortalık.

Şimdi bu polis cinayeti, normal bir cinayet, normal bir intihar haberi mi? Bu ruh hastası katil kişi bir polis! Toplumun can ve mal varlığını, düzeni korumak için görevli. Bu katil ve ruh hastası kişi, nasıl polis yapılmış, hangi okullardan geçmiş, potansiyel katil olduğu, değil toplumun canını korumak kendi canına bile kıyabileceği niçin anlaşılamamış bunca yıl. Bu işte kimler sorumlu? Hani peş peşe istifalar? Üstelik dikkat çeksin bu sıra dışı haberi herkes duysun, magazin niyetine zevklenerek okusun diye de erkek ile kızın acayip bir resmiyle veriliyor cinayet ve kendini öldürme haberi. “Kızın gözleri kapalı, dudakları kapalı, başını yukarı doğru kaldırmış, mutluluktan uçuyor; erkek, kara güneş gözlüklü, o anda, kızı yanaktan öpüyor, saçlar tepede kirpi gibi kısa kesimli, başın yanları traşlı, üstünde yakası kalkık kadife ceket. Böyle bir özel resmi, iki kişiyi ilgilendiren bir özel anı, gazeteye kim vermiş, gazete bunu nasıl kabul etmiş, yayınlamış, ilgili kurum, neden bu işe el koymamış, suç işliyorsunuz, bu tür haber böyle verilmez dememiş?

Sonra da müjdeliyorlar. Yeni dizimiz “Camdaki Kız” geliyor diye. Bakıyorsun romandan çekilen bu dizide başroldeki kızın yaşam öyküsü baştan sona felaket. Her sapıklık başına gelmiş. Babası, öz dayısı imiş meğer. Annesine tecavüz edilmişmiş, sonra bu “dayı baba”yla da karşılaşacakmış dizide kız, sonlara doğru, ünlü bir ressammış dayı meğer. Kıza hediyeler verip ortadan kayboluyormuş. Bakın siz senaryoya. Bu okumuş(!), zengin kız, biriyle evliyken, şoförüne tutuluyor. Boşanıyor. Şoför basit biri, evli çocuklu. Boşanmaya niyeti yok. Kız da istemiyor zaten böyle yaşamaktan, kumalıktan hoşnut. Adamın karısı kızı bu ilişkiden haberli. Zengin kız da onlardan haberli ama aldırmıyor, mutluluğu o serseride buluyor. Şoförün karısı kızları da bundan mutlular. Zengin kızla tanışıyor onu pek bir beğenip seviyorlar… Kuma anlayışı benimsetiliyor sanırım böyle satır aralarında. Bitirim şoförün bir ilişkisi daha var, üçüncü kuma, Laz kızı imiş bu. Etnik köken kaşıması da bu pis ilişkiler ağında unutulmuyor demek. Bu arada öyküdeki herkes terapi alıyor, herkes ruh doktorlarına bağımlı… Şoför bile. Komşuluk arkadaşlık bitirildi ya, küreselci salgın çetesi sayesinde, sanal çözümler ne güne duruyor değil mi?

İlk gösteriminden beri eleştirilen, tepki alan, iki eşliliğe özendiren dizi “ Sadakatsiz” hâlâ yayında. Konuyu her hafta yayınlanan bölüm özetlerinden okudum. Önce erkek karısını çok genç bir kızla aldattı, ardından kadın erkeği erkeğin bir arkadaşıyla intikam için aldattı, sonra karısı adamı bastı, en son bölümde de adamın genç sevgilisi, adamı karısıyla basıyormuş. Konuya bakın siz! Size yuh demek bile az!

Ey diziciler, bu tür konularla, evlere tıkılmış, tek eğlenceleri televizyon olan insanımıza ne vereceksiniz? Toplumu içten çökertme başka nasıl olur? Hiç mi sizleri denetleyen kurum yok! Hiç mi öğretmen dernekleri, eğitimle ilgilenen dernekler yok memleketimizde? Hani aile bakanlığı?

Sapık ilişkilerden başka konu bulamıyor musunuz? Bir de reklamını yapıyorsunuz bu tür filmlerin. Ha bire yenisini çekiyorsunuz aynı tür konuların.
Sapkınlık, sapıklık neden dizi olup gösterilecek? Bundan ne elde edeceksiniz?

Öğrenciler uzaktan eğitimle, öğrenci olmaktan çıktılar ama öğretmenlerimize ne oldu?

Öğretmenlik okulla mı sınırlıdır yalnız?

Toplumun üstüne ölü toprağı mı serpilmiş, nedir?

Feza Tiryaki, 23 Mart 2021
Kullanıcı küçük betizi
Feza Tiryaki
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 864
Kayıt: Sal Kas 09, 2010 14:12

Şu dizine dön: Feza TİRYAKİ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x