Başer gerçek tehlikeyi gösterdi

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Başer gerçek tehlikeyi gösterdi

İletigönderen Efe » Cum Mar 09, 2007 18:59

TÜRKİYE İÇİN ASIL TEHLİKE

Türkiye için öncelikli tehlikenin PKK olmadığını söyleyen Edip Başer gerçek tehlikeyi bakın nasıl işaret etti.


Türkiye’nin Terörle Mücadele Koordinatörü Edip Başer, Türkiye’nin stratejik açıdan birinci önceliğinin PKK’yla mücadele değil Kürdistan’ın kurulmasını engellemek olduğunu söyledi.
Başer, Türkiye’nin bunu engelleyememesi halinde ne yapacağı konusunda da hazırlöıklarını yapması gerektiğini kaydetti. CNN Türk’te yayınlanan Ankara Kulisi programına konuk olan Başer, Irak’ta federatif bir yapı olmasının, Kuzey Irak’ın tam bağımsız olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekti.
Türkiye’nin karşı olduğu noktanın bu olduğunu ve Türkiye’nin o pozisyonunu ısrarla devam ettirmek zorunda olduğunu belirten Başer, “Hatta Türkiye eğer o durum Türkiye’nin arzu etmediği istikamette değişecek olursa ne yapacağına da bir an evvel karar verip ona göre hazırlıklarına yapmak zorunda. Gerek kendisi gerekse Irak’a komşu olan ülkelerin durumları açısından" dedi.
Türkiye’nin öngörüyle Irak’taki muhtemel gelişmeleri önüne koyup, bu gelişmelere göre hareket tarzlarını, politikalarını şimdiden belirlemek zorunda olduğunu ifade eden Başer, devlet olmanın temel niteliklerinden birinin bu öngörü olduğunu söyledi. Edip Başer, günübirlik yaşayan bir devlet düşünmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

TÜRKİYE HAREKET TARZINI BELİRLEMELİ

Başer, “O bakımdan Türkiye’nin de ileriye bakarak Irak’ta neler karşımıza çıkabilir bunların her biri için kendi hareket tarzlarını tayin etmeli ve hazırlıklarını yapmalı. Türkiye bunu yapıyordur ve yapacaktır" diye konuştu.
Türkiye’nin kendi insanlarına da neyin ne olduğu açık biçimde anlatması gerektiğini ifade eden Başer, “Türkiye’nin hiçbir yeri yok ki Kürt kökenli ve Türk kökenli ya da diğer etnik kökenli vatandaşlar bir arada yaşıyor olmasın. Belli bir bölgeyi bugün belli bir etnik gruba ait diye düşünmek çok yanlış olur" dedi.

KÜRT SORUNUNDAN BAHSETMEK KÖTÜ NİYETLE AÇIKLANABİLİR

Türkiye’de siyasi olarak bu meseleyi kullanarak rant elde etmenin peşinde olan insanlar olduğunu da söyleyen Başer, “Maalesef çok çirkin, tutarsız açıklamaları görüyoruz. Bunlara ne yakıştırma yapmak gerek bilmiyorum. Bu ülkede böyle bir ayrımcılığın peşinde koşmak, bunun üzerine siyaset yapmak her şeyden önce o insanlara ihanettir Türkiye Cumhuriyeti devleti bu noktayı anlatmalıdır. Bunun yolunu bulmalıdır" dedi.

BARZANİ’YLE GÖRÜŞMENİN KATKISI OLACAĞINA İNANMIYORUM"

Barzani’yle görüşmenin terörle mücadele konusunda en ufak bir katkısı olacağına inanmadığını vurgulayan Başer, Hükümetle Genelkurmay’ın bu konuda farklı düşündüğü görüşüne de katılmadığını belirtti. Başer, Hükümetin “bir yararı olacaksa" Barzani’yle görüşebileceğini söylediğini kaydetti.


Hükümetin, böyle bir görüşmeden fayda elde edileceğine inanıyorsa elbette yapabileceğini belirten Başer, “Ancak ben konum itibariyle böyle bir görüşmenin yararlı olacağına inanmıyorum. İleride yararı olacağı noktasına gelirsem görüşebilirim" diye konuştu.

damnant quod non intelligunt...
Kullanıcı küçük betizi
Efe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 1508
Kayıt: Cmt Şub 17, 2007 22:58

İletigönderen |Kuralsız| » Cum Mar 09, 2007 21:13

''BARZANİ’YLE GÖRÜŞMENİN KATKISI OLACAĞINA İNANMIYORUM"

PKK'ye ABD desteğiyle Silah veren bir adamla görüşmenin ne faydası olur Teröre...

Sadece onları büyütür...


haber için tşk.
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|


Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x