Bu filmi izlerken Türkiye'nin yıllar içinde ahlaki açıdan hiç değişmediğini görüyoruz. - Film değil sosyolojik bir tezdir.

Bu filmi izlerken Türkiye'nin yıllar içinde ahlaki açıdan hiç değişmediğini görüyoruz. - Film değil sosyolojik bir tezdir.

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzt Nis 25, 2022 21:47

Namuslu, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve başrolünde Şener Şen'in oynadığı 1984 yapımı filmidir. > Namuslu, hem verdiği mesajla , hem de bu mesajı işleyiş biçimi bakımından önemli dönem filmlerinden biri sayılır Bu film Günümüz içinde geçerli.
Resim
Eğer bu film Hollywoood yapımı olsa bugün tarihin en iyi filmlerinden olarak gösterilirdi. hem devleti Yöneten vurguncu hırsız yöneticiler hem Ahlaksız toplumu eleştiren, içeriği gerçeklerle dolu olan müthiş bir hiciv.

Bu filmi izlerken türkiye'nin yıllar içinde ahlaki açıdan hiç değişmediğini görüyoruz. bu kokuşmuş toplumda paran kadar itibar görürsün. paranın nasıl elde edildiğinin hiçbir önemi yoktur. hırsız olsan bile. özal yozlaşmasını muhteşem yansıtır (bkz: benim memurum işini bilir) imkanını bulduğu her an yozlaşma, çalma çırpmaya yönelecek, haysiyeti olmayan insanımızın bolluğunu hatırlatır. akp denen yapının şu ana kadar ayakta kalmasının tek sebebi de budur. 40 yıl geçecek bu filmin yapılması üzerinden neredeyse ama hala böyle insanlarla dolu bu toplum maalesef.

Yani çalmayan, rüşvet almayan ve kuru devlet memuru maaşı ile geçinmeyen mutemet ali rıza bey, soyulma anına kadar odacısından çaycısına, öz oğlundan apartman kapıcısına kadar hor görülür, hatta insan muaemelesi görmez bile.

bir çok mesajın Toplumun gözüne sokularak verilmek istenmesine rağmen, nedendir bilinmez, hiç sırıtmadığı film. kuşkusuz bu topraklarda yaşayan ve buranın havasını soluyan insanların tam olarak anlayabileceği bir film.

Namuslu > Türkiye'yi ve Türk insanını anlatıyor. bu filmi sadece çekildiği dönem ile de sınırlandıramayız. tarihin her dönemine (elbette günümüze) çok rahat uyabilecek bir hikaye.

çürümüşlüğün bizi yutup, tüm iyi niyetimizi nasıl söndürdüğünü anlatan çok acı bir hikaye aslında. türk sinemasının şüphesiz en traji komik filmi. belki de içerdiği mizahtan ötürü asıl vurguladıkları biraz görmezden geliniyor. Türk sinemasında bu denli toplumun her kademisini keskince eleştiren film.

Çaya kahveye de zam isterim..vatandaşı soyun soyabildiginiz kadar!
okuyup da eşek olacağına baban gibi. baban gibi çal, hırsız ol ki itibar göresin!

Şu an izliyorum on numara beş yıldız film.
Her oyuncu neredeyse oscarlık oynamış. ''çalmadın da ne diye terfi ettirdiler seni'' hala geçerliliğini koruyan ve muhtemelen de uzun süre geçerliliğini koruyacak olan bu repliğe sahip olan film.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1348
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Bu filmi izlerken Türkiye'nin yıllar içinde ahlaki açıdan hiç değişmediğini görüyoruz. - Film değil sosyolojik bir tezdir

İletigönderen amaretosdefractor » Pzr May 01, 2022 16:03

Merhaba. Ne yazık ki, bu filmi hiç görmedim. Birisi bana kısaca bunun neyle ilgili olduğunu ve neden bu kadar doğru olduğunu düşündüğünüzü söyleyebilir mi? Sadece çok net değil ve net olmadığında konuşma sırasında herhangi bir sorun olmayacağını açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Çok uzun zaman önce burada uğraşmak zorunda kaldığım benzer bir an buldum https://giris-betwinner.com/.
En son amaretosdefractor tarafından Sal May 03, 2022 21:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
amaretosdefractor
Üye
Üye
 
İletiler: 3
Kayıt: Cum Nis 29, 2022 17:28

Re: Bu filmi izlerken Türkiye'nin yıllar içinde ahlaki açıdan hiç değişmediğini görüyoruz. - Film değil sosyolojik bir tezdir

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzr May 01, 2022 17:51

Sevgili İlteriş'e ve çok değerli Güncel Meydan'ın tüm yazarlarına ve okurlarına mutlu ve kutlu bayramlar
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 1197
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x