Bıçak Kemiğe Dayandı, Yeter Artık… ALİ ERALP

Bıçak Kemiğe Dayandı, Yeter Artık… ALİ ERALP

İletigönderen Gamze Okur » Sal Ara 08, 2020 13:56

“ Bıçak Kemiğe Dayandı, Yeter Artık…”

11 Ekim 1991 yılında, Doğuş TV’de siyasal parti liderleri Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü, Mesut Yılmaz, Doğu Perinçek bir araya gelmişler, tartışıyorlar…

Birbirlerine saygılı, uygarca bir tartışma ortamı… Kimse kimseye bağırmıyor, çağırmıyor, küfretmiyor… Herkes birbirini dinliyor…

Çok gerilerde kalmış bir masal dünyası gibi geldi bana…

Bir de bugünkü ortama baktım… Sanki bir savaş meydanındayız… Herkes birbirine düşman. Sanki aralarında kan davası var. Birbirlerinin babalarını, analarını, atalarını öldürmüşler…

Kavga, dövüş, sataşma hiç bitmiyor. Yüzleri hiç gülmüyor. Hep karanlık…

Bir araya gelip uygarca tartışamıyorlar. Fikir alışverişi yapamıyorlar. Düşünce özgürlüğü yok edilmiş… Korku, baskı ve tehditle iktidarlarını sürdürme çabasındadırlar.

Halkımızı da kendilerine benzetmişler. Onlar da uygarca tartışamıyorlar. Konuşamıyorlar. Düşüncelerini söyleyemiyorlar. Çözüm üretemiyorlar.

Bu ortam, 18 yıllık bir siyasal İslamcı AKP iktidarının ve tarihinin ürünüdür…

Ülkemiz bugün bir keşmekeş, kargaşa ortamı yaşamaktadır…

Açlık, yoksulluk, sefalet, hastalık zirvede. Hastaneler, hapishaneler ağzına kadar dolu… Taciz, tecavüz, kadın cinayeti, zorbalık hiç bitmiyor…

Şeker fabrikaları, tütün fabrikaları, çelik fabrikaları, sanayi bitti, bitirildi, yok edildi. Üretim durdu. İş durdu. İhracat yok artık… İthalat var.

Tüm ülkede işsizlik başını almış gidiyor. Hazine tamtakır.

İktidar Katar’a olan borcunu ödeyebilmek için toprakları, arsaları, yeraltı, yerüstü zenginliklerini nakite çevirmeye çalışıyor. Merkez bankası rezervi bile bitmiş durumda.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Merkez Bankası’nda 35 yıl çalıştım. Döviz kıtlığını yaşadım, sıfıra yakın döviz rezervini gördüm ama eksi rezervi hiçbir zaman görmedim, duymadım" diyor.

Bütün bu çıplak, açık, yalın gerçeklere karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye şu an ekonomide pik yapıyor, dibe değil tavana. Kalkmışlar bizim puanımızı düşürme yoluna gidiyorlar. Ne yaparsanız yapın sizin bu puanlamalarınızın kıymeti harbiyesi yok" diyor.

Ama çiftçi perişan. Borç batağında. Esnaf siftah yapmadan kepenk kapatıyor. Üniversite bitirmiş genç iş arıyor. Bulursa garsonluk, temizlik işleri yapmaya bile razı…

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcu ikiye, üçe dörde katlanmış durumda. Faizini bile ödeyemiyor.

Bakın bir çiftçi neler anlatıyor? “12 bin TL borcum vardı. 72 bin TL oldu. İcra memurları traktörümden sonra ineklerime de el koydular. Onları satıp saman alacaktım. Olmadı. Şimdi samansızlıktan ineklerim ölecek. 10 günlük samanım kaldı, hayvanlar bir deri bir kemik, ben ne yapacağım, okuyan dört de çocuğum var…”

Bir de bu kovid-19 yüzünden bütünüyle işinden olanları düşünün. Restoranlardan söz ediyorum. Aylardan beri kapalıydı. Bir süre önce açılmıştı. Ama şu günlerde hastalığın yaygınlaşması ve hastaların çoğalması ile birlikte yeniden kapanmaya başladı. Garsonlar, hizmetliler tekrar işsiz kaldılar. Bunların içinde üniversite mezunları da var…

Bir kızımız diyor ki; “İstanbul üniversitesi psikoloji bölümünü yeni bitirdim. Ama Her üniversiteli gibi ben de iş bulamadım. Sonunda bir kahvaltıcı dükkânında garsonluk yapmaya başladım. Ama yoğun kovid - 19 önlemleri gelince ben yine işsiz kaldım…”

Önümüzde koca bir kış var.

Doğalgaz, elektrik, su tepemizde… Pahalılık gün geçtikçe daha da artıyor.

Şimdi devletten maaş alanlar, 2021 yılında maaşlarına yapılacak zammı bekliyorlar. TÜİK Kasım ayı enflasyonunu % 14,03 olarak belirledi. Aralık ayında zam yüzde 1 artarsa emeklinin maaşı ilk 6 aylık dönem için yüzde 8, memurun yüzde 7 olacak…

Çok komik bir rakam. Çünkü enflasyon yüzde 40’larda, 50’lerde… Bunu yaşayarak, görüyoruz. Bir yılda portakalın fiyatı yüzde 60, mandalinanın, kuru fasulyenin yüzde 41, mercimek 67,9 arttı.

Bu rakamlara göre anlaşılıyor ki şahlanan, yani pik yapan ekonomi değil, pahalılık, enflasyon… Bakanlar kurulu toplanıyor ama bu sorunları konuşmuyorlar. Çözüm aramıyorlar…

Ekonomi sadece 3-5 iş adamına hizmet ediyor, onlara göre ayarlanıyor.

Müteahhitlerin, şirketlerin vergi borçları bir kalemde siliniyor hemen. Kendi maaşlarına yüzde 20 zam yapıyorlar. Memura emekliye yüzde 7 – 8. Beş çeşit maaş alan bürokrat var bu ülkede…

Dar gelirliye, asgari ücretle geçinene, memura, işçiye, köylüye, esnafa yaşamı kolaylaştırma çalışmaları yapmıyorlar.

İnsanın değeri her geçen gün biraz daha azalıyor. Ne sağlıkçının, ne polisin, ne öğretmenin ne emeklinin bir önemi var bu ülkede. 60 bin öğretmen atama bekliyor. Oysa 140 bin öğretmen açığı var.

3600 ek gösterge sözü verilmişti, tutulmadı.

Hekimler, sağlık personeli tehlikelerle dolu ortamlarda hayatlarını hiçe sayarak görev yapıyorlar. Gece gündüz demeden 24 saat çalışıyorlar. Aralarında günlerce çocuklarını, eşlerini, analarını, babalarını görmeyenler var…

200 sağlıkçı 75 doktor yaşamını yitirdi. Daha birkaç gün önce, sadece 1 günde 5 doktor hayatını kaybetti. Önlem alan var mı? Dönüp bakan var mı?

Yeter artık. Yeter… Bıçak kemiğe dayandı. Biraz da servetine servet katanlar bu ülke için fedakârlık yapsınlar. Acı reçete onlara da uygulansın.

Halk bir deri bir kemik kaldı…

(alieralp37@gmail.com)
Kullanıcı küçük betizi
Gamze Okur
Üye
Üye

İletiler: 466

Re: Bıçak Kemiğe Dayandı, Yeter Artık… ALİ ERALP

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Çrş Ara 09, 2020 10:36

Tamamen gerçek ve somut ekonomik, politik ve sosyal belgeler, veriler, göstergeler, bilgiler, irdelemeler ve genellemeler içeren ve şu en içten vatansever sonuç ve tepki ile sona eren derin bilimsel ve her sözcüğü mükemmel bir yazı :
HEP KARANLIK, AÇLIK, SEFALET, HASTALIK.
HALK BİR DERİ BİR KEMİK KALDI. BIÇAK KEMİĞE DAYANDI. YETER, ARTIK YETER.
Çok değerli yazarı sevgili Ali'ye en yürekten tebrikler ve teşekkürler, içten selamlar ve yeni başarılar, en iyi dilekler ve böylesine yaşamsal ulusal ve toplumsal konular ve sorunlar ile ilgili özel ve benzer bir ithaf :

HER VATANSEVERİN EN ULVİ BİR BOYUN BORCU

Bu eski ve yeni BOP'culuk
Ve buna hizmetci kolculuk,

Milletin anarahmine küfredene milyarca liralık ihaleler sundu,
Çocuklara tecavüzü aklayan cadaloz bakanı kolladı ve korudu,

Allah,Kitap, Peygamber, Ali,din ve iman tacirliğine yeltendi,
Haram kar,haksız rant,tefeci faiz ve kara para ile beslendi,

Zulmü, ezgiyi, baskıyı, sömürüyü yaşamı için temel saydı,
Rüşveti, iltiması, yalanı, takiyeyi, talanı başına taç yaptı,

Milyonlarca anayı, babayı, hatta bebeği, çocuğu hapsetti,
Hayin kumpaslar kurduğu tüm yurtsever canlara kastetti,

Tüm politikayı ve diplomasiyi cihada ve şeriata ayarladı,
Bütün yurdu ve ulusu,Arap bataklıklarının dibine sapladı,

Her parti ve kuruma açık ve gizli provokatörler soktu,
Bilimi,feni,sanati,kültürü ve edebiyatı sırtından vurdu,

Orduyu, jandarmayı, polisi ve istihbaratı perişan etti,
Tarımı, sanayii, ticareti, maliyeyi ve turizmi çökertti,

Tam sekiz milyon kaçkını ülkenin her köşesine sürdü,
Tüm yurdu,emperyal ajanların cirit alanına döndürdü.

Bunları Yüce Divan'a havale etmek,her vatanseverin en ulvi bir boyun borcudur,
Tek ve en geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi için ise en milli neden olmuştur.

Gönül Pınar Atacı, 1 - 9.Aralık.2020
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye

İletiler: 1285

İletigönderen Gamze Okur » Prş Ara 10, 2020 19:19

Şahsen ben...hiç umudum yokken, dün Kılıçdaroğlu nun konuşmasından sonra fikrim değişti.
Gereken konuşmayı hakkıyla yerine getirdi.ve ayrıca bütün gün TV de bu konuşma takdir edildi.
Artık halkın sabrı da kalmadı.
Eline emeğine sağlık Ali hocam.
Bu konuları öyle güzel gündeme getiriyorsunuz ki,takdir etmemek size de haksızlık olur.
Çok teşekkür ederiz.
Kullanıcı küçük betizi
Gamze Okur
Üye
Üye

İletiler: 466

İletigönderen Ali Eralp » Cum Ara 11, 2020 17:02

Ne güzel vurgulamışsın sevgili Gönül. Yüreğine, kalemine sağlık. Selamlar, sevgiler...

"Bunları Yüce Divan'a havale etmek,her vatanseverin en ulvi bir boyun borcudur,
Tek ve en geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi için ise en milli neden olmuştur."
Kullanıcı küçük betizi
Ali Eralp
Üye
Üye

İletiler: 313

İletigönderen Ali Eralp » Pzr Ara 13, 2020 9:40

Teşekkürler sevgili arkadaşım Gamze. Ben de senin çalışkanlığını ve mücadele yeteneğini takdir ediyorum. Teşekkürler. Selamlar, sevgiler.
Kullanıcı küçük betizi
Ali Eralp
Üye
Üye

İletiler: 313

Şu dizine dön: Ali ERALP

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x