Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

Sitemiz hakkındaki öneri ve şikayetlerinizi buradan bildirebilirsiniz...

Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Deli Haydar » Cmt Tem 24, 2010 2:55

Yakınıyorum...
Sesimi herkes duysun istiyorum!

Bu sitedeki "sol ve sosyalist bakış açısı" yaymacasından yakınıyorum!

Efendim, birileri tutuyor birilerine, okunacaklar listesi sunuyor! Ancak o birileri -neden ise- önderleri, oluşumları ve amaçları ile ilgili kendilerine yöneltilen savları -okur-yazar olmalarına karşın- iki satırda savuşturamıyorlar bir türlü!

Savlar ortada!
Yanıt yok!

Öncelik ile belirtmek isterim ki, bugüne kadar yazılmış yazgıya sözümüz yok...
Bizimki -Allah'ın izni ile- bugüne ve bundan sonrasına...

Şuradan dolanalım yakınma konumuza: Firavundan da eski zamanlardan beri, birileri insanlığı "yol"dan çıkarmaya çalışmaktadır. Bunun için de kullandıkları yöntem, bir olan gerçeği gölgelemek için ikilik çıkarmaktır. Ancak gerçek ve varlık birdir: Dolayısı ile ikilik, geçici bir yanılsamadır. O yüzden bize düşen, dayatılan bu sanal ikilik yanılgısından sıyrılarak, alemi yaratan vicdanımız ve aynalaştırdığımız bilincimiz ile birliğe ulaşmaktır. Konu üzerine düşünmek isteyen sazımıza-sözümüze bakabilir...

Sosyalizm'i konunun uzmanları anlatsın...
Kapitalizm de komünizm de aynı kaynaktan çıkan iki düşüncedir:
Cennet öncesi cehenneme açılan kapının ağzındaki iki dikeçtir.

Kapitalizm kişiyi bencillik ve yararcılığa iter. Ulusları toplumlara; toplumları aşiretlere; aşiretleri ailelere; aileleri de bireylere bölmekten çekinmez. İnsan ölmüştür, yalnızca müşteri-tüketici yaşar. Onlar da tükettikleri kadar yaşar!

Birey yalnızdır ve yolunu bulması gerekmektedir! Sorgulama yoktur...
Afyon paradır... Para dindir... Din afyondur...

Komünizm ise, yaradanın yeryüzündeki gölgesi olan insanı "orak-çekiç sallayıcısı" yapıverir. İşçilik zordur, işçi yoksuldur. Ona, "yönetenlerin işine gelecek işsel bir bilinç" vermek gerekir. İnsanları sınıf sınıf bölebilme yetisine iye olanlar, çarkların başındakine: "Kura çektik, işçi sınıfı sana çıktı!" derler ve kendilerine "sınıfları"nda başarılar dilerler...

Onlar işçidir ve işçi kalmalıdırlar! En azından "bu zamana kadar öyle idi" diyelim. Varoluşa baktığınıza ana öge, emek değil yaşamdır! Kutsal olan odur! İnsanın kol gücü ile verdiği emek, yüklü bir karıncanınkinden ya da bir sarmaşığın yaşama tutunur iken verdiği emekten farklı değildir!

Burada da sorgulama yoktur. Ve bu kez afyon olan, "din afyondur" sözüdür!

Sosyalizm, komünizm, ülkücülük, dincilik... Bunların hepsi, ülkemiz için zamanını doldurmuş ve sırları dökülmüş kavramlardır. "Ben ne devrimci, ne de ülkücüyüm: Benim ülküm devrimdir" desem, bana kim ne diyebilir! Beni kim nereye sığdırabilir!

Bugün bu ülkeyi kurtaracak yalnız ve yalnızca adını Gazi Kemal Atatürk'ten alan Kemalizm'dir!
Cumhuriyetçiliktir! Devletçiliktir! Devrimciliktir! Halkçılıktir! Laikliktir! Ulusalcılıktır!

Bunun dışında bir "izm"den söz edenin niyetinden, haklı olarak kuşku duyarım.
Bu bağlamda, burada yapılan particilik ve ithal ikilikler beni son derece rahatsız etmektedir.

Derdimiz devlet midir, yoksa siyaset mi!
Unutulmamalıdır ki: Devlet siyaset ile değil, kan ile irfan ile; devrim ile kurulur ve gerektiğinde korunur!

Sosyalizm zırvaları sıkan sınıf sınıf insan yığınlarına, şunu demek boynumuzun borcudur:
Bizim ülkümüz ayrıcalıksız, sınıfsız ve kaynaşmış bir yurttaşlar topluluğu ile kimsesizin kimsesi olan gerçek devleti yeniden yaratmaktır!

Bizim bayrağımız ne tek yıldız, ne de üç-hilaldir! Ay yıldızdır!
Ne adımız vardır, ne de sanımız: Bizler yalnızca Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyızdır!
Bizi biz yapan, bizi birbirimize bağlayan budur!

Konu çok uzundur; derindir ve en önemlisi de baldan tatlıdır... Çok dallanmadan tadında kesmek gerekir... Yoksa bazı arkadaşların, başlarını sokacakları ikinci yuvalarını yapmak, işten bile değildir.

Yaradan'ı aracısız bilme çabasına "tasavvuf" denir... Ki kendini bilmek gerekir!
Bir ülke kurup da, yapıtını tüm alçakgönüllüğü ile halkına bırakanı aracısız bilme çabasına ise "ahite vefa" denmelidir...

Güncel Meydan'da artık bir karar verilmelidir:
Sosyalizm... Sol... Sağ... İşçi Partisi... HEPAR...
Perinçek... İnönü... Ecevit... Siyaset... Ve diğerleri mi...

Yoksa -yalnızca ve yalnızca- bizi biz yapan değerler mi!

Aşık, dert çekmeyen dert kıymetin' bilemeyeceğinden, derdini dertsiz insana anlatmaz...
Bizim derdimizi dert eyleyenlere, yine Aşık söylesin sözü:

Veysel sapma sağa-sola:
Sen Allah'tan birlik dile.
İkilikten gelir bela...
Dava insanlık davası!
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen maydonos » Cmt Tem 24, 2010 5:16

Lutfen yazdiginiz yaziyi biraz daha dusunerek yazmanizi rica edecegim.

Neden? vatanini, milletini seven ve kendi adima konusuyorum tabi, Ataturkcu ne sagci ne solcu olan bir insanim.

Ama yazdiklarinda cok yanlis kavramlar var ve biraz fasistce bir yazi olmus.

Ornegin; ulke bayragi ile parti bayragini karistirmissiniz gibi. Ayrica bu "ikinci yuva" meselesini biraz acmanizi rica ediyorum. Kimi nereye yolluyorsunuz.

Kolay gelsin.
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen İrfan Tuna » Cmt Tem 24, 2010 12:22

Bilimsel literatürde kapitalizm; üretim araçlarının sermaye sınfının elinde olduğu bir düzendir. Üretim araçlarının mülkiyetini elinde tutan kapitalistler, üretim araçlarına sahip olmayan ve kapitalistlere emeğini satarak yaşamını sürdüren emekçi sınıfların emeğini sömürerek sistemlerinin ve kendi varlıklarının devamlılığını sağlarlar.

Sosyalizm ise, üretim araçlarının toplumsal mülkiyetini öngören bir sistemdir. Sosyalizmin ilk ve uzun deneyimi Sovyetler Birliği'nde yaşanmış, ancak yaşanan bu deneyim bir süre sonra sapmaya uğrayarak, ortaya çıkan bürokrasi eliyle üretim araçlarının özel mülkiyetine olanak sağlayan kapitalizme geri dönüş sürecine yol açmış, başarısızlıkla sonuçlanmıştır.. Ama buradan pek çok dostumuzun içine düştüğü bir yanılgıya dikkat çekmeden geçmeyelim. Sovyetler Birliği deneyiminin başarısızlıkla sonuçlanmış olması asla üretim araçlarının toplumsal mülkiyetini öngören Sosyalizm'in tarih sahnesinden çekilip gitmesi değildir. Bugün Küba, yeryüzünde Sosyalizm uygulamasının en güzel örneğini veren bir ülkedir. Hugo Chavez'in Venezüella'sı, Sosyalizm yolunda emin adımlarla ilerleyen bir başka ülkedir. Komünist Parti tarafından yönetilen Çin, Kemalizmin karma ekonomi modeli anlayışıyla Sosyalist sistemin altyapısını sağlam biçimde hazırlayan bir başka ülkedir.

Yani dünyamızdaki toplam insan nüfusunun neredeyse yarısından fazlasının hakim olduğu bir coğrafyada Sosyalizm varlığını insanlık geleceğine damgasını vuracak biçimde sürdürmektedir...

Komünizm'e gelince. Komünizm, sınıfların olmadığı bir düzendir. Komünizm, soayalizmin tam anlamıyla insanlığı bencillikten ve sınıflardan arındırmasından sonra, belki de yüzyıllar sürecek bir sürecin sonunda kurulacak olan bir düzendir. Ne Sovyetler Birliği'nde yaşanan deneyimin, ne de dünyada şu anda yaşanmakta olan Sosyalizm deneyimlerinin Komünizm olarak adlandırılmaları mümkün değildir.

***

Orak ve Çekiç, işçiyi ve köylüyü temsil eden simgelerdir. Soğuk Savaş yıllarında ABD'nin Sol'u ve Sosyalizm'i hedef alan yalan makineleri, emekçiyi temsil eden bu simgeleri de kitlelere bir öcü gibi göstermeyi başardı ne yazık ki. Ve ne yazık ki günümüzde bu simgeleri Sol adına istismar eden kimi başıbozuk gruplar olduğu gibi, bu simgelerden rahatsızlık duyan vatansever dostlarımız da var...

Kemalizm'e gelince. Kemalizm bizim onurumuz. Feodal toplumun toprak ağalığını, aşiretlerini, tarikatlarını tasfiye ederek ülkemizi çağdaşlaşma yolunda ilerletmemizin en büyük yol göstericisi. Günümüzde Kemalizmle sorunu olanın, ülkemizin bağımsızlaşmasıyla, özgürleşmesiyle, çağdaşlamasıyla da sorunu var demektir.

Hele de içinde bulunduğumuz şu koşullarda Kemalizme düşman olanın yolu, mutlaka emperyalizmle bütünleşir, emperyalizm uşaklığına çıkar.

Sevgili Haydar kardeşim bu konu başlığını açtığı ve sitemizi de bu konuda bir karar açıklamaya çağırdığı için kendi adıma bu görüşlerimi dile getirme ihtiyacı duydum.

Ülkemizin bir milli ve gayri milli ayrışmasıyla yüzyüze olduğu şu dönemde Güncel Meydan sitemiz; ülkücüsü devrimcisiyle, kemalisti sosyalistiyle ülkemizin tüm vatansever güçlerine kendilerini ifade etme olanağı sağlayarak onları vatanseverlik paydasında birleştiren çok yararlı bir işlevi yerine getirmektedir.

Güncel Meydan; ortak paydası vatanseverlik olan tüm güçleri bir potada birleştirmektedir. Bizleri birleştirecek olan da aramızdaki farklılıkları ayrışmaya dönüştürmek değil, ortak yönlerimize vurgu yapmaktır.
Uyanacağız, uyandıracağız... Bilinçleneceğiz, bilinçlendireceğiz... Ne ülkemizin , ne de bölgemizin zenginliklerini küresel haramilere ve onların uşaklarına yağmalatmayacağız, soydurtmayacağız... ENİNDE SONUNDA ALİ KEMALLER DEĞİL, MUSTAFA KEMALLER KAZANACAK...
Kullanıcı küçük betizi
İrfan Tuna
Üye
Üye
 
İletiler: 1059
Kayıt: Pzt Nis 06, 2009 12:23

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Mustafa Recep » Cmt Tem 24, 2010 14:02

''Bizim ülkümüz ayrıcalıksız, sınıfsız ve kaynaşmış bir yurttaşlar topluluğu ile kimsesizin kimsesi olan gerçek devleti yeniden yaratmaktır!''


YAŞASIN!

Haydar beyi komünist yaptık... bir farkla komünizmin son evresinde devlet çözülür...

Kuzum siz bunları tartışmayı en iyisi bırakın Güncel Meydan sitesinin çizgisi bellidir,

içinde bir çok öğe barındırmaktadır,

herkesin fikirleri farklıdır, herkes istediği fikri dile getirmekte serbesttir ha! bazı hususlarda kırmızı çizgiler mevcuttur, o konuda Türk-Kan ve Ram'in müdahalle hakkı saklıdır. ;)

Güncel Meydan Kemalist modeli savunan ve ülkesinin kötü gidişatını görüp insanları uyarmağa uyandırmağa çabalayan kimselerin bulunduğu - biraz yağcılık olacak ama hak ediyor- bence forum siteleri içerisinde en sağlam donanıma sahip kayda değer işler yapan bir oluşumdur.

Burada ben dahil hiçkimsenin sosyalizm propagandası yaptığını sanmıyorum, buradaki bir çok yazar bazı şeyleri kavramış insanlar, bizler burada - en azından ben- fikirlerimizi başkalarıyla paylaşmak, fikir alış verişinde bulunmak için ve bilmediklerimiz öğrenmek, farklı bakış açılarını görüp -Ram'a sevgilerle-, değişik biçimlerde gelişmeleri analiz etmek için bulunuyoruz.

Elbette çağımızın hakim sistemi olan kapitalizm taraftarları olduğu gibi sosyalizm taraftarlarıda olacaktır. Bu iki kavram iyi ve kötü diye sınıflandırılamaz. Sizin 'cehennem vb.' uçuk söylemlerinizi kullanmak istemiyorum kaldı ki entellektüel tartışma açısından bu konulara vakıf olmadığınız görüşündeyim. Yanlış anlamayın bu bir ön yargı olabilir fakat yukarıdaki yazıyı okuduğumda kendimi gülmekten alamadım.

Değerli Haydar Bey,

siyasi kişilikler, kurumlar, oluşumlar, ideolojiler vs.ler elbette buralarda savunulacak yeri geldiğinde eleştirilecektir, ancak bu tür tartışmaların vs. lerin şu günlerde sitenin gündeminde çokça yer tutmaması gerekir. Öyle ki asıl dikkatimizi vermemiz gereken yerler bellidir. Sevgili Banu Avar'ı yazıları yol gösterme açısından son derece belirleyicidir.

''neden bu sitede sol ve sosyalizm yaymacası çokça'' diye sormuşsunuz, yani böyle bir soruyu sorma nedeninizi anlamış değilim, ben yazınızdan ve bu sorunuzdan 'sosyalizm'e karşı biri olduğunuzu görüyorum ki olabilir. Bende komünist değilim zaten ama olabilirimde.

İrfan ağabey de gerekenleri söylemiş aslında...

Bakınız çokça yazdığınız kemalizm aslında nedir;

''Türk Devrimi'nin başlangıcından bugüne kadar yapılmış olan işler''*

* 9 Mayıs 1935 tarihinde CHP 4. Büyük Kurultayı'nda 'Kemalizm Prensipleri' tanımı


Kemalizm esas itibariyle bir düşünce sistemi değildir, Kemalizm bizzat pratiğin belirlediği bir takım ilkelerin bütünüdür. Buda bizlerin 'pratik teoriyi belirler' tezine uymaktadır. Kemalizm bir yoldur, yöntemdir bunu bir düşünce sistemi haline getirecek olanlar ise işte sizin bizim gibi Mustafa Kemal'in ülküsünü şiar edinmiş insalardır ancak bu pratiği teoriye dökerken şunu asla unutmamalıyız kemalizm bir arasız devrimler sistemidir ne diyor Gazi ''sürekli devrim''. Mao'da aynı şeyi söyler sürekli devrimler der. Komünist Çin'de bugün ilkokul kitaplarında Atatürk'ün, Lenin'in Mao'nun resimleri aynı sayfada bulunmaktadır bizde ise ellerinden gelse Atatürk'ün resimleri kaldırılacak.

Sosyalizm ve sol değerler bir ayrımcılık olmamıştır, bugün kemalizme burun kıvıran bir takım sol çevreler teorik bir takım söylemlere bağımlı kalmış adeta saplanmışlardır. Oysa Mustafa Kemal ''bugün güneşin doğuşunu nasıl görüyorsam yarın mazlum milletlerinde uyanışını öyle görüyorum'' diyerek ezilen ulusların yanında yer aldığını belirtmiştir. Kemalist yol, belli bir sınıfa bağlı kalmamakla beraber ilerleyen zamanlarda o arasız devrimler dediğimiz temel ilkesinden saptırılarak evirilmiştir. Bugünkü sancıların bir çok sebebi burada yatmaktadır. Oysa kemalist yolu uygulayacak kimseler gerçek devrimciler olsalardı kapitalizm belası ülkemizi asla esir alamazdı.

Kemalizm ile sosyalizmi ayrı birbirne karşı yöntemler olarak görmeniz teorideki bir takım eksikliklerinizden kaynaklanmaktadır, sosyalist yol bir sınıfı tutarak ilerleme iddiasındayken kemalist yolbütün bir halkı ezilen sınıf ilan ederek halkçı bir yolu izlemiştir. Buradan görmekteyiz ki iki yöntemde de bir ezen-ezilen kavramı vardır. Bu Leninizm'in bir ilkesidir. Kemal Paşa biz işçisinden sanayicisine kadar mazlum bir milletiz derken önce ülke bağımsızlığını ve refahını sağlamayı ön koşul olarak belirlemiştir. Bu yüzden Sovyetlerin komünizm uygulansın telkinkerine karşı çıkmıştır nitekim zaman bizleri haklı çıkarmış sovyet devleti stalinden sonra kapitalizme evrilmiş ve bir sovyet sosyal emperyalizmi halini almıştır. Gerçektende Kemalizm eğer sınıfsız ve üretilen değerlerin ortak bölüşüldüğü bir sisteme ulaşılacaksa bunu ulusların kendi öz değerleri ve dinamikleri ile sağlanacağını savunmuştur. Kaldı ki Çin'deki 'Çin'e özgü sosyalizm' söylemi gerçekte budur. Güney Amerika'daki Bolivarcı akımlar Kemalizm den başka birşey değildir.

Ama gelin görün ki bunu o saplantılı solculara anlatamadığımız gibi sizlere de kemalizmin düşünel ve tarihsel kaynaklarının bolşevizm, narodrizm ve fransız devriminde olduğunu öğretemedik.

Biraz okuyun, iyi gelir!
AMERİKANCI GENERALLER DEĞİL KEMALİST PAŞALAR İSTİYORUZ!
Kullanıcı küçük betizi
Mustafa Recep
Üye
Üye
 
İletiler: 417
Kayıt: Çrş Tem 09, 2008 13:11
Konum: sakarya

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Deli Haydar » Cmt Tem 24, 2010 14:05

maydonos yazdı:Lutfen yazdiginiz yaziyi biraz daha dusunerek yazmanizi rica edecegim.

Neden? vatanini, milletini seven ve kendi adima konusuyorum tabi, Ataturkcu ne sagci ne solcu* olan bir insanim.

Ama yazdiklarinda cok yanlis kavramlar var ve biraz fasistce bir yazi olmus.

Ornegin; ulke bayragi ile parti bayragini karistirmissiniz gibi. Ayrica bu "ikinci yuva" meselesini biraz acmanizi rica ediyorum. Kimi nereye yolluyorsunuz.

Kolay gelsin.
Size söyleyebilecek çok sözüm olmasına karşın -önceden belirttiğim gibi- size söylenecek laf kalmamıştır! Hala daha yakınmamdan yakınmanız ise oldukça anlamlıdır!

Düşünerek yazmam rica ediliyor; yanlış kavramlar var denip yanlışlar belirtilmiyor; "faşistçe bir yazı olmuş" geliyor ardından... Parti bayrağı ile ülke bayrağı karıştırılabilecek bir şeymiş gibi sunuluyor... Yeter! Kesin artık! Üslubunuzu** kullanmam ve kullanmayacağım!

*
maydonos yazdı:... ne sagci ne solcu olan bir insanim.
maydonos yazdı:Chp bana gore cok yetersiz bir parti.Ataturk un kurdugu parti diye oy veren cok.Solu ve sol dusunceyi de anlatamiyor korkuyor solculardan.Dolayisi ile tabanini red ediyor ve kaybediyor.Sag dusunceyide temsil eden tirla parti var zaten.
maydonos yazdı:Cindoruk'u hic dinledin mi? Ab ve diger dusuncelerinin ne oldugunu biliyorsan eger ne demek istedigimi anlamissindir. Daha gecen gun Ab hakkinda Gundem Ozel programinda konusuyordu. Eger sol alt yapidan gelen bir yurtseversen anlamis olman gerekir. Yok degilsen yine konu degistirirsin.
maydonos yazdı:liberal ekonomiyi savunan hic kimse solcu olamaz..o kim sol kim..Turkiyede sol kalmadiki kalmis olsaydi bu karafatmalar bu denli cogalirmiydi?ulkemiz boylesine peskes cekilirmiydi.Demirel dahi sikisinca ODTU diye feryad ediyor ama yok artik yok.sol kalmadi.Dsp ye git sen orayla birlesin.
maydonos yazdı:Bence tum sol partiler birlesmeli.Baska cozum yok.Yok kil tuy derken kaybeden biz oluyoruz..Sag ise cok cabuk birlesiyor.
maydonos yazdı:bir toplumda sag ve sol her zanman vardir.bu toplumun kacinilmazidir.
**
maydonos yazdı:Eskopadj eger bana diyorsan, sana soyleyecek sozum cok ama yazmayacagim daha fazla.

Cunku daha once yazdigim gibi herkesin dusuncesi sabit; belli bir yastan sonrada senin gibi sokak agzi kullananlar zaten cekilmiyor.

Ne yazdigimi biliyorum analiz yapmamami gerektirecek bir durum yoktur. Senin gibi yanar doner insanlarla isim olmaz. Zaman kaybisin benim icin. Onune yazi koyduk ve sen halen baska dunyada geziniyorsun.

Tum herkese kolay gelsin.
Sevgili İrfan Ağabey, sunduğunuz bilimsel yaklaşımınız için sağolunuz. Ancak maddenin varolmadığı, varoluşun yalnızca titreşimden oluştuğu bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra, bugün bizlere sunduğunuz bu "bilimsel gerçek" yazık ki geçerliğini yitirmiştir. Hakk'ın sözünü verdiği yeni bir güne doğru ilerler iken, bu kaotik yanılsamalardan sıyrılmamız gerekmektedir.

Gazi Kemal Atatürk bir ülke kurmuştur. Yalnızca kendi ilkelerini uygulayan bu adam kurduğu ülkenin ülküsünü de açıkça belirtmiştir. Ancak, bir zamanlar bunun unutturulacağını; ancak sapkınlığın bir dönem süreceğini; ülküye varışın Hint ve Mısır üzerinden dönerek gerçekleşeceğini de belirtmiştir. O yüzden bugün birileri hala benden-benim olamayan düşünceleri yaymaya kalkışır ise, ben de ona "hop arkadaşım" derim!

Bilim bugün bizi imlemektedir: Bize göre -yani sazımızda sözümüzde- bilim, kendini bilmektir.

Yeni bir çağın sınırında durur iken, işe bakın ki Türk'e kefen biçilebileceği düşünülmektedir! Bize düşen Hakk'tan aldığımız tin ile son sözü söylemek için titreyerek özümüze dönmektir. Bu bağlamda, olmuşu-olanı-olacağı kavrayabilmek; gerçeğe varabilmek için, sırrı meydana serilen içrek bilgiden nasibimiz kadarını almamız gerekmektedir.

Yarın, üretim araçlarının tanımı da, tüketim alışkanlıklarının sınırları da değişecektir.
O yüzden gezegene iki kutuplu düşünce düzeninden bakma yanılgısından, kendimizi bir an önce kurtarmalıyız. Gazi Kemal Atatürk'ün sözüne, kısacası özümüze ne kadar çabuk dönersek o kadar yeğdir.

Kemalizm'i herhangi bir düşüncenin öncülü görmek ya da basamağı saymak aymazlıktır, bilmezliktir: Bilinçli yapılmakta ise hainliktir!
İrfan Tuna yazdı:Ülkemizin bir milli ve gayri milli ayrışmasıyla yüzyüze olduğu şu dönemde Güncel Meydan sitemizülkücüsü devrimcisiyle, kemalisti sosyalistiyle; ülkemizin tüm vatansever güçlerine kendilerini ifade etme olanağı sağlayarak onları vatanseverlik paydasında birleştiren çok yararlı bir işlevi yerine getirmektedir.

Güncel Meydan; ortak paydası vatanseverlik olan tüm güçleri bir potada birleştirmektedir. Bizleri birleştirecek olan da aramızdaki farklılıkları ayrışmaya dönüştürmek değil, ortak yönlerimize vurgu yapmaktır.
Bizleri yıllarca yaftaladılar, böldüler, bölüştüler İrfan Ağabey. Demek istediğim budur.
Ben ne saltanat milliyetçisi, ABD tuzağı Türkeş'in ülkücüsü; ne de ABD'yi yönetenlerin öteki yemi olan komünist-sosyalist çığırtkanı ya da Mao'nun yoldaşı ya da Rabırtlı Ecevit devrimcisiyim!

Benim ülküm devrimdir; yükselmek ileri gitmektir! Benim için yüksekliğin sınırı yoktur!
Tüm gerçek vatanseverlerin artık ezberlerini bozarak, Gazi'nin ülküsü altında toplanması gerekmektedir! Kusura bakmayın ama bu çağrıya kulak asmadan, hala daha başka adlar ile çevrede dolananlar ün peşinde koşan budalalardır! Sonunu düşünenin kahraman olamayacağı gibi kılavuzu karga olanın da burnu .oktan kurtulamayacaktır!
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen profet » Sal Tem 27, 2010 22:26

Haydar Bey yazdı:Yakınıyorum...

Öncelik ile belirtmek isterim ki, bugüne kadar yazılmış yazgıya sözümüz yok...
Bizimki -Allah'ın izni ile- bugüne ve bundan sonrasına...

Konu üzerine düşünmek isteyen sazımıza-sözümüze bakabilir...

Sosyalizm'i konunun uzmanları anlatsın...
Kapitalizm de komünizm de aynı kaynaktan çıkan iki düşüncedir:
Cennet öncesi cehenneme açılan kapının ağzındaki iki dikeçtir.

Komünizm ise, yaradanın yeryüzündeki gölgesi olan insanı "orak-çekiç sallayıcısı" yapıverir. İşçilik zordur, işçi yoksuldur. Ona, "yönetenlerin işine gelecek işsel bir bilinç" vermek gerekir. İnsanları sınıf sınıf bölebilme yetisine iye olanlar, çarkların başındakine: "Kura çektik, işçi sınıfı sana çıktı!" derler ve kendilerine "sınıfları"nda başarılar dilerler...

Onlar işçidir ve işçi kalmalıdırlar! En azından "bu zamana kadar öyle idi" diyelim. Varoluşa baktığınıza ana öge, emek değil yaşamdır! Kutsal olan odur! İnsanın kol gücü ile verdiği emek, yüklü bir karıncanınkinden ya da bir sarmaşığın yaşama tutunur iken verdiği emekten farklı değildir!


Sosyalizm zırvaları sıkan sınıf sınıf insan yığınlarına, şunu demek boynumuzun borcudur:
Bizim ülkümüz ayrıcalıksız, sınıfsız ve kaynaşmış bir yurttaşlar topluluğu ile kimsesizin kimsesi olan gerçek devleti yeniden yaratmaktır!

Bizim bayrağımız ne tek yıldız, ne de üç-hilaldir! Ay yıldızdır!
Ne adımız vardır, ne de sanımız: Bizler yalnızca Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyızdır!
Bizi biz yapan, bizi birbirimize bağlayan budur!

Konu çok uzundur; derindir ve en önemlisi de baldan tatlıdır... Çok dallanmadan tadında kesmek gerekir... Yoksa bazı arkadaşların, başlarını sokacakları ikinci yuvalarını yapmak, işten bile değildir.

Yaradan'ı aracısız bilme çabasına "tasavvuf" denir... Ki kendini bilmek gerekir!
Bir ülke kurup da, yapıtını tüm alçakgönüllüğü ile halkına bırakanı aracısız bilme çabasına ise "ahite vefa" denmelidir...Beyefendi kusura bakmayin bir ricam olacak, lütfen yukarida yazdiginiz kapitalizmde komünizmde ayni kaynaktan cikmadir dediginiz cümledeki AYNI KAYNAGIN ne oldugunu aciklarmisiniz?

Bunlari aciklamak allahin izniyle mümkün olabilir belki!

Yazinizdaki bir cok mantik hatasina deginmiyorum, ayrica kavramlari kendinize göre yorumlamanizada bir sey demiyorum bunlari yapacak olsan yaziniza satir satir cevap yazmam gerek, sadece benim icin degil ama sizin icin önemli oldugunu düsündügüm bir kavrami düzelteyim.

Yaradani aracisiz bilme cabasina tasavvuf denmez, buyurun acin sözlükleri bir bakin bakalim tasavvuf neymis, bunu söyleyenler tasavvuf adi altinda örgütlenen cumhuriyet ve M.Kemal Düsmani dini yapilanmalarin kendilerini savunmasidir.
Kullanıcı küçük betizi
profet
Üye
Üye
 
İletiler: 4
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 15:53

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen kaanka68 » Sal Tem 27, 2010 23:40

[mod="Uyarı"]Kurallara uyunuz.[/mod]
Kullanıcı küçük betizi
kaanka68
Üye
Üye
 
İletiler: 90
Kayıt: Sal Eki 20, 2009 11:24

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Deli Haydar » Çrş Tem 28, 2010 0:02

Kusursuz kul olmaz Beyefendi.
Yanıtlamaya çalışayım...
profet yazdı:Beyefendi kusura bakmayin bir ricam olacak, lütfen yukarida yazdiginiz kapitalizmde komünizmde ayni kaynaktan cikmadir dediginiz cümledeki AYNI KAYNAGIN ne oldugunu aciklarmisiniz?
Haydar Bey yazdı:Firavundan da eski zamanlardan beri, birileri insanlığı "yol"dan çıkarmaya çalışmaktadır.
Bu sorunuzun yanıtını önceki iletimde kısaca vermiştim. Simgesel algılarındaki perdeler yüzünden "Allah" adından tüyleri diken diken olanlara, "aynı Kaynak"ın, "şeytan" olduğu yanıtını verir isem, umarım bizleri hor görmezler...

profet yazdı:Bunlari aciklamak allahin izniyle mümkün olabilir belki!
Bunları açıklayabilmemiz -Allah'ın izni ile- nasibimiz kadar olur Beyefendi.

profet yazdı:Yazinizdaki bir cok mantik hatasina deginmiyorum, ayrica kavramlari kendinize göre yorumlamanizada bir sey demiyorum bunlari yapacak olsan yaziniza satir satir cevap yazmam gerek, sadece benim icin degil ama sizin icin önemli oldugunu düsündügüm bir kavrami düzelteyim.
Keşke yazabilse idiniz de tartışmamız gerçekleştirmeye çalıştığım gibi bir temel üzerinden yükselebilse idi.

profet yazdı:Yaradani aracisiz bilme cabasina tasavvuf denmez, buyurun acin sözlükleri bir bakin bakalim tasavvuf neymis, bunu söyleyenler tasavvuf adi altinda örgütlenen cumhuriyet ve M.Kemal Düsmani dini yapilanmalarin kendilerini savunmasidir.
"Düzeltmeye çalışmışsınız ama, keşke dağınık bıraksaydınız" demenin dayanılmaz çekiciliğine karşın, düzeldiğim kadarı ile sizlere "iki çift kul sözü" söylemek istiyorum:

"Tasavvuf" sözcüğünün sözlük karşılığı, "İslam dininde varlık birliğini, kamutanrıcılığı temel düşünce olarak alan, felsefeye bağlı, gizemci bir özel inanış ve anlayış" biçimindedir. İçrek ve gizemci bir düşünce yapısı olan "tasavvuf", "kişinin kendini bilmesi" üzerinedir. Nefsini ölmeden önce öldüren kul için Allah ile arasındaki ilk ve son -kısacası tek- perde de aralanacaktır. Bir başka anlatım ile, yaratılmış kendini bildiğinde, yaradanını öğrenmiş olur...

Bir oluşun gizemini ve içrekliğini, nasibimiz kadarı ile dile getirmeye çalışır iken, böylesi düzeltmeler ile karşılaşmak bir şiiri getirdi uscuğuma:

Lampspring* yazdı:Beni doğruca anlarsan,
Uzak olursun hatadan.

Hiçbir şey, bu bir şeyden daha önemli değildir,
Ki her şey onda gizlidir.

Eğer en soylu meyveyi koparmak istersen,
Pişme, zaman ve sabır şarttır.

Çalışma ve zamandan yakınmamalısın,
Çünkü tohum ve metalin yavaş yavaş ve uzun süre pişmesi gerek,

Gün be gün, belki haftalarca.
Ve bu basit emekle,

Felsefenin birçok insana imkansız gelen
Tüm çalışmasını bulacak ve kusursuzlaşacaksın.

Onu gösterir ve başkalarının bilmesine izin verirsen,
Erkekler, kadınlar ve çocuklar seninle alay edecek.

Bu yüzden tedbirli ve ağzı sıkı ol.
O zaman sükunet içinde ve belasız yaşarsın.

Yalnızca komşunla değil,
Sana sanatı veren, onu gizlice bilmeni dileyen Tanrı'yla da.* 14. yüzyılda yaşamış Avusturyalı Mason

Sırrı ucundan fısıldayanlardan Feyzullah Çınar, ne söyler hem:
Derviş Kemal yazdı:Bize memnu sırrı açmak:
İlmi heba edip saçmak.
Ben istemem cennet' uçmak:
Yaz-kış açan güllerim var.
Başından beri kendi tümceleri ile paylaşmaya-tartışmaya çalışan biri olarak, yaşamları-düşünceleri ezber üzerine kurulu olanlara ezberbozan yöntemimizin ilginç gelmesi, bu bağlamda ilginç değildir.

Baron'u geçtim; Gazi'nin İslam dini ile ilgili olan görüşlerini de başka bir zaman konuşuruz...
Hem siz de şunu açıklarsınız:
bunu söyleyenler tasavvuf adi altinda örgütlenen cumhuriyet ve M.Kemal Düsmani dini yapilanmalarin kendilerini savunmasidir.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen profet » Çrş Tem 28, 2010 15:59

[mod="Yönetici"]Bildirdiğiniz ileti silinmiştir.[/mod]
Kullanıcı küçük betizi
profet
Üye
Üye
 
İletiler: 4
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 15:53

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen MansurSah » Çrş Tem 28, 2010 17:26

Haydar Bey yazdı: ..
Sevgili İrfan Ağabey, sunduğunuz bilimsel yaklaşımınız için sağolunuz. Ancak maddenin varolmadığı, varoluşun yalnızca titreşimden oluştuğu bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra, bugün bizlere sunduğunuz bu "bilimsel gerçek" yazık ki geçerliğini yitirmiştir. Hakk'ın sözünü verdiği yeni bir güne doğru ilerler iken, bu kaotik yanılsamalardan sıyrılmamız gerekmektedir.


Pardon ben kaçırmışım da, maddenin varolmadığı falan mı kanıtlanmış? Nerden çıkarıyorsunuz efendim böyle şeyleri? Ortaçağda mı yaşıyoruz?

Titreşimmiş.. Ortam olmadan ve o ortamdan titreşen şey yani "madde" olmadan hareketten/titreşimden bahsetmek mümkün mü Haydar Bey, bu cümleyi yazmadan önce siz bunu bir kendiniz düşündünüz mü? Allahaşkına?

Zaten Said-i Kürdi'leri, Şeyh Sait'leri hortlatmaktalar, başımıza bir de, hele ki "Hakk" diyerek Psikopos Berkeley'i hortlatmayınız reca ederim!

Sosyalizmden, hele ki bilimden, hele ki maddeden bahsetmeden önce, el insaf insan bir açar Politzer'in, Felsefenin Temel İlkeleri'ni okur.
Fatih "Mansur Şah" Özaydın

Hem Cemaat hem Cumhuriyet olunmaz,
Ters mıknatıslanma yapar!!!
Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı
 
İletiler: 611
Kayıt: Cum Ara 07, 2007 18:04
Konum: Osaka, JP

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Mustafa Recep » Çrş Tem 28, 2010 19:10

felsefe nedir onu bilmeyenler ilkelerini nereden bulup da okusun!

haydar bey'in yazdıklarınızı okurken gülmekten birgün göbeğim çatlarsa şaşmayın a dostlar...

neyse, haydar bey'in bu söylemleri bana ciner pavyon'daki 'armagedon' programlarını anımsatıyor nedense, ulan memleket elden gidiyor birileri melekler dişi miydi erkek miydi kavgası yapıyor!
AMERİKANCI GENERALLER DEĞİL KEMALİST PAŞALAR İSTİYORUZ!
Kullanıcı küçük betizi
Mustafa Recep
Üye
Üye
 
İletiler: 417
Kayıt: Çrş Tem 09, 2008 13:11
Konum: sakarya

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen Urunguj » Prş Tem 29, 2010 1:37

Bu başlığı açan arkadaş, sol ve sosyalizm'den neden rahatsız olduğunu bir açıklasın lütfen !

Atatürk Cumhuriyetini ilga referandumu'nun gündemi tümüyle doldurduğu bu günlerde,
böyle bir başlık açmak pek de masum değildir!
Kullanıcı küçük betizi
Urunguj
Üye
Üye
 
İletiler: 222
Kayıt: Cmt Ara 05, 2009 0:44

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen maydonos » Prş Tem 29, 2010 2:16

Evet, Haydar Bey yine benim zaman zaman yazdigim yazilardan alinti yaparak yazmis. Ne kadar tutarsiz ve aslinda solcu oldugumu belirtmek istemis. Ama su gunlerde; ne sagciyim ne solcu var mi bir diyeceginiz.
Ayrica:
Akp'yi goturmek icin su an saga sola bakmiyorum. Su an onemi yok.

Osman Pamukoglu icin yazdigim bir yazidan alinti yapmissiniz, nihayet acikladi sosyaldemokrat oldugunu. Icim rahatladi boylece. Chp ise akilli davranip sol gozle bakarsa merkezden siyrilip daha cok sevinecegim.:) Sol kanat guclenecek. Baska yolu yok.

Sagci olmam da mumkun degil. Babamin holdingleri yok maalesef. Yani fakirsen zaten istemesen de solcu olmak durumundasin. Bu sosyolojik bir olgu. Bunu kabul etmeyip sermaye partilerine oy verirsen bu cahilligindendir.

Demek ki Akepe bizi cok fakirlestirdi ki millet sola bakar hale geldi. Halki zenginlestirsinler bizde fabrika sahibi olalim sag partilere oy verelim.

Ayrica:
Insanlara pislik gibi hitap etmekle yucelmiyorsun.

Herkese kolay gelsin.
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen profet » Prş Tem 29, 2010 16:53

Haydar bey, sordugum soruya verdiginiz "ikisininde kaynagi seytandir" cevabindan sonra, nutkum tutuldugu ve böyle ulvi bir cevap karsisinda verecek cevap bulamadigim icin yazmayi birakiyorum.

Yinede size, benim inanmadigim ama sizin inandiginizi buram buram hissettirdiginiz anlayisdan bir alintiyla tavsiyede bulunmak istiyorum "Oku, Oku, yüce rabbin adiyla oku" yani en azindan bu yüzden okuyunuz ve bilmediginiz seyler hakkinda lütfen ahkam kesmeyiniz böylece maddi temelli olaylari, bu tür garip kavramlarla aciklamaya calismazsiniz en azindan.

Sizinde cok iyi bildiginiz gibi en cok bagiran cagiranlar yada bir sürü cümleyi ilgisiz ve alakasiz altalta yazanlar hep hakli olmuyor ne yazikki.

Bu konuda eger arzu ederseniz akademik master ve doktora calismalarinin yer aldigi bir siteyi tavsiye edebilirim.

Saygilar
Kullanıcı küçük betizi
profet
Üye
Üye
 
İletiler: 4
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 15:53

Re: Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?

İletigönderen eskopatj2 » Prş Tem 29, 2010 22:33

[mod="Yasaklı Kullanıcı"][/mod]
Bu Sitede Sol ve Sosyalizm Yaymacası Neden Çokça?Haydar Bey Af buyurun Ama Bizi bu Akp faşizmden Kurtaracak Chp değilmiydi?


Bir Anda Sol ve Sosyalizm Yaymacası? Tuhafıma Gitti Ne yalan sölim......

''Sende bir Moral Bozukluğu var'' ''Baya Bir Belli''

Yağlı baharatlı konuşmaların pano'dan alınmalı, ancak, moralin düzeltilmesi için tüm '' GüncelMeydan'' Üyelerinin Chp çatısı altında Toplanmalı.........
:kikirik:

Kullanıcı küçük betizi
eskopatj2
Üye
Üye
 
İletiler: 66
Kayıt: Çrş Mar 31, 2010 9:55

Sonraki

Şu dizine dön: Öneri, İstek ve Şikayetleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

cron

x