Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

Diğer kategorilere uymayan başlıkları burada paylaşabilirsiniz

Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

İletigönderen gunceakay » Pzt Ara 04, 2017 13:08

Resim

Birikimlerinizi borsada değerlendirmek için öncelikle işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Eğer bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olursanız başarılı yatırımlar yapabilirsiniz. Para kazanmanın ilk kuralı da budur. Eğer borsa nasıl oynanır bilmiyorsanız ya hiç bu işe bulaşmayın ya da bilgi ve deneyim edinmenin yollarını arayın.

Şimdi sizlere borsa hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli ipucundan bahsetmek istiyorum:

Borsada Sadece Hisse Senetleri Yoktur

Resim

Borsaya dışarıdan bir gözle bakıldığında sadece hisse senetleri görülüyor olsa da piyasada işlem gören onlarca yatırım aracı vardır. Dövizler, emtialar, tahvil, bono, hisse senedi gibi enstrümanlar borsanın temel yatırım araçlarından bazılarıdır. Bunlara ek olarak, türev araçlar da denilen ve vadeli ya da opsiyon işlemlerinin yapılmasını mümkün kılan futures, forward ve opsiyon sözleşmeleri de borsada yer almaktadır.

Tüm bu yatırım araçları hakkında bilgi veren Borsa Nasıl Oynanır blogu yatırımcı dostudur. Takip etmenizi öneririz.

Borsada Hangi İşlemler Yapılabilir?

Resim

Borsada yapılan yatırım işlemlerini genel olarak vadeli ve spot piyasa işlemleri olmak üzere iki ana gruba ayırmak mümkündür. Spot adı verilen piyasada işlem gören her yatırım aracı ile kısa vadeli yatırımlar yapılabilmektedir. Emtia adı verilen araçlarla ise uzun vadeli olarak güvenli yatırımlar yapmak mümkündür. Yapılan borsa işlemleri ile kar elde etmek için öncelikli olarak bilmeniz gereken ise bu yatırım araçları ile nasıl işlem yapılacağıdır.

Borsa Neden Hisse Senetleriyle Anılır?

Resim

1400’lü yıllarda, tüm dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği dönemde hisse senetleri ilk defa ticari işlemlerde kullanılmaya başlandı. Bu ticari işlemler ilk başlarda sokak köşelerinde, kahvehanelerde yapıldı; fakat işlem hacminin artması ile birlikte kayıt altına alınması gereksinimi doğdu. Böylece bahsi geçen işlemler borsa binalarına taşındı. Bu nedenle de borsa denildiği zaman akla ilk önce hisse senetleri gelir.

Hisse senetleri, borsadaki en büyük işlem hacmini oluştururlar. Borsa yatırımcıları arasında hisse senetleri, yüksek likiditesi nedeniyle en yüksek kazancı getiren yatırım araçları olarak görülürler. Fakat borsada işlem gören hisse senetleri de kendi içlerinde çeşitli gruplara ayrılmaktadır.

Borsada Yüksek Kazanç Elde Etmek

Resim

Borsada yüksek kazanç elde etme konusu, belki de hemen herkesin merak ettiği en önemli noktadır. Nasıl yüksek kazanç sağlanacağını bilmek isteriz ki bu öyle kolay bir konu değildir. Çünkü birçok noktanın birleştirilmesiyle olabilecek bir durumdur. Yüksek kazanç elde edebilmek için teorik bilginizden psikolojinize kadar birçok durum öne plana çıkmaktadır.

Amacınız borsadan yüksek kazanç elde etmekse kendinizi iyi bir şekilde geliştirmekle işe başlamalısınız. İyi bir deneyim kazanmalı ve portföyünüzü doğru bir şekilde oluşturmalısınız. Portföy nasıl oluşturulur buradan öğrenebilirsiniz. İyi bir piyasa takipçisi olmalı, analizler yapmalı ve belli bir strateji üzerinden ilerlemelisiniz. Kısaca borsa hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmalı, bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz.

KAYNAK
Kullanıcı küçük betizi
gunceakay
Üye
Üye
 
İletiler: 22
Kayıt: Pzt Kas 20, 2017 18:33

Re: Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

İletigönderen Güncelolsun » Pzt Kas 19, 2018 10:41

Çok güzel bilgiler aktarmışsınız risk almak istemeyip giremiyoruz şu piyasalara bir türlü ama :D
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43

Re: Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

İletigönderen Kudret52 » Cmt Ara 15, 2018 13:26

Güncelolsun yazdı:Çok güzel bilgiler aktarmışsınız risk almak istemeyip giremiyoruz şu piyasalara bir türlü ama :D


Katılıyorum, para piyasalarına nazaran emlak piyasası daha az riskli geliyor bana. Emlak piyasasında olasılıkları ölçmek borsaya göre daha kolay, değerlendirmelerini doğru yapıp risksiz bir bölgede yatırımını yapmak da her zaman kazançlı. Dünyayı her dakika takip etmeli, en risksiz bölgeleri tahlil etmeli, mesela günümüzde revaçta olan yerler şöyle. Bütçe hazırlamak için de bir dünya seçenek var, bir dünya yatırım stratejisi var. Emlak piyasasında ipler daha çok yatırımcının elinde bence.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Kullanıcı küçük betizi
Kudret52
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Cmt Ara 15, 2018 13:06
Konum: İstanbul

Re: Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

İletigönderen dixontarave » Prş Nis 28, 2022 16:39

bu harika)
Kullanıcı küçük betizi
dixontarave
Üye
Üye
 
İletiler: 3
Kayıt: Cum Şub 04, 2022 1:07

Re: Borsa Nasıl Oynanır Bilmek İsteyenlere İpuçları

İletigönderen amaretosdefractor » Cum Nis 29, 2022 17:29

Merhaba. Çok ilginç bilgiler ve yazı için teşekkürler. Kısmen hayatın diğer alanlarına da uygulanabileceğini düşünüyorum. Veya örneğin https://giris-betwinner.com/ gibi hobi alanları. Borsadaki gibi çalışması gerektiğine eminim, bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kullanıcı küçük betizi
amaretosdefractor
Üye
Üye
 
İletiler: 5
Kayıt: Cum Nis 29, 2022 17:28


Şu dizine dön: Diğer

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x