CFR Uzmanlarından Senaryolar…

CFR Uzmanlarından Senaryolar…

İletigönderen Erkan Güçiz » Pzr Tem 31, 2016 18:26

Küresel Çetenin ABD merkezi CFR (Council on Foreign Relations – Dış İlişkiler Konseyi) 30 Mayıs 2016’da Foreign Affairs sitesinde, “Türkiye’nin bir sonraki Askeri Darbesi” başlıklı bir yazı yayınladı.

Makalenin yazarı, şöyle tanıtılıyor:
“Dr. Gönül Tol, Ortadoğu Enstitüsü’nde kurduğu Türk Araştırmalarını bölümünün başkanıdır. Aynı zamanda George Washington Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları bölümünde Profesör olan Tol, liberal Radikal gazetesinde haftalık köşe yazarıdır.”
(Ortadoğu Enstitüsü sitesini yönetenler Radikal’in kapandığından habersizler)

Türkiye’de, tüm iktidar güçleri dahil sıradan vatandaşın aklından “Darbe” sözü geçmezken 30 Mayıs’ta, o “Üst Akıl”ın bir bildiği varmış demek ki.

Yazıdan kısa bir kesit.

“Devletin PKK ile savaşı kontrolden çıkarsa, batı şehirlerinde toplu şiddet olayları güvenliği çökertir ve ekonomik bir bunalıma yol açarsa, ve hükümet daha da otoriter tavır alırsa, ordu harekete geçebilir.

Bu şartlar çok sert hükümet karşıtı protestoları ateşleyebilir.

Eğer Erdoğan acımasız bir polis hareketi ile bunların üzerine giderse ve kargaşa ve kan dökülmesi devam ederse, toplumun generalleri harekete çağrısı gittikçe büyüyebilir.

Böylesine tehlikeli ve arzu edilmeyen ortamda bile, generaller askeri değil de siyasi yollardan hükümeti istifaya zorlama yolunu tercih edecekler.

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik gelişmesi, askeri bir cunta ile idare edilmesine izin vermeyecek yere varmıştır.”
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x