CHP'den kadınlara özel

Genel & Güncel Konular

CHP'den kadınlara özel

İletigönderen Yahya Han » Pzr Mar 04, 2007 21:00

CHP'den kadınlara özel

CHP'li kadin milletvekili, kadınları yakından ilgilendiren bir kanun teklifi hazırladı


CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, hiçbir geliri olmayan dul, kadın sığınma evinde yaşayan, özürlü ve terör mağduru kadınlara iş kurma kredisi verilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığına sunulan teklife göre, geliri olmayan dul, ailevi nedenlerle evinde yaşayamayıp kadın sığınma evi ve benzeri sosyal koruma birimlerinde yaşayan, özürlü veya terör mağduru kadınlara, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından iş kurma kredisi verilecek.

Kredi başvurusunda bulunacak kadınların bu haktan yararlanabilmeleri için, hiçbir maddi gelirinin olmadığını; dul, özürlü, evinde barınamama veya terör mağduru olma şartlarından birini taşıdığını ilgili resmi makamlarca düzenlenmiş belgeyle kanıtlaması zorunlu olacak.

ÇOCUKLU ANNELERE ÖNCELİK

Çocuklu annelere, kredi başvurusunda öncelik tanınacak.
Verilecek kredi en az bin YTL, en fazla 3 bin YTL olacak. Bu miktarlar her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden belirlenecek. Kredinin geri ödenmesi, faiz uygulanmaksızın, 1 yıldan az olmamak kaydıyla en fazla 2 yıl da tamamlanacak. Kredi ödemesini aksatan veya ödemeyenler, ikinci kez krediden yararlandırılmayacak. Kredi başvurusu için gerekli dokümanları hazırlama, danışmanlık ve kredi kullandırılan kadınların ekonomik ve sosyal hayata girişlerini sağlama görevini, KOSGEB yapacak.

YEREL OLANAKLAR KULLANILACAK

Kredi başvurusunu yapan kadınlara, özellikle yerel olanakları kullanmaya dönük iş açmaları önerilecek. Kanunun uygulanmasına ilişkin esaslar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de, kültürel, eğitimsel ve ekonomik engeller nedeniyle kadın girişimcilik oranının yüzde 10 civarında olduğu ifade edilerek, ”Kadınların yaşadığı şiddet ve maruz kaldığı töre-namus gibi olaylar sonucunda ölümü her an hissederek yaşamalarının, devlet adına bir insanlık ayıbı olarak yorumlanması gerekir” denildi.

Gerekçede, teklifle sağlanacak krediyle söz konusu kadınların çalışma hayatına dahil edilerek, kendi başına, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesinin amaçlandığı kaydedildi.
кяaℓℓığıηa кяaℓ σℓaη нaℓкıм..!
Kullanıcı küçük betizi
Yahya Han
Üye
Üye
 
İletiler: 26
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:17

İletigönderen Hasta » Sal Mar 06, 2007 19:05

Güzel bir düşünce ama...Uygulamada,alınan kredi layıkı ile kullanılmayabilir,sıkı denetim gerek.İkinci olarakta,bu tarz ve miktar kredi ile ancak küçük ölçekli ve el sanatlarına,tekstile yönelik ilkel işletmeler açılabilir ki,bu da Çin mallarıyla rekabet için iyi olacak,tekstil sektörüne yarayacak ama kazancı,krediyi geri ödeme ve hayatını idame ettirmede çok yetersiz bir miktar olacaktır..
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen Çetin Taş » Sal Mar 06, 2007 19:22

Güzel bir girişim.En kötü CHP'nin bile en iyi sağ partiden iyi olduğunun ispatıdır.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x