Bir Millet Uyanıyor (1966) XviD

Bir Millet Uyanıyor (1966) XviD

İletigönderen Balasagun » Sal May 07, 2013 13:40

BİR MİLLET UYANIYOR

Yıl; 1919. I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı orduları her cephede yenilmiş, çökmüş ve dağılmış.. Türk milleti senelerce sürmüş harplerde sayısız evlatlarını vere vere yorgun, fakir ve ümitsiz düşmüş. Aciz ve korkak saray idaresi tarihi şan ve şeref dolu bir milletin asla kabul etmeyeceği bir mütarekeyi imzaya boyun eğmiş... Harbin galipleri mütareke şartlarına uymuyorlar. Bir vesileyle donanmaları İstanbul’da… Adana vilayetimiz; Fransızlar, Urfa, Maraş, Antep; İngilizler tarafından işgal edilmiş. Konya’da İtalyan askerleri... Ve sonunda 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusu İzmir’e ayak basıyor. Bir vatan parçalanmak isteniyor. Bir millet yok edilmek isteniyor. Bir millet kan ağlıyor ve BİR MİLLET UYANIYOR.

Evet, Bir Millet Uyanıyor. Türk’ün dünkü uşakları nasıl bir ateşin üstüne bastıklarının farkında değillerdi. Gözleri dönmüş, ağızları köpürmüştü. Ve kararlı bir işgal ordusu gibi değil, vahşi bir istila sürüsü gibi hareket ettiler. Tarih dolu bir milletin bayrağına saygı göstermesini bilmediler. Yağmaya ve katliama giriştiler. Yaktılar, yıktılar, talan etiler yetmedi, beşikteki masumdan secdedeki mümine kadar önlerine gelen insanın kanına girdiler. Öldürdüler, öldürdüler, öldürdüler… Mübarek Türk anasının iffetine, el değmemiş Türk kızlarının ırzlarına tecavüz ettiler. Minarelerden göklere dua yerine, sanki hıçkırıklar yükseliyordu. Evet, Türk milleti zulmün önünde eğilmezdi. Ölmeyi göze alırdı ama uşaklarının uşağı olamazdı. Bu milletin istiklal ateşi sönemezdi. Son ferdi, son kurşunu atarak ölmeden bu vatan düşmanın olamazdı. Bu millet nice savaşlar vermiş, nice kahramanlar yetiştirmişti. Gene de yetiştirecekti. Yurdun her karış toprağından gür başak gibi kahramanlar fışkırdı o kara günlerde. Hikâyemiz bu nice sayısız kahramanlardan bir avuç kadarının şanlı destanıdır.

Resim

ResimYönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Sadık Şendil
Eser: Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu

Oyuncular: Kartal Tibet, Tugay Toksöz, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Ahmet Danyal Topatan, Münir Özkul, İhsan Yüce, Önder Somer, Atıf Kaptan, Şeref Gedik, Nezihe Güler, Sevda Nur, Suna Selen, Zuhal Üstüntaş

İndir:
:arrow:

Parça I
Parça II
Parça III
Parça IV
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3523
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Şu dizine dön: I. Millî Mücadele ve Çeteciler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x