Borsada Yeni Yatırım Yapmaya Başlayacakların Bilmesi Gerekenler

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Borsada Yeni Yatırım Yapmaya Başlayacakların Bilmesi Gerekenler

İletigönderen derinnacar » Çrş Mar 21, 2018 15:25

Resim

Yatırım yapmak isteyen kişiler için ülkemiz şartlarında en uygun yer, borsa olarak görülebilir. Çünkü forex piyasasının eski cazibesi kalmadı ve giriş yapabilmek için en az 50 bin liranız olması gerekiyor. Bu kadar paranız olsa bile 1’e 10 oranındaki kaldıraç sizi memnun etmeyebilir. Bu nedenle de borsa veya daha farklı yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Bir altın yatırımcısı için düşünecek olursak; kuyumcular, bankalar ve borsada vadeli işlemler yapıldığını söyleyebiliriz.

Eğer siz de borsada yatırım yapmaya karar verenlerdenseniz bilmeniz gereken birkaç önemli konu bulunmaktadır. Şimdi sizlerle bu konuları paylaşmak istiyoruz:

Borsaya Başlamadan Piyasayı Tanıyın!

Resim

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk konu, nerede işlem yaptığınızı iyi bir şekilde anlamış olmanızdır. Bunun için de borsa nasıl oynanır öğrenmeniz gerekmektedir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız. Elbette internette küçük bir araştırma ile büyük bir adım atmış olabilirsiniz. Çünkü internette yapacağınız araştırmalar sayesinde borsa hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin; Borsa Nasıl Oynanır Adım Adım Anlatan Rehber başlıklı bu yazı işinizi kolaylaştıracaktır.

Borsayı tanımak için sürekli araştırma yapmalı ve karşınıza çıkan yabancı konuları da tek tek öğrenmelisiniz. Bu şekilde borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini kısa sürede anlayabilirsiniz. Hangi enstrümanlarla nasıl işlemler yapacağınızı ve altın yatırımının hangi şekillerde yapıldığını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Piyasa Takip Etmeyi ve Analiz Yapmayı Öğrenin!

Resim

Borsada işlem yapmanın en temel kuralı, piyasa takibi ve analiz yapmaktır. Kendinizi bu iki konuda geliştirirseniz kısa sürede, fiyat hareketlerini değerlendirmeye ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bu konuların karmaşık ve anlaşılmaz olduğunu düşünerek, gereksiz olduklarına kendinizi inandırırsanız muhtemelen kaybedersiniz. Bu nedenle hem piyasa takip etmeyi hem de analiz yapmayı öğrenmelisiniz.

Analizleri öğrenebilmek için yine internette araştırmalar yapabilirsiniz. Hem teknik hem de örnekli olarak bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube gibi video platformlarını ziyaret ederek, bilgi edinmeniz için hazırlanmış olanlara ulaşabilirsiniz. Demo hesapları da kullandığınız zaman bu iki önemli konuyu, tüm detaylarıyla risk almadan öğrenmiş olursunuz.

Portföy Oluşturun

Resim

Borsada işlem yapacaksanız portföy oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tüm paranızı tek bir enstrümanla değerlendirmek yerine bir portföye yatırmanız gerekmektedir. Çünkü tek bir yatırım aracı ile işlem yaptığınız zaman kaybetme riskiniz yüksektir. Ama birkaç farklı enstrümanı portföyünüzde bulundurduğunuz zaman, tüm paranızı kaybetme ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Kendinizi Borsa İşlemlerine Hazırlayın

Resim

Yatırımlara başlamadan önce bilmeniz gereken bir diğer konu, psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamanız gerektiğidir. Heyecanınızı yenmeli, kaybetme ihtimalinizi düşünmeli, sakin kalmalı ve acele etmeden işlemlerinizi gerçekleştirebilmelisiniz. Eğer acele eder ve meydana gelen fiyat hareketleri karşısında sakin kalamazsanız muhtemelen yanlış karar verirsiniz. Sonucunda da kaybedersiniz.

Psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamanız son derece önemlidir. Objektif karar verebilmek, piyasayı mantıklı bir şekilde yorumlayabilmek ve risklerin bilincinde olarak işlemlerinizi gerçekleştirmek size her zaman daha iyi bir kazanç sunacaktır. Bu nedenle bilgilerinizden emin olun ve doğru kararlar verdikten sonra yatırımlara başlayın.

Kaynak: http://www.altintahminleri.com/borsada- ... erekenler/
Kullanıcı küçük betizi
derinnacar
Üye
Üye
 
İletiler: 59
Kayıt: Pzt Tem 25, 2016 14:03
Konum: Ankara

Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x