Barzani'nin ailesi Yahudi çıktı !

Genel & Güncel Konular

Barzani'nin ailesi Yahudi çıktı !

İletigönderen MedceziR » Pzt Nis 09, 2007 15:55

Kendisi de bir Kürt Yahudisi olan Prof. Yona Sabar, yazdığı kitapta bu iddiaları doğruladı.

[img]http://image.haber3.com/haber/74033.jpg[/img]

Hürriyet'ten Sefa Kaplan'ın haberine göre Tarihçi Ahmet Uçar da, Osmanlı arşivlerinde, Sallum Barzani adlı bir hahamın önce Selanik'e, arkasından da Kudüs'e sürgün edildiğine dair bir belge yayımladı. Bilindiği gibi, Molla Mustafa Barzani ile oğlu Mesut Barzani, İsrail'le kurduğu iyi ilişkilerle tanınıyor ve İsrail öteden beri Irak Kürtleri'nin bağımsızlığını destekliyor.

1982 yılında Yale Üniversitesi tarafından yayımlanan ‘‘The Folk Literature of the Kurdistani Jews: An Anthology (Kürdistan Yahudilerinin Halk Edebiyatı: Antoloji) başlıklı kitap, başlangıçta sıradan bir antropolojik çalışma muamelesi gördü. Kendisi de bir Kürt Yahudisi olan ve Los Angeles'teki Californiya Üniversitesi'nde (UCLA) görev yapan Prof. Yona Sabar tarafından kaleme alınan kitap, büyük çoğunluğu Kuzey Irak'ta yaşayan Kürt Yahudileri'nin hayatına ışık tutuyordu.

Ancak, Prof. Yona Sabar'ın kitabında daha ilginç bilgiler de vardı. Bunlardan en önemlisi de Barzani ailesi ile ilgiliydi. Prof. Sabar'ın verdiği bilgiye göre, 16. ve 17. yüzyılda bölgede yaşayan ailelerin en ünlülerinden biri Barzani ailesiydi ve bu aileye mensup hahamların kurduğu Yahudi eğitim kurumları büyük bir itibara sahipti. Öyle ki, başta Mısır olmak üzere Ortadoğu'nun muhtelif ülkelerinden buraya öğrenci akını oluyordu. Hatta, Haham Nathanel Barzani, bölgede nadiren görülen zenginlikte bir kütüphaneye de sahipti ve kitapların büyük çoğunluğu da elyazmasıydı. Bu kitaplar, yine haham olan oğlu Samuel Barzani'ye miras kalacaktı. İşin daha da çarpıcı yanı, Amerikan reformcu Yahudileri tarafından tam bir yüzyıl sonra kabul edilecek olan ilk kadın haham da Samuel Barzani'nin kızıydı ve ismi de Asenath Barzani'ydi.

BİR TEK AİLE VAR

İnternet aracılığıyla konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Prof. Yona Sabar, Yahudi Barzani ailesinin kurucusunun 16. yüzyılda yaşayan Haham Samuel Barzani olduğunu belirterek, ailenin sonraki yüzyıllarda Musul, Kerkük ve Erbil yöresinde etkili olduğunu söyledi. Ancak, Barzani ismini taşıyan herkesi Kürt Yahudisi olarak görmenin doğru olmadığını savunan Prof. Yona Sabar, Barzan doğumluların bu isimle çağrıldığını söyledi.

Ancak, tarihçi Ahmet Uçar, Osmanlı arşivlerinde bölgede bir tek Barzani ailesi bulunduğuna dair kayıtların yer aldığını hatırlatarak, günümüz Barzanileri'nin atalarının Yahudi olduğundan şüphe duyulamayacağını ifade etti. Ahmet Uçar, Prof. Sabar'ın, Barzaniler'in ne zaman müslüman olduklarına ilişkin detaylara girmediğini de savundu.

Ahmet Uçar'ın yine Osmanlı arşivinde bulduğu bir başka belge ise 1856 yılında Sallum Barzani isimli bir hahamın, Musul'dan Selanik'e, oradan da Hahambaşılığın özel ricası ile Kudüs'e sürgün edildiğini gösteriyor. Uçar'ın ifadesine göre, ‘‘Kudüs'e Yahudi iskánı ile tereddütler olduğu için; Hariciye Nezareti'nin de görüşü alınarak 29 Şubat 1856'da Hahambaşı'nca verilen dilekçe Osmanlı hükümetince 11 Nisan'da görüşülerek uygun bulunmuş ve Sallum Barzani 20 Nisan 1861'de bir irade ile Kudüs'e sürülmüştü.’’ Uçar, Tarih ve Düşünce Dergisi'nde konu ile ilgili olarak yazdığı yazıda şöyle devam ediyor: ‘‘Mustafa Barzani'nin yıllar sonra kurduğu ilişkiler, hahamlarla Sallum Barzani ailesi arasındaki ilişkilerin yıllarca sürdüğünü göstermektedir. Molla Mustafa Barzani, 1950'den beri sık sık ziyaret ettiği İsrail'de her zaman Kuzey Irak kökenli, Kürtçe konuşan bir Yahudi hahamın evinde kalmaktadır: Haham David Gabay.’’

Ailede pek çok ünlü haham var

Siz Yahudi Kürtler konusu ile ne zaman ilgilenmeye başladınız?

- Batılı seyyahların Kürtçe konuşan Yahudiler'den söz edildiğini görüyorsunuz. Ben bunu okuyunca, Başbakanlık Arşivi'nde, bölgedeki yerleşime ilişkin araştırmalar yaptım ama uzunca bir süre bununla ilgili herhangi bir evrak bulamadım. A. Medyalı isimli birisinin yazdığı ‘‘Kürt Yahudiler’’ isimli bir kitaba rastladım. Faik Bulut'un ‘‘Filistin Rüyası’’ isimli kitabında da İsrail'de Kürtçe konuşan Yahudiler'in bir organizasyonundan bahsediliyordu. Araştırmalarım sonucunda, Kuzey Irak'tan İsrail'e göçler yaşandığını tesbit ettim. Bugün İsrail'de geniş bir Kürtçe konuşan Yahudiler topluluğu mevcut.

Peki ya Barzani ailesi?

- Barzani ailesi ile ilgili ilk iddiaları da Amerika'da yaşayan ve kendisi Kürtçe konuşan bir Yahudi olmakla kalmayıp bu konuda uzman olan Prof. Yona Sabar'ın bir kitabında rastladım. Prof. Sabar, Barzani ailesinden gelen hahamların bölgede dini çalışmalar yaptıklarını söylüyordu. Bunun üzerine ben Barzani ailesinin kökenlerini araştırmaya başladım.

Ne buldunuz?

- Bir defa bölgede Barzani adıyla bilinen tek bir aile var. Bu aile, Kuzey Irak''taki Barzan köyünde yaşıyor. Osmanlı Arşivi'nde çalışırken, bu aile ilgili bir belge buldum. Bu belgede, 1855-56 yılında bu köyün mensuplarından Sallum Barzani adlı bir hahamın önce İstanbul'a, arkasından Selanik'e sürgün edildiği belirtiliyor.

Başka bir belge veya delil var mı elinizde?

- Molla Mustafa Barzani, ilk kez 1967 yılında İsrail'e gidiyor. Kendisini kabul eden İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan'a, hediye olarak bir 'Kürt hançeri' ile birlikte, Kerkük petrol rafinelerinin planlarını da getiriyor. Mart 1969'da yapılan bir operasyonda da Barzani-Mossad işbirliğiyle Kerkük rafinerileri bombalanıyor ve çalışamaz hale getiriliyor.

Barzani aşiretinin Yahudi kökenli olduğunun anlaşılması, bölgeye ve tarihe bakışımızda değişikliklere sebep olabilir mi?

- Olmaz mı? Tevrat'ta ‘‘Vaadedilmiş Ülke’’ olarak Nil'le Fırat arasının işaret edildiğine dair yorumlar vardır. Ayrıca, Barzani ailesi sürekli Mehdi çıkartmaktadır. Yahudilik'te de Mehdilik çok önemlidir. Ama bir yanlış anlaşılma olmasın. Ben bütün Kürtler Yahudi'dir filan demiyorum.

Hürriyet
Resim

"Vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal varki ecnebilerin nasihatlarıyla ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin!
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir..."

Söylesem tesiri yok
Sussam gönül razı değil...
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye

İletiler: 1763

İletigönderen Hasta » Pzt Nis 09, 2007 16:06

MedceziR, teşekkürler... :wink: :twisted:
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

İletigönderen Egeli » Pzt Nis 09, 2007 16:07

MedceziR, paylaşım için sağol.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen MedceziR » Pzt Nis 09, 2007 16:10

nurdi, Stratejist, siz sağolun. . .
Resim

"Vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal varki ecnebilerin nasihatlarıyla ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin!

Söylesem tesiri yok
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Nis 09, 2007 16:14

MedceziR, sagol :twisted: soylari, soplari, amaclari belli :twisted:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen checker854 » Pzt Nis 09, 2007 16:45

MedceziR, haber icin saol
Kullanıcı küçük betizi
checker854
Üye
Üye

İletiler: 341

İletigönderen Veled » Pzt Nis 09, 2007 16:52

MedceziR, haber için sagol kardes eyvallah
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletiler: 3

İletigönderen Batuhan Önder » Pzt Nis 09, 2007 16:54

Kürt ve yahudi ilk kez görüyorum. Haber için sağ ol. ;)
Resim

Lütfen özel mesaj yolu ile yardım istemeyiniz. Sitemizde konu açıp yardım isteyerek aynı sorunu yaşayan binlerce kişiyede bir anlamda yardımcı olabilirsiniz.
Kullanıcı küçük betizi
Batuhan Önder
Üye
Üye

İletiler: 213

İletigönderen MedceziR » Pzt Nis 09, 2007 17:09

Türk-Kan, checker854, Semih R.Cabalar, Batuhan Önder, eyvallah :wink:

Batuhan Önder, kardeş bence K.Irak'dakilerin çoğu böyledir.
Mossad ajanları peşmergelere beleşten eğitim vermez yoksa. . .
Resim

Söylesem tesiri yok
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye

İletigönderen Egeli » Pzt Nis 09, 2007 17:16

MedceziR, senden faydalanacaklarını bilsinler,sana da eğitim verirler,yahudiymişsin,kürtmüşsün yok bu işte.Hatta öyle ki,sen istediğin kadar reddet,senin benimsediğin ideolojiden,hizmet etmek istediğin kesimden biriymiş gibi,sana yakınlaşır,seni eğitir ve sana istediklerini yaptırırlar.Sen,kendi düşüncene hizmet ettiğini zannedersin ama iş öyle değildir.Geçmişten,özellikle de FKÖ döneminden çok örnekler var.Ama İsrail'de Kürt-Yahudilerin varlığı(azımsanamayacak kadar)kitaplarda geçmekte,Barzanilerin yahudi oldukları da...
K.Irak,desen,cadı kazanı,casus kaynıyor,50' den beri,80' öncesi Türkiyesi gibi... :wink:
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletigönderen alp » Pzt Nis 09, 2007 23:33

MedceziR, haber için saol
Kullanıcı küçük betizi
alp
Üye
Üye

İletiler: 335

İletigönderen Ram » Sal Nis 10, 2007 0:12

Hürriyet bunu neden şimdi yazıyor¿? "Barzani Yahudidir. Onun içindirki böyle konuşur. Arkasında İsrail vardır. Bu yüzden bir şey yapamayız, hükümetin eli-kolu bağlı, malûmunuz Yahudi bunlar." mesajı vermek için mi acaba¿? Yıllardır bilinen bu mevzuya, "Barzani Yahudi Çıktı" diye manşet atınca, flaş haber verdiğini mi sanıyor bu Hürriyet¿? Hedef şaşırtmanın da böylesi... Düşman her yerde düşman! Sen önce, Mescid-i Aksa'nın dibini kazanlardan haber ver! Şişirdin, bir hafta manşetlerden indirmedin. "Başbakandan Olmert'e sert cevap"... "Başbakan heyet göndereceğiz dedi ve sözünü dinletti"... "Erdoğan'dan İsrail'e uyarı"...

10 Şubat'tan başlayan bu süreçte, halâ tek bir satır haber yok. Ben size yazılmayanı söyleyeyim, "05/04/07" tarihinde, bin küsür Yahudi, Haremüşşerif altında yapılan kazılarda açılan tünellerden içeri daldı! Demir kapılar kaldırıldı ve insanlar içeri sokuldu...

Kokuşmuş gazetenin, kokuşmuş insancıkları!
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Egeli » Sal Nis 10, 2007 16:36

Bugünlerde haberleri iyi izleyin,hatta son birkaç günün haberlerini okuyun,tv'leri takip edin.Barzani susturuldu!Hem de müthiş bir hamleyle.Bu ''Sabrımız taştı,K.Irak'a gireriz''açıklamaları,notaları,sadece işin diplomatik tehdit kısmı.Biz istediğimiz zaman istediğimizi yaparız...
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletigönderen Veled » Sal Nis 10, 2007 16:39

Stratejist, susturuldu ama bu hükümet ile olmaz kardesim adam istediğini yapmaya devam edecek bizi tehtit etmeye devam edecekler bizimkiler uyuyacak bu işler hep böyle oldu rte ve ekibi döneminde pkk iyice pervazsızlaştı yazıklar olsun
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletiler: 3

İletigönderen Egeli » Sal Nis 10, 2007 16:45

Hükümetle olmayabilir,ama unutma ki hükümet sadece ağacın toprak üstündeki kısmı.Bir de bunun kökü var!Üst kesilse de,kökünden sökülmediği sürece,yaşamaya devam eder :wink:
Ben,çok güçlü olan kökümüzün herşeyin üstesinden geldiğine,hiçbir şekilde kontrol edilemediğine ve edilemeyeceğine,tehditlere gereken cevabı verdiğine,kontrolü elinde tuttuğuna inanıyorum kardeş.Hükümetmiş,iktidarmış,bunlar geçici şeyler :)
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

Sonraki

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x