Ceviz Kabuğu - 13 Aralık 2011 / Holistik evren modeli nedir? (Holistik evren teorisi)

Gazeteci-yazar Hûlki Cevizoğlu; birbirinden seçkin konuklarıyla soruyor, sorguluyor, anlatıyor...

Ceviz Kabuğu - 13 Aralık 2011 / Holistik evren modeli nedir? (Holistik evren teorisi)

İletigönderen Balasagun » Sal Oca 17, 2012 13:50

Dünya günahların bedelini ödüyor...

“Holistik evren teorisinin” tartışıldığı Cevzi Kabuğu’nda yazar Bihin Edige, “Holistik insan olmak için tekamül etmiş olmak gerekir. Tekamül olmak için ‘olmak’ gerekir. Biz bugün günahların yandığı bir dönemdeyiz” dedi.

Duayen gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ve Karadeniz TV (KRT) ekranlarında canlı olarak yayınlanan Ceviz Kabuğu’nda “Holistik Evren Teorisi” tartışıldı. Holistik Akademi Başkanı Aydın Arıtan ve uzman Bihin Edige’nin konuk olarak katıldığı programda, Holistik Evren modeli ele alındı. 4.5 saatlik canlı yayında yazar Bihin Edige, holistik kavramının genel olarak bütün dinlerin ezoterik (gizemli) tarafıyla açıklanabileceğini söylerken, Aydın Arıtan holistiğin enerji çalışması ya da pozitif düşünce gücü gibi algılanmasına karşı çıktı. Aydın Arıtan, holistik düşüncenin şu anda bir bilim olarak uluslararası alanda kabul görmese de yaygınlaştığını, kendilerinin de Türkiye’de bu konuda “Holistik Bilimler Fakültesi” adında bir fakülteyi 1-1.5 yıl içinde faaliyete geçireceklerini açıkladı.

Bir bütünün parçayız

Yazar Bihin Edige, “Holistik insan olmak için tekâmül etmiş olmak gerekir. Tekâmül olmak için ‘olmak’ gerekir. Biz bugün günahların yandığı bir dönemdeyiz. Onun için bu kadar acılar yaşanıyor dünyada. Dünyadaki bu kargaşa bunların alameti” dedi. Holistik düşüncenin bütün dinlerin ezoterik tarafında yer aldığını ve bununla açıklanabileceğini belirten Edige, bütün dinlerde şekilden biraz daha ileri gidildiğinde hep aynı şeyin anlatıldığını söyledi. “Aranan sorunun her alanda cevabı aynı. Bir bütünün parçası olduğumuz. Siz birine zarar verirseniz bütüne zarar vermiş olursunuz. ‘Biri birine acı verirse diğeri de acı çeker’ demek değildir bu. Bütüne zarar verir” şeklinde konuşan Yazar Edige, dinlerin olayın ritüeli olduğunu kaydetti. Kuran’ın da belli ritüelleri verdiğini ancak varoluşla ilgili diğer sorulara yanıtları kendi içinde şifrelediğini savunan Edige, Kuran’daki kriptoları çözenlerin doğru olduğunu söyledi.

Kuran’ın kriptoları var mı?

Hulki Cevizoğlu, Kuran şifrelerinin çözülebileceğini söyleyen Edige’ye “Allah’ın gönderdiği peygamberimiz Hz. Muhammed’in yapamadığını, Ömer Çelakıl gibi Kuran şifrecileri mi yapacak? Hem Allah, anlaşılsın diye bir din gönderip neden kitabına şifre koysun?” diye sordu.

Bihin Edige, bu soruya Kurandaki kriptoların çözülebileceğini tekrar ederek ve “bunu herkes kendi bilinç seviyesi dâhilinde çözebilir, yorumlayabilir” diyerek yanıt verdi. Bihin Edige holistik düşünce kavramının kuantum fiziğiyle bağlantısını “Bunun tek farkı bilim de bir yerden yakaladı bu düşünceyi ve açıklayabiliyor. Kuantum fiziği bunları daha aklımıza yatkın anlaşılır hale getiriyor” sözleriyle açıkladı.

Cevizoğlu’nun “Havalanma Teorisi”

Aydın Arıtan holistik insanı “üstün insan ya da insan-ı kâmil” olarak açıkladı. “Holistik, kainatın bütünsel olarak tasarımlanması, hologram da görüntü kaydetme tekniğidir diyen Aydın Arıtan şunları söyledi: “…Holografi, felsefi olarak bakış açısı sağlar. Bilginin tam olarak algılanmasını sağlar. Kuantum fiziği de bu konuları açıklamamız için elimizi güçlendiren bir şey. İnsanın algı alanının 3 boyutlu olması onu sınırlar. 5 boyut var çünkü. Duyuyla üçünü algılıyoruz. Bu nedenle hareketlerimiz kısıtlı. Teknolojinin, bilimin gelişmesi bu alanları daha iyi anlamamıza yarıyor.”

Arıtan’ın teknoloji ilerledikçe holistik düşüncenin daha iyi açıklanabileceği sözleri üzerine Cevizoğlu, yıllar önce yaptığı ilginç bir tespiti stüdyo konukları ile paylaştı: “İnsan toprağa bağlı bir canlı. Düşünce bakımından da toprağa bağlı... Politikacıları düşünün. Ayakları yere basarken başka konuşuyor. Uçağa bindiği zaman ‘ayağı yere basmayan’ demeçler verirler. Daha rahat konuşuyorlar orada. Özal’dan beri buna şahidim ben. Ben buna ‘Havalanma teorisi’ demiştim ya da ‘Havalanma hipotezi’ de denebilir. Bir de Guantanamo üssündeki insanları Amerika’nın havada sorgulandığı söyleniyordu. Aya giden teknolojiye sahip insanlar kim bilir insan beyni konusunda ne aşamadadır...” Bihin Edige Cevizoğlu’nun bu tespitlerini destekleyerek, holistik açıdan şu açıklamayı yaptı: “Toprak dişil, gökyüzü eril enerjidir. Kadın toprak, erkek gökyüzüdür yani. Duygusal olarak daha zayıftır kadın. Daha basit açıklamalar yapılabilir. Gökyüzünde daha eril açıklamalar yapıyor olabilirler.”

“Tesadüf yoktur!”

Holistik düşünce sisteminde “tesadüf olmadığını” vurgulayan Aydın Arıtan, her birimin (insanın), ‘bütün’ üzerinde etki etme, değişim yaratma gücüne sahip olduğunu söyledi. Arıtan, “Birin yaptığı bütünü de etkiliyor. Ama biz bunu fark etmiyoruz. Bu da insani ve doğal bir öğedir. İyidir de… Ama anlamamızın önünde engeldir. Dolayısıyla düşüncemiz de sınırlı kalıyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Mutluluk ve sevgi hareketi değil bu... Bu toplumsal bir aydınlanma hareketidir. Toplumu daha iyi hale getirecek bir harekettir. Bu bilgi bizi hayatın içinde birebir ilişkilerimiz de daha farklı daha değiştirici daha aydın kılıyor. İnsanlar bu bilinçle daha sorgulayıcı olacak ve bu da toplumsal bir harekete dönüşecektir Algısını yükselten ve öğrenmesini yükselten bir teknik bu. Amerika’daki yürüyüşleri çok önemsiyorum bu anlamda. Bu, yanlış giden sisteme karşı başkaldırmadır. Amerika gibi bir ülkede bunun olması önemli.”

“Sorumluluğu Üzerimize Alacağız”

Aydın Arıtan holistik insan olmak için yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Birincisi sorumluluğu üzerimize alacağız. Başkalarını suçlamak yerine bizim başımıza gelenlerin, gelmesi gerektiği için geldiğini bileceğiz. İkincisi görevimizi bileceğiz. Biz bilgi deneyimlemek için buradayız. Üçüncüsü de zaman ve mekân kavramları içinde en iyisini yapmak zorundayız. ”

Hulki Cevizoğlu, Aydın Arıtan’ın bu holistik insan tarifi üzerine Stephan Hawking’in buna en iyi örnek olabileceğini söyledi.
Cevizoğlu, “Bunun örneği bana göre Einstein’den sonra dünyanın ikinci büyük fizikçisi sayılan Stephan Hawking. Hawking bana göre büyük bir mucize. Einstein’den sonra en büyük ikinci fizikçisi kabul edilmese bile ve sadece günlük işlerini yapsa bile tembellik hastalığı ile doğmuş olanlara büyük bir örnek. İnsanlar canı sıkıldığında Hawking’in resmine bakıp biz neler yapabiliriz, yapmalıyız diye düşünmeli” dedi.19 Mayıs’ın iptali: Sözün bittiği yer

Duayen gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu, AKP İktidarının 19 Mayıs’ın statlarda kutlanmasına yasak getirmesi konusunda ağır konuştu.
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını “gereksiz ritüeller”(şekiller) olarak niteleyen AKP’li bakan ve yöneticilere karşılık Cevizoğlu, “Dinin de ritüelleri var ve bunlar öz kadar önemlidir” dedi.

Cevizoğlu şöyle konuştu:
“‘Ritüelleri şekilleri bırakalım, Atatürk’ü içimizde hissedelim. Atatürk içimizde’ diyorlar. Açın da görelim içinizdeki Atatürk’ü! Ritüel her alanda var ve öz kadar önemli. Dinde de var. Namaz da bir ritüeldir, şekli vardır; orucun da, ezanın da, hacca gitmenin de şekli vardır. Örneğin namazı herkes aklına geldiği gibi kılamaz, şekil kurallarına da uyulması gerekir. Rast gele yatıp kalktım namaz kıldım, diyemezsiniz. Şekil (ritüel) şartlarına uyacaksınız.

Atatürkçülüğün de şekli var, evet! Şekil Atatürkçülüğüne de karşıyız, şekil dinciliğine de karşıyız. Bu tür açıklamalar zekâmıza hakaret gibi geliyor. Sizlerin zekâsına da hakaret... Aslında bu konularda konuşulacak bir şey kalmadığını düşünüyorum. Sözün bittiğini biz çoktan söylemiştik.”

Yeniçağ, 16.01.2012
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: Ceviz Kabuğu - 13 Aralık 2011 / Holistik evren modeli nedir? (Holistik evren teoris

İletigönderen rekli » Sal Oca 17, 2012 15:34

selamlar
bu yeni dönem cevizkabuğu programlarının kayıtlarına ulaşma imkanımız vermı yada olacakmı acaba...
teşekkür ederim
Kullanıcı küçük betizi
rekli
Üye
Üye
 
İletiler: 7
Kayıt: Sal Oca 20, 2009 4:59


Şu dizine dön: Ceviz Kabuğu

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x