CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Genel & Güncel Konular

CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Ara 05, 2021 15:32

Aşağıda yer vereceğim, 2000 yılından günümüze hapishane yatak sayımız ve 100.000 kişiye düşen hapishane nüfusu oranlarımız 2000’li yıllardan itibaren suçun ve suçlunun arttığı, değerlerin erozyona uğradığı bir toplum haline geldiğimize işaret eden verilerdir.
Resim
2002 yılında caza ve tevkif evlerinde bulunan mahkûm ve tutuklu sayısı 59.429 iken 2019 yılı sonunda bu rakam yüzde 390,6’lık artış ile 291.546’ya ulaşmıştır.

2020 yılında çıkarılan afla birlikte hapishaneler biraz boşalsa da Mayıs 2021 itibariyle hapishane nüfusu tekrar artarak 283.481’e ulaşmıştır.

Tablo 1 : Yıllar İtibariyle Hapishane Nüfusu
Resim
Nüfusa Oranla Hapishanedeki Kişi Sayısı Açısından Birinci Sıradayız.

Hapishane istatistiklerinin karşılaştırılmasında kullanılan verilerden birisi 100.000 kişiye düşen hapishanedeki kişi sayısıdır. Avrupa cezaevlerinde nüfusa oranla en fazla tutuklu ve mahkûm Türkiye’de bulunuyor. Avrupa Konseyi 2020 Ceza İstatistiklerine göre, 31 Ocak 2020 tarihi itibarı ile 100 bin kişide 357,2 tutuklu ve mahkûm sayısı ile Türkiye, ilk sırada yer almıştır.

Nüfusa göre hapishanedeki kişi sayısında diğer ülke verileri aşağıdaki gibidir:

Türkiye 357 kişi,
Gürcistan 264 kişi
Azerbaycan 209 kişi
Slovakya 193 kişi
Birleşik Krallık 138 kişi
Romanya 106 kişi
Belçika 94 kişi
İrlanda 82 kişi
Finlandiya 50 kişi
İzlanda 45 kişi
Monako 33 kişi
Avrupa ortalaması 103 kişi

Kaynakları Hapishane Yerine Hastanelere Ayırsaydık…

Hapishane nüfusundaki hızlı artışa paralel olarak cezaevi inşa süreci de hızla artmıştır. Bir yandan cezaevi inşaatları için milyarlarca lira harcayarak hapishane yatak kapasitesini artırırken, diğer yandan gardiyan ve diğer personel istihdamı yükseltilmiştir. Hapishanedekilerin ibate ve iaşe giderleri de bütçeye ayrıca yük oluşturmuştur.

Aşağıda Adalet Bakanlığının bütçe rakamlarından bazılarını sunuyorum.

Tablo 2 : Adalet Bakanlığı Bütçe Rakamları
Resim
Yukarıdaki verilere göre sadece cezaevi yapımı için Adalet Bakanlığının yedi yıllık bütçesinde yer alan tutar 8 milyar 243 milyon liradır. Adalet Bakanlığının bütçesinin %42,3’ü ceza infaz hizmetlerine harcanmıştır.

Cezaevi sayısını artırıp, hapishane yatak sayısı 2015 yılında 177 binden 2019 yılında 230 bine çıkarıldı. Ancak 2019 sonunda 291 bin mahkûm ve tutuklunun 60 binin yatağı bile yoktu. Ülkeyi hastane, okul ya da fabrikalarla değil, cezaevleri ile doldurmamıza rağmen, hapishane nüfusuna yetecek yatak sayısına ulaşılamadı. Sorun yanlış yerlerde arandı.

Bu veriler iç acıtıcıdır, can yakıcıdır. Suçları, Kanun maddelerini değiştirerek, cezaları artırarak azaltabileceğimiz yanılgısına düşüldü. Ekonomik eşitsizliklerin, nepotizmin, kayırmacılığın arttığı; çalışmadan zengin olmanın, yetenek sahibi olmadan en üst makamlara gelmenin sıradanlaştığı toplumda değer yargıları erozyona uğradı. Adalette en önemli iki kriterin bağımsızlık ve tarafsızlık olduğu unutuldu.

Suç ve suçluyu artıran ekonomik ve toplumsal bir yapı inşa edilmese, milyarlarca lirayı hapishane yatak sayısı artırmak için değil, hastane yatak sayısı artırmak için kullanabilecektik. Yine milyarlarca lirayı, gardiyan istihdamı yerine doktor, hemşire, hasta bakıcı istihdamında kullanabilecektik.

Suç ve suçluyu artıran sistemi analiz etmeden, nedenlerini anlamadan, nerelerde nereleri yanlış yaptığımızı kabul edip doğru politikalar uygulama niyet ve çabası ortaya koymadan hapishane yatak sayısını artırarak gelişmiş, müreffeh, adil bir toplum olamayız.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1354
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Prş Ara 09, 2021 2:02

İÇ ACITICI ve CAN YAKICI VERİLER, göstergeler, belgeler ve bilgiler içeren tamamen GÜNCEL, SOMUT, BİLİMSEL, İNSAN VE VATAN SEVER, MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir karşılaştırmalı analiz ve sentez. Üstün ve özgün yazarı sevgili Feza TİRYAKİ'ye en yürekten tebrikler, teşekkürler, selamlar, saygılar
en iyi dilekler, yeni başarılar. Ve söz konusu sorun ve sorumlular üzerine özel bir dize :

BEBEĞE,ANNEYE,LOHUSAYA,GEBEYE,ÇOCUĞA KELEPCE

1052 bebeğe,anneye,gebeye,lohusaya,
Ve 1345 küçük ve biraz büyük çocuğa,
Binlerce yaşlı, hasta ve sağrı nineye ve dedeye,
Ve binlerce daha anaya,babaya,eşe ve kardeşe,
Yeni tuzaklar yaparak
Ve kumpaslar kurarak
Kelepce takıp yüzlerce zindana atanları,
Ve daha birçok yeni zindanlar yapanları,
Milletin anarahmine küfretmiş bir hayine ise vergi imtiyazı verenleri,
Tecavüzü,bir kereden birşey olmaz deyip öven cadıyı ödüllendirenleri,
Yenerek yerle yeksan edeceğimiz o ulu ve kutsal günler,
Er ya da geç ama mutlaka gelecekler hatta gelmekteler.
İşte o günlerin utkusu sıfrırdan yetmişe herkesi özgür edecektir.
Tüm ülkeye ve ulusa ise beka,barış,iş,aş,mıt ve kut getirecektir..

Gönül Pınar Atacı, 9.Aralık.2021
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 1199
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x