Baykal: Andıç dışa yönelik suçlama değil

Genel & Güncel Konular

Baykal: Andıç dışa yönelik suçlama değil

İletigönderen Veled » Cum Mar 09, 2007 19:44

Baykal: Andıç dışa yönelik suçlama değil 9 Mart 2007


İSTANBUL (A.A)

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay tarafından hazırlandığı belirtilen “basın yayın organları hakkında değerlendirme raporu”nun bir iç değerlendirme raporu olduğunun anlaşıldığını belirterek, ”Bunu dışa yönelik, kurumları, kişileri nitelemeye ve suçlamaya yönelik, topluma bu konuda bir mesaj vermek amacıyla yapılmış bir çalışma olarak anlamak doğru değildir” dedi.


Baykal, “DEİK Türk-Avrasya İş Konseyleri Toplantısı” öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Basın yayın organlarındaki değerlendirme raporu”na ilişkin bir soru üzerine Baykal, “Yayınlanan belgenin iç değerlendirme olduğu anlaşılıyor. Kamuoyuna yönelik bir suçlama, değerlendirme oluşturmak amacıyla değil. Medya ve basın dünyasıyla ilişkilerini düzenlemek için kendi kurumları çerçevesi içinde yaptıkları bir iç değerlendirme olduğunu görüyorum” dedi.

Baykal, “Bu bakımdan bunu bir dışa yönelik, kurumları, kişileri nitelemeye ve suçlamaya yönelik, topluma bu konuda bir mesaj vermek amacıyla yapılmış bir çalışma olarak anlamak doğru değildir. Bir talebe bağlanmış değildir. Bir yaptırıma yönelik değerlendirme olmadığı anlaşılıyor, ama medya dünyası ile ilişkilerini bu değerlendirme çerçevesi içerisinde oluşturdukları görülüyor” diye konuştu.

“Türkiye'de pek çok kamu kurumunun böyle bir anlayışla bir düzenleme yaptığı uzun bir sürenin uygulamasında çıkan bir sonuçtur” diyen Baykal, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz Başbakanlık uçağına herkesin girmesi mümkün değil. Gazetelerin kimlikleri, tirajları ya da belli noktalarda görev yapmış olması, bir devlet uçağında Başbakan'ın yapacağı ziyaretlerde yer tutma hakkını vermiyor. Kişisel bir seçimin uygulandığı anlaşılıyor. Bazıları yasaklanıyor, yaklaştırılmıyor, bazıları sürekli olarak orada bulunuyor. Bu konuda çok subjektif, çok özel, keyfi bir takdirin uygulandığı biliniyor. Nitekim bugün de bir gazetede bu tip ziyaretlerde kim ne yapıyor, ne yiyor, ne içiyor onun kaydının tutulduğu anlaşılıyor. Bu tabi üzüntü verici bir manzara.

"KURUMLAR İÇ DEĞERLENDİRME YAPAR"

Gönül ister ki kamu kurumları, Türkiye'de hukuka uygun, saygılı, bütün kurumların, kuruluşların elbette önem sırasına göre toplumdaki ağırlık sırasına göre ama yine objektif ölçüler içinde kamu hizmetlerinden yararlanması, haber olanaklarının kendilerine açık olmasını sağlayacak bir çerçeveye, düzene Türkiye'nin ihtiyacı var. Bu bizim çok yaygın bir şikayet konumuzdur. Önemli olan nokta kurumlar elbette kendi içlerinde bir değerlendirme yaparlar ama bu değerlendirmenin toplumun genel ölçüleriyle bağdaşır, makul, adaletli ve dengeli biçimde oluşmasıdır.”

Deniz Baykal, basını yönlendirme çabalarının günümüzde çok daha ileri noktalara ulaştığını ifade ederek, bir süre önce Başbakan Erdoğan'ın bir gezisinde koruma görevlisinin işine son verildiğini belirterek, “Niçin uzaklaştırıldı, nasıl bir olay vardı? Yani nasıl bir ihmal söz konusuydu onu anlayamadık. Önemli bir olayın yaşandığı anlaşılıyor ama olayın ne olduğu bir türlü ortaya çıkmadı. Niye çıkmadı? Özgür, demokratik bir medya ortamında bu niçin acaba ortaya çıkmadı?” dedi.

Basınla ilişkileri düzenleyen yetkililerin her gün gazetelerde hangi haberin nasıl değerlendirildiği konusunda bir yönlendirme çabası içine girdiğini gazete yöneticilerinin de çok iyi bildiğini söyleyen Baykal, “Bunların yaşandığı bir ülkede, haberlerin yasaklandığı ya da engellenmek istendiği, buna direnenlerin dışlandığı, caydırıldığı ve çeşitli yaptırımların acımasızca uygulandığı, tehditlerin yapıldığı bir ülkede çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Baykal, tüm bunların ülkenin sorunu olduğunu dile getirerek, bu sorunların aşılacağını ve medya-siyaset ilişkilerinin farklı bir şekilde kurulduğu bir ortama geçmenin herkesin temel ihtiyacı olduğunu ve bu doğrultuda katedilmesi gereken çok mesafe bulunduğunu sözlerine ekledi.


hürriyet
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır
 
İletiler: 3
Kayıt: Çrş Mar 07, 2007 20:46

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x