Bilgisayarınıza heryerden erişin

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Bilgisayarınıza heryerden erişin

İletigönderen mimoza777 » Sal Haz 18, 2013 10:59

Bilgisayarınıza heryerden erişin

Resim

İş yerine vardıktan sonra önemli bir dosyanızı evde unuttuğunuzu fark etmek kötü bir deneyimdir. Bu problem TeamViewer ile artık tarih oluyor.

Patronunuzun sabah erkenden masasında istediği raporu evde geç vakitlere kadar çalışıp alnınızın akıyla tamamladığınızı, fakat sabah işe vardığınızda hazırladığınız dosyayı -yorgunluktan olsa gerek- bilgisayarınızda unuttuğunuzu düşünün. Ne yapardınız? İstifa mı ederdiniz, özür mü dilerdiniz, yoksa hemen eve mi dönerdiniz? TeamViewer isimli ufak programı kullanıyorsanız cevabınız muhtemelen “rahatlamak” olurdu.
Akıllıca tasarlanmış, son derece güçlü bir program olan TeamViewer sayesinde ev veya iş bilgisayarınızı istediğiniz yerden internet aracılığıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz. TeamViewer farklı amaçlar için de kullanılabiliyor. Örneğin bilgisayarı arızalanan bir arkadaş veya yakınınıza, evdeki konforunuzu bozmadan, uzaktan yardım edebiliyorsunuz. Yazımızda evde unuttuğunuz o dosyaya TeamViewer ile nasıl uzaktan erişebileceğinizi anlatmakla beraber, bilgisayarınızı uzaktan nasıl yönetebileceğinizi de açıklayacağız.

1- Bir TeamViewer takımına katılın
TeamViewer, iki bilgisayar arasında telefon görüşmesi yapmak gibidir ve her iki bilgisayarın da gerekli yazılıma sahip olması gerekir. Bu örneğimizde bir masaüstü bilgisayara ve yanınızda taşıdığınız bir dizüstü bilgisayara sahip olduğunuzu varsayıyoruz. İşe TeamViewer’ı masaüstü bilgisayara kurmakla başlayalım. Programı http://www.teamviewer.com adresinden temin edebilirsiniz.

2- Ayarları yapın
Kurulumu başlatın ve karşınıza çıkacak iki şıktan “Kur”u seçerek “İleri” düğmesine tıklayın. (Yazılımı bir seferlik kullanacaksanız “Çalıştır”ı da seçebilirsiniz.) Yeni ekranda bu sefer “kişisel / ticari olmayan kullanım” şıkkını seçin ve tekrar “İleri”ye tıklayın. Sıradaki Lisans Anlaşması ekranında iki şıkkı da seçerek devam edin. Son olarak “evet” şıkkını seçin ve kurulumu bitirin.

3- Hesap açın
Sıradaki ekranda gözetimsiz erişim sağlamak için bilgisayarınıza bir şifre vereceksiniz. İsterseniz bilgisayar adını değiştirip şifrenizi girdikten sonra “İleri” düğmesine tıklayın. Sonraki ekranda adınızı, e-posta adresinizi ve TeamViewer hesap şifrenizi belirledikten sonra “İleri”ye tıklayın. Hesap şifrenizi unutmamaya özen gösterin, ona ihtiyacınız olacak.

4- Hesabınızı etkinleştirin
Şu an yukarıdakine benzer bir ekranla karşı karşıya olmanız gerekiyor. Şifre kısmını dert etmeyin, onu daha sonra kullanacağız. Ayarlamaları tamamlamak için yapmanız gereken son şey e-posta hesabınızı kontrol etmek ve TeamViewer’dan gelen mesajı bulmak. Mesajı bulup açın ve içindeki uzunca linke tıklayarak TeamViewer hesabınızı etkinleştirin.

5- Dizüstünüze kurun
Artık dizüstü bilgisayarınızı açıp aynı şekilde TeamViewer’ı kurabilirsiniz. Bu işlem tamamlandığında, yukarıdaki ekranla karşılaşana dek önceki adımları tekrar takip edin. Bu ekranda yeni hesap oluşturmak yerine “Bir TeamViewer hesabım var” şıkkını seçin ve e-posta adresinizle TeamViewer şifrenizi girin.

6- İpleri ele alın
Şimdi bir deneme yapıp, dizüstü bilgisayarınıza masaüstü bilgisayarınızın tam kontrolünü verelim. Masaüstü bilgisayarınıza bakın ve “ID’niz” alanında yazan numarayı not edin. Şimdi dizüstüne geçin ve bu kodu “Karşıdaki kişi ID” alanına yazın veya yapıştırın. “Karşıdaki kişi ile bağlantı kur” düğmesine tıklayın ve önceden belirlediğiniz bilgisayar şifresini girin. Kısa bir beklemeden sonra karşınıza masaüstü bilgisayarınızın ekranı çıkacaktır.

7- PC’nize uzaktan erişin
Artık dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla masaüstü bilgisayarınızdaki simgelere tıklayabiliyor olmalısınız. Ayrıca programları çalıştırabilir, kapatabilir ve hatta sistem ayarlarını bile değiştirebilirsiniz. Bu modda özellikle sorun giderme için tüm imkânlar sağlanıyor. Yani uzak bilgisayarı sanki karşısındaymış gibi kullanabiliyor ve evinizin sıcaklığından vazgeçmeden arkadaşlarınıza yardımcı olabiliyorsunuz.

8- Dosyalara erişin
Evde unuttuğumuz o önemli dosyaya erişmek için öncelikle diğer bilgisayarı kontrol eden pencereleri kapatın. “Uzaktaki Bilgisayarı Kontrol Et” başlığı altındaki “Dosya aktarımı” şıkkını seçin ve “Karşıdaki kişi ile bağlantı kur”a tıklayarak oturum açın. Sağ sütundan unuttuğunuz dosyanın konumunu açın ve dosyayı seçin. Sonra “Aktar” düğmesine tıklayın ve dosyanın dizüstü bilgisayarınıza kaydedilmesini bekleyin.

Teknolog.com - Radikal - 22.05.2013
Kullanıcı küçük betizi
mimoza777
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Sal Haz 18, 2013 10:54

Re: Bilgisayarınıza heryerden erişin

İletigönderen 1801 » Pzt Kas 04, 2013 13:10

Tabiki karşıdaki pc nin açık olması gerekiyor. Bu uygulama zaten windowsun içinde uzaktaktan yardım olarak mevcut. Ama eğer karşıdaki pc kapalı ise o başka. Zaten rivayetlere göre bilgisayarınız kapalı iken kamera aygıtı takılı ise sizi görebiliyorlarmış. E görüyorlarsa mikrofondan da dinleyebilirler. Bu işler zor işler yani karşı bilgisayar kapalı ise mortingen shtraize durumu.
Kullanıcı küçük betizi
1801
Üye
Üye
 
İletiler: 14
Kayıt: Pzr Şub 08, 2009 11:19

Re: Bilgisayarınıza heryerden erişin

İletigönderen Güncelolsun » Cum Kas 23, 2018 16:12

Bilgisayarın açık olması gerektiğini ve arka planda olsa programın çalışması gerektiğini unutmayın tabi :D
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43


Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x